ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

ORGANİK MAKARNA ÜRETİYOR

ORGANİK MAKARNA ÜRETİYOR
ORGANİK MAKARNA ÜRETİYOR
Bu Habere Oy Verin!

 Manyasta, (KOSGEB) ten aldığı 70 bin liralık krediyle küçük bir imalathane kuran ve 3 kadına istihdam sağlayan girişimci ev hanımı Serap Karakaş (50), kırlardan topladığı otlar ve brokoli, kırmızı biber gibi sebzelerden 12 çeşit makarna üretiyor.

Ayda 4 ton makarna üreten Karakaş, ürününü kilosu 15 liradan İstanbul, Bursave Balıkesir’deki marketlere satıyor.
Manyas’ın kırsal mahallelerinden Kulak’ta yaşayan Karakaş, yaptığı açıklamada, Manyas’ın, tüketilebilir otların doğada kendiliğinden yetiştiği bölgelerden olduğunu söyledi.

KATKI VE İLAÇ YOK

Hiçbir kimyasal ilaç ve gübre kullanılmayan bu otların tamamen doğal yetiştiğini vurgulayan Karakaş, bu otları bir şekilde farklı yollardan tüketime sunmak amacıyla proje geliştirdiğini anlattı.

KOSGEB KREDİSİ İLE YAPTI

Projesini sunduğu KOSGEB’den 70 bin liralık kredi aldığını ifade eden Karakaş, “Küçük bir imalathane kurdum. Üç kadın istihdam ettim. Kırlardan topladığımız ısırganotu, ebegümeci, gelincik, kazayağı gibi otları, değişik tahıllardan oluşan özel un ile karıştırıp makarna yapıyorum. Öncelikle otları bir güzel kaynatıp püre haline getiriyorum. Ondan sonra tahılla karıştırıyorum. Aynı zamanda brokoli, semizotu, kırmızı pancar, yeşil ve kırmızı biber gibi sebzelerden de makarna üretiyorum. Şu anda 12 çeşit makarnamız var. Otlu, sebzeli makarnadan ayda 4 ton üretiyoruz.” diye konuştu.

BÖLGEDE İYİ TANINIYOR

Makarnalarının 3 dakikada piştiğini anlatan Karakaş, önce Manyas ve Balıkesir’de satışa sunduğu ürünlerinin kısa süre tanındığını aktardı.

MARKETLER VE İNTERNETTEN SATILIYOR

Kilogramını 15 liradan sattığı makarnalarına İstanbul, Bursa ve Balıkesir’deki marketlerden talep geldiğini ifade eden Karakaş, “İnternet aracılığıyla beni arayıp sipariş verenler de oluyor. Ben bu işe sıfır sermaye ile başladım. Sadece KOSGEB bana kredi desteği sağladı. Tüketiciler bu tür ürünleri istiyor. Doğal içerikte olsun, fabrika üretimi olmasın istiyorlar.” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha