ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ (!)

Em. Bnb. Müfit Kutlu

Yazarın şu ana kadar yazılmış 11 makalesi bulunuyor.
14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ (!)
5 (100%) 1 vote

Batı âleminin Kilise  kültüründen doğmuş “günler” yaşamımızı etkilemekte ve toplumumuzu kendi öz değerlerinden uzaklaştırmaktadır .Bu aziz vatanda yıllardan beri , hristiyanlardaki “Noel”  Yılbaşı olmuş ,Anneler Günü, Babalar Günü ,Sevgililer Günü diyerek kültür yozlaşmasına giden yolda, “Batılılaşma ” masalıyla, yabancı bir kültürün kilometre taşları sinsice döşenmiştir .

Sevgililer Günü , eski çağda “baharı karşılama” törenlerinin çağdaş versiyonu olarak karşımıza çıkmaktadır . 15 Şubat’ta eski Yunan’daki  “bolluk ve bereket festivali” kutlamaları paganist (çok tanrılı) bir toplumda genç erkek ve kızların birbirini bulması için özel bir fırsat sayılırdı .

Eski Roma’ya bulaşan bu kutlama , kilisenin  (15 Şubat ) Lupercalia festivalini gölgelemesini engellemek amacıyla 14 Şubat’a kaydırıldı . O gün Lupercus rahipleri keçi kurban ederler , şarap içerler , genç kızlar da kurban edilen keçilerin derilerinden bir parça kaparak gebe kalma ve doğurma kolaylığına kavuşacaklarına inanırlardı . Daha sonra papazla şarap içme faslından sonra gençler , kiliseden ayrılarak şehre ve Palatin tepesine giderlerdi .

Genç kızlar isimlerini yazdıkları kağıtları bir çömleğe atar , delikanlılar da bunları çekerlerdi . Eşleşenler tören boyunca sevişirler ,anlaşanlar evlenirdi . Bu törende kızların, arzuladıkları erkeğin önüne mendil atmaları da ayrı bir gelenekti . Ve cinsel ilişkiye çağrı anlamı taşırdı .

Hıristiyanlığın ilk dönemlerindeki din adamları pagan kültüründen gelen bu kutlamayı yasaklayamayınca  kendileri de bu törenin yapımcısı durumuna girdiler . Hz.İsa’nın doğumundan 495 yıl sonra Papa I. Gelasius  14  Şubat’ı  ” Aziz Valentinus Günü ” ilan ederek  15 Şubat Lupercalia törenlerine alternatif oluşturdu . Böylece 15 Şubat’ın etkisi kırıldı ama bu paganist uygulama bir gün önceye alınarak  Hıristiyanlığın kutsal bir günü haline dönüştürülmüş oldu .

Aziz Valentinus kimdi ? Kim olduğunu kimse bilmiyordu ama Papa önüne “Saint ” (aziz) sıfatını ekleyince  mesele dinsel bir kılıfa girmiş oldu .

Aziz Valentinus günü ile ilgili bir çok söylenti vardır . 14 . Yüzyıldan itibaren İngiltere ve Fransa’da kutlandığı görülür. Sonraları 19. Yüzyılda ABD ve Almanya’da da yayıldı .

Hristiyan Dünyasının “Sevgililer günü” ,eski çağdaki çok tanrılı inanışın (tanrı Zeus ile tanrıça Hera’nın 15 Şubat’taki evlilik günü ) ile Lupercalia yortusunun  kilise kültüründe evrimleşerek Cumhuriyetin laik zemininde filizlenip Türkiye’mizdeki İslami bir kültür içine sızdığı gündür .

Kendi öz kültüründen koparılmaya çalışılan bir toplumda ekonomik ve ticari kaygıların da pompalamasıyla  insanlarımızın alıştırılmaya çalışıldığı 14 Şubat  Sevgililer Günü işte böyle bir gündür .

 

“Sevgililer Günü” öyle uzundur ki bitmez.

YAZARIN SON YAZILARI
LİCE DEPREMİ - 24 Ağustos 2015
BEN ESKİ İSTANBUL’LUYUM - 1 Ağustos 2015
GEZİ- ANI - 25 Haziran 2015
Gönen’li Mehmet Efendi - 11 Haziran 2015
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha