ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

100 YILDIR AYNI TEKNİKLE ÜRETİLİYOR

100 YILDIR AYNI TEKNİKLE ÜRETİLİYOR
100 YILDIR AYNI TEKNİKLE ÜRETİLİYOR
Bu Habere Oy Verin!

Bigadiç’te 100 yılı aşkın süredir aynı teknikle üretilen helva, doğallığı ve eşsiz lezzetiyle ilgi çekmeye devam ediyor.

Bigadiç’linin değil, çevre yerleşim yerlerindeki halkın da beğenisini kazanan tahin helvası, “Bigadiç helvası” ismini alarak adeta kalitesini belgelemiş.

Çifte kavrulmuş susamdan şeker kullanılarak üretilen helvanın tadını bilenler ve duyanlar, kilometreleri aşıp Bigadiç’e geliyor.

Bigadiç’te oldukça mütevazi 10 metrekarelik dükkânda helva satan Ali İhsan Eröz, Erzurum’daki Atatürk Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduğunu belirterek, beşinci kuşak olarak helvacılığa devam ettiğini söyledi.

Dedelerinden kalma tekniği 100 yılı aşkın süredir bırakmadıklarını, doğallıktan uzaklaşmadıklarını ifade eden Eröz, “Gelişen teknoloji ve üretim alışkanlıkları birçok ürüne mısır şurubunu soktu. Kapımızdan bugüne kadar glikoz ya da mısır şurubu hiç girmedi, girmeyecek” dedi.

Ürünlerinde yerli susam kullandıklarını vurgulayan Eröz, şunları kaydetti: “Bu işin ustası babam. Hem babama yardım ediyorum hem de üretimini öğreniyorum. Fabrikasyon bir üretim değil, evimizde tamamen doğal. Tonlarca bir üretimden de söz etmiyoruz. Damak tadına hitap eden asırlık lezzeti bozmayacak ölçüde, miktarda üretim yapıyoruz. Çifte kavrulmuş susamı çöven suyuyla yoğurup şekerle tatlandırıyoruz. Aslında buradaki sır, ham maddelerde doğallığı seçmemizde gizli.”

Eröz, ürünlerinin diğer tahin helvalarına oranla daha farklı bir renk ve lezzete sahip olduğunu anlattı.

Bu lezzeti bilenlerin, kilometrelerce yolu aşıp Bigadiç’e helva satın almaya geldiğine dikkati çeken Eröz, “Yaz aylarında Edremit Körfezi’ne tatile gelenler, geri dönüşlerinde mutlaka helva alır. Kışın soğukta daha fazla tüketiliyor ancak yaz aylarında da sıcak diye talep düşüklüğü olmuyor” ifadesini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha