ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

TURİST AKININA UĞRUYOR

TURİST AKININA UĞRUYOR
TURİST AKININA UĞRUYOR
Bu Habere Oy Verin!

Edremit- Çanakkale üzerinde Edremite 17 kilometre uzaklıkta ve Kazdağları eteklerinde körfeze hakim yerde bulunan Tahtakuşlar köyünde emekli öğretmen Alibey Kudar tarafından kurulan müze Türkiye’nin ilk köy müzesi olma özelliğini taşıyor ve kurulduğu yıllardan bu yana ilgi görmeye devam ediyor. Her gün ziyaretçilerle dolup taşan müzenin bugüne kadar 100’e yakın ülkeden ziyaretçisi oldu.

ERHTMBN

TAHTAKUŞLAR

Tahtakuşlar köyü, Edremit Körfezi”nin mavisiyle Kazdağı’nın yeşilinin içine gizlenmiş bir hazine sanki. Üstelik Türkiye’nin ilk özel etnoğrafya müzesinin kurulduğu bir köy. Bu yüzden çok ünlü, gazete ve televizyonlarda hakkında sayısız haber yapıldığı yolu buralara düşenlerce mutlaka ziyaret ediliyor. Tahtakuşlar köyünde yaşayanların tamamı Alevi Tahtacı. Tahtakuşlar ve çevresinde yaşayan Tahtacılar’ın ilk olarak Fatih tarafından Toroslar’dan getirtildiği gemilere kereste biçtikleri kabul ediliyor.

Daha sonra bu yörede göçebe olarak yaşamaya devam eden Tahtacılar 18.yüzyılın başında yerleşik hayata geçmeye başlamış. Köyün kurucusunun o zamana kadar Düden Yaylası’nda yaşayan Karadana Salman adında bir Tahtacı olduğu kabul ediliyor. 1843 yılında devletten alınan izinle köy kurulmuş. Hüdavendigar (Bursa) Valisi Ahmet Vefik Paşa zamanında (1860-1864) göçebe Tahtacılar zorla yerleşik yaşama geçirilince köy daha da büyümüş.

1994 yılında UNESCO tarafından Dünya Müzeler ödülüne layık görülen Etnoğrafya Galerisini gezen vatandaşlar müzeyi beğendiklerini söylerken, Müze Sorumlusu Ali Bey Kudar’da ilgiden memnun. Türkiyenin ilk etnoğrafya müzesi olduğunu belirten emekli öğretmen kurulduktan 3 yıl gibi kısa zaman sonra UNESCO tarafından Dünya müzeler ödülü ile ödüllendirildiklerini bildirdi.Kuruluş yılı olan 1991 den bu yana 34 adet ulusal ve uluslar arası ödül aldıklarını belirten Ali öğretmen en son ödüllerini Azerbaycan Dede korkut vakfından “Kızıl Yürek” madalyasını aldıklarını söyledi.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha