ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

DEĞERLERE SAHİP ÇIKLIYOR

DEĞERLERE SAHİP ÇIKLIYOR
DEĞERLERE SAHİP ÇIKLIYOR
Bu Habere Oy Verin!

Edremit Belediyesi ve Edremit Kent Konseyi tarafından şair, gazeteci, yazar Sabahattin Ali’nin doğum gününde anma etkinlikleri düzenleniyor. 25 Şubat tarihinde Edremit Cumhuriyet Meydanı’nda Sabahattin Ali heykelinin açılışı ile başlayacak anma etkinlikleri; birçok akademisyen, yazar ve gazetecinin de yer aldığı sempozyum ile 26 Şubat Cuma günü sona erecek.

Çocukluğunun bir dönemini Edremit’te geçiren ve Edremit’i kitaplarına, şiirlerine, yazılarına konu eden şair, gazeteci, yazar Sabahattin Ali’nin doğum gününde Edremit’te anma etkinlikleri düzenleniyor.

Eserleriyle ölümsüzleşen ve 2 Nisan 1948 tarihinde öldürülerek Cumhuriyet tarihine ilk katledilen aydın olarak geçen Sabahattin Ali, Edremit’te 25-26 Şubat tarihleri arasında yapılacak olan “Kanatları Kazdağları’nı aşan asi kartal; Sabahattin Ali” konulu etkinlikler ile anılacak. 25 Şubat 2016 Perşembe günü saat 12.00’de Edremit Cumhuriyet Meydanı’nda Sabahattin Ali heykelinin açılışının ardından, Güre Mahallesi’nde ki Kaz Dağı Özel Etnografya Galerisi’nde bulunan Sabahattin Ali köşesinde balmumu heykelinin açılışıyla devam edecek olan anma etkinliği “Sabahattin Ali Sempozyumu” ile iki gün sürecek. Sabahattin Ali’nin kızı Prof. Dr. Filiz Ali, Yazar Onur Behramoğlu, Gazeteci-Yazar Enver Aysever gibi isimlerin yanı sıra birçok akademisyenin de yer aldığı sempozyumda “Sabahattin Ali’yi Mayalayan Şehir: Balıkesir”, “Sabahattin Ali’de Aşk ve Melankoli”, “Sabahattin Ali’nin Öldürülmesi Üzerine”, “Kuyucaklı Yusuf’un gözüyle Edremit” ve birçok konu akademisyenler tarafından katılımcılara anlatılacak. Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, “Edremit’in tarihinde büyük rolü olan ve çocukluğunu burada geçirmiş Sabahattin Ali, bıraktığı eserleriyle bizlere ve gelecek nesile daima ışık olacaktır. Günümüze kadar gelen birçok büyük eserine rağmen, özellikle gençlerimiz başta olmak üzere vatandaşlarımız Sabahattin Ali’yi tanımıyor. Bizde Edremit Belediyesi olarak, tarihin bir döneminde burada yer almış ve kitaplarına Edremit’i konu etmiş Sabahattin Ali’ye bu vesile ile borcumuzu ödemek istiyoruz.Gelecek kuşakların tanıması adına yaptığımız bu etkinliğimizle ona olan sevgimizi bir kez daha yeniliyor ve saygıyla anıyoruz” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha