ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

SAHTE ZEYTİNYAĞINA DİKKAT !

SAHTE ZEYTİNYAĞINA DİKKAT !
SAHTE ZEYTİNYAĞINA DİKKAT !
Bu Habere Oy Verin!

FİYATLARDAKİ ARTIŞ BAZI ÜRERTİCİLERİ SAHTECİLİĞE Mİ YÖNELTTİ ?

Bu yıl zeytinyağı fiyatlarının ciddi oranda artış göstermesiyle birlikte zeytinyağında sahtecilik hat safhaya geldi.  Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Başkanı Cahit Çetin, sahte zeytin yağları ile ilgili açıklama yaparak, tüketicileri uyardı ve caydırıcı önlemler alınmasını istedi.

Güvenilir markaların ucuz olmadığına değinen Cahit Çetin; ‘ Zeytinyağı veya  benzer gıda maddelerinde tahşiş Türkiye’de yeni değildir.Dünyada da yeni değildir esasında..Artık bunlar normal insanların hissedemeyeceği ölçüde iyi taklit edilebilmektedir.Bu çeşitli yağların karıştırılmasına ve zeytinyağı gibi sunulmasına tahşiş denir..Ama derseniz ki içinde şu kadar aspir yağı var,bu kadar fındık yağı var,falan kadar da zeytinyağı var,etiketlerseniz,Amerika’da serbest.Ancak siz hiç alakasız şeyleri zeytinyağı diye sunuyorsanız ve pazarlıyorsanız;o zaman dolandırıcılığa giriyor..Dolandırıcılığın ve sahtekarlığın cezası her ne ise onu çekersiniz..’dedi..

Gerçek Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Satın almış olduğunuz zeytinyağını buzdolabına koyduğunuzda donuyorsa bu hakiki olduğunu gösterir. Eğer donmayan kısımları varsa, bu da katkılı olduğu anlamına gelir.

Zeytinyağının meyvemsi ve taze bir kokusu olmalıdır.

Zeytinyağını yutarken kendine özgü aroması genzinize yayılmalı, diliniz arkasında bir acılık hissedilmeli ve bu acılık bir süre sonra geçmelidir.

Hakiki zeytinyağının 3 özelliği vardır: Burukluk, Yakıcılık ve Aroma.

Zeytinyağının maliyeti diğer birçok yağa oranla daha yüksektir. Bu sebeple çok ucuz olan zeytinyağlarına şüphe ile yaklaşılmalıdır. Hakiki zeytinyağının belirli bir maliyeti vardır ve bunun altında satılabilmesi de mümkün değildir.

Gerçek zeytinyağı kabarcık kabarcık olarak üste çıkmalıdır. Bir süre sonra kalıp haline gelebilir, o zaman da yandan bakıldığında düz bir hatta görülmelidir.

Kaynak: tv100.com.tr

Zeytinyağını kokladığınızda kötü ve ağır bir koku alıyorsanız, tattığınızda çok tatlı ise veya herhangi bir acılık yoksa, yemek borunuza doğru bir yanma oluyorsa ya da yemek sonrası mide yanması yaşıyorsanız aldığınız ürün gerçek olmayabilir.

Zeytinyağının rengine bakarak hakiki olup olmadığı anlaşılamaz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha