ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

“DELİ DUMRUL” KÖPRÜSÜ BİTİYOR !

“DELİ DUMRUL” KÖPRÜSÜ BİTİYOR !
“DELİ DUMRUL” KÖPRÜSÜ BİTİYOR !
Bu Habere Oy Verin!

3q46esrtfy

Şu ana kadar her biri ortalama 300 ton ağırlığında 11 tabliye yerlerine yerleştirilmiş durumda.

uye5ty5tddthyjgu

Böylece köprü üzerinde 275 metrelik bölüm tamamlandı. Şantiye’ye gemiyle getirilen 2 tabliyenin yerine montajı ise önümüzdeki günlerde yapılacak.

aw3zs5ertserdt

İstanbul-İzmir arasındaki yolun 3,5 saate inmesini sağlayacak 433 kilometre uzunluğundaki projenin şu ana kadar yüzde 57’lik bölümünün tamamlandığı belirtildi.

Gebze-Orhangazi-İzmir otoyol projesinin en önemli bölümü olan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü inşaatı tüm hızıyla sürüyor.

8ıttrdfuıyugı

Köprünün kara üzerindeki tabliyelerinin yerleştirilmesinden sonra geçtiğimiz Ocak ayında deniz üzerinden geçen tabliyelerin yerleştirilmesine başlandı.

Şu ana kadar 5’i köprünün ortasında 3’ü de deniz üzerindeki ayaklarında olmak üzere 11 tabliye yerleştirilerek kaynak işleri tamamlandı.

5ı67turtyrtr6yu

Her biri ortalama 300 ton olan tabliyelerin yerlerine yerleştirilmesiyle deniz üzerinde 275 metrelik bir yol tamamlanmış oldu.

tuıtgyuıyı

Öte yandan deniz yoluyla şantiyeye getirilen 2 tabliyenin ise köprünün Gebze tarafındaki yerlerine yerleştirilmesi için çalışmalar sürüyor.

r7yıutyuıyukj

Çalışmaların hava şartları yüzünden sekteye uğramaması için hazırlanan dev kaynak çadırları da şantiyenin Gebze bölümünde hazır olarak bekletiliyor.

Yapım çalışmalarının devam ettiği Gebze-Gemlik kesiminde yüzde 92, Gebze-Orhangazi-Bursa kesiminde ise yüzde 86, Kemalpaşa Ayrımı-İzmir kesiminde yüzde 83 olmak üzere dev projenin tamamında yüzde 57’lik fiziksel gerçekleşme sağlandığı belirtildi.

5e6ırtyıhj

Projede toplam 7 bin 908 personel ile birlikte 1568 adet iş makinesinin çalıştığı öğrenildi.

pu9ıopjolıoujkl

Körfez köprüsünde ilk 275 metre tamamlandı.

ae4yreyreyrerye

Proje tamamlandığında yılda 650 milyon dolar tasarruf sağlanması öngörülüyor.

Dünyanın en büyük orta açıklığa sahip dördüncü asma köprüsü olma özelliğini taşıyan İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü’nde çalışmalar devam ediyor.

3w4erswerd

İstanbul-İzmir Otoyol Projesi olarak anılan Gebze-Orhangazi-İzmir (İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları dahil) Otoyolu Projesi, en çok bölgede arazisi ve konutu olanların işine yarayacak.

e6ıeı6tıyk

PROJE HAKKINDA

5665ıuıtfgyıuoıuıuy

İstanbul’dan İzmir’e seyahati 9 saatten 3,5 saate indirecek Gebze İzmir otoyoluyla ulaşımdan turizme kadar değişim söz konusu olacak.

Toplamda 433 kilometre uzunluğundaki İzmir otoyolu projesinin büyüklüğü 10 milyar dolar. 2009 yılında ihaleye çıkan İzmir otoyolu yap işlet devret modeli ile inşa ediliyor. Köprünün temel atma töreni 29 Ekim 2010 tarihinde gerçekleştirildi.

p9oıkujhytg

İZMİR OTOYOLUNUN GÜZERGAHI

awteaatwrsfg

Projenin başlangıç noktası Gebze olup, yapılacak otoyol Dilovası ile Hersek Burnu arasında yer alan İzmit Körfezi’ni uzunluğu yaklaşık 3 kilometre olan Asma Köprü ve her iki taraftaki viyadükler ile geçerek Orhangazi ve Gemlik yakınlarından devam edip Ovaakça kavşağı ile Bursa Çevre yoluna bağlanıyor.

9oy8utr

Proje tamamlandığında, proje bünyesindeki İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü, dünyanın sayılı büyüklükteki asma köprülerinden biri olacak.

Yeni yapılacak otoyol, mevcut Bursa çevre yolundan sonra (Bursa – Karacabey) Ayrımı kavşağından yeniden başlayarak Susurluk’un kuzeyinden geçerek Balıkesir’e ulaşacak.

87otyuıoyu8ıj

Devamında Balıkesir’in batısından güneye yönelen otoyol Savaştepe, Soma, Kırkağaç ilçelerinin yakınlarından geçerek Turgutlu yakınlarında batıya yönelmekte, İzmir – Uşak devlet yoluna paralel olarak ilerlemekte ve nihayetinde İzmir Çevreyolu üzerindeki Anadolu Lisesi Kavşağına bağlanıyor.

o78uyouyıo

NERESİ KAÇ DAKİKAYA İNECEK?

Ulaşım alternatiflerine göre körfezi geçiş süreleri değerlendirildiğinde; Körfezi otomobil ile mevcut yolu kullanarak geçmek 1 saat 20 dakika, feribot ile geçiş 45~60 dakika iken; planlanan körfez geçişi (12 kilometre) ile 6 dakikaya düşecek.

ıojoljıpklj

Halen İstanbul’dan 2,5-3 saat olan Bursa ulaşımı 1 saate, İstanbul’dan 8-10 saat olan İzmir ulaşımı 3,5-4 saate ve Eskişehir ulaşımı 2-2,5 saate inecek.

DEĞERLENECEK BÖLGELER

or6or6o

Güzergah üzerinde yer alan Balıkesir ve Manisa’nın, İstanbul ve Bursa çevresindeki bölge kapasitesinin üzerine çıkmış olan sanayi yatırımlarının yeni çekim alanı olması bekleniyor.

Güzergah üzerinde yer alan Manisa ve Balıkesir ili ile güzergah çevresinde yer alan Eskişehir–Bozüyük–Bilecik bölgesinin gelişmekte olan sanayileşmesine ilave katkı sağlayacak olan proje, bu bölgede yeni yatırımların da önünü açılacak.

Işıklandırılmasıyla estetik bir görüntü oluşturan köprünün göründüğü Karamürsel, Dilovası, Körfez ve Gebze ilçeleri cazibe merkezi haline geldi.

r67otyotyuı

Köprünün fayda sağlayacağı bölgelerde konut fiyat ve kiraları yaklaşık yüzde 15 ila 25 oranında arttı. Bölgelere daha çok İstanbul ve Araplardan talep olduğu belirtiliyor.

Öte yandan İzmir’de konut projeleri devam ederken Bursa ve Gebze’ye birçok büyük inşaat firması gözünü dikti. Gebze açısından Yalova, Bursa, Balıkesir, Manisa ve İzmir’e bağlantısı daha kolay hale gelecek. Karamürsel-Yalova-Orhangazi aksında, sanayi ve konut alanlarında önemli büyümeler olacak.

ğpoılkjhgfd

TURİZMCİLER DE UMUTLU

Dünyanın dört bir yanından İstanbul’a gelen turistler, iki kent arasını 3 saate düşürecek otoyol avantajını kullanarak İzmir’e çekmek isteyen turizmciler de projeden umutlu. İstanbul’a gelen turistler tur kapsamında 3,5 saat uzaklıktaki İzmir’e ulaşabilecek. Ya da İzmir’e gelip İstanbul’u da görmek isteyen turistler için artık bu çok daha kolay olacak.

Bu açıdan da proje ülke ekonomisinin büyük bölümünün oluştuğu Marmara ve Ege Bölgeleri’nin ekonomik canlılığına büyük katkılar sağlaması öngörülüyor.

ğoıjpıokşklkişlkjhg

İstanbul ile  İzmir  arasındaki ulaşım süresini 9 saatten 3,5 saate indirecek Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi’nin en büyük ayağını oluşturan İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü, bölgedeki arsa ve konutların değerini yükseltti.

kdtygfjfghk

Proje tamamlandığında özellikle; büyük turizm potansiyeli olan Antalya ulaşımı, Körfez Köprüsünden sonra; Bursa güzergahını takip ederek Sakarya üzerinden gelen güzergah ile Bozüyük’te kesişecek.

4k6w4k6w5k

Gebze – Orhangazi – Bursa – Balıkesir – İzmir Otoyolunun yapılmasıyla Edirne-Kınalı-İstanbul-Ankara Otoyolu İzmir-Aydın Otoyolu ile birleşerek Marmara Bölgesi Ege Bölgesi’ne otoyol ağıyla bağlanmış olacak.

uer6urtuyth

Taşıt İşletme Giderlerinin artmasından (artan yakıt tüketimi, araç bakım ve onarım giderleri vb.) oluşan ekonomik kayıplar ortadan kalkacak.

ıdtıdtyıdıtyıtydtyıdıtydıyt

Körfez Köprüsü’nü de kapsayan İstanbul-İzmir Otoyolu, güzergahındaki şehirleri geliştirecek. Proje, İzmit, Bursa ve Yalova’daki arsa ve konut fiyatlarını yükseltirken, konut projeleri artacak.

oe57oyre6o6

Trafik sıkışıklığının neden olduğu emisyon artışları ve gürültü kirliliği gibi çevresel faktörler en aza indirilecek.

pt78pt78y9gu876tretrytuı

Mevcut yolun geometrik standardının yetersizliğinden kaynaklanan trafik kazalarının azalması sağlanacak.

a8a85e7ryaer8e57rtghkjrh

Proje ile Anadolu’ya açılan Gebze – İzmit aksının trafik yükü yüzde 30 nispetinde azalacak.

prprppr78pr78p

Otoyolun tamamının, mevcut devlet yoluna göre mesafeyi 95 kilometre kısaltacak olmasının sağlayacağı avantajlar fizibilite çalışmalarında hesaplanırken, bunun sonucunda 8-10 saatlik mevcut ulaşım süresinin 3-3,5 saate inmesi ve karşılığında yılda 650 milyon dolar tasarruf sağlanması öngörülüyor.

NE ZAMAN TAMAMLANACAK?

ö2aö2öw3ö4eax

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu yap-işlet-devret projesinin yapım süreci 7 yıl olarak belirlendi. İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü’nün gelecek yıl Gebze-Gemlik kesiminin yapım çalışmalarının tamamlanarak trafiğe açılması hedefleniyor. İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü’nün Mart 2016 sonuna kadar yapım çalışmalarının tamamlanarak trafiğe açılması hedefleniyor.

yeraaeryeryeryery

GEÇİŞ ÜCRETİ NE OLACAK?

o8r6oro68ro86or68r68o6ro8or68

Köprü geçiş ücreti 35 dolar + KDV olarak açıklandı. İstanbul-İzmir seyahatini 3,5 saate indirecek Gebze-İzmir otoyolunun gişeleri de hazır.

Projenin ilk etapta trafiğe açılması beklenen Gebze – Orhangazi kesiminde sistemin Ana Kontrol Merkezi, Bölge Kontrol Merkezi ve Altınova Kavşağı Gişe Alanında kurulu ücret toplama gişeleri teslim edildi.

lyuhjılkuhıjk

Teslim edilen sistemlerin kullanıcı eğitimlerine de başlandı. Orhangazi, Kılıç ve Gemlik Kavşağı gişelerinin teslimatı da yakın dönemde gerçekleşecek.

o88orr6r78yofuıhhgfdfhjk

Sistemde OGS, HGS, kredi kartı ve nakit ödemelerinin tamamını kabul eden gişeler kullanılıyor. Ayrıca, OGS ve HGS gibi elektronik ödemelerde anında bakiye sorgulaması yapılarak kullanıcıların bakiyelerinin geçiş ödemesi için yeterli olup olmadığı kontrol edilebiliyor.

9w569w9w595w9w5968765

Giriş ve çıkışların tamamında araçların ön ve arka plakaları için otomatik plaka tanıma teknolojisi kullanıldı. Sistemde, denetimler için bağımsız araç sayma ve sınıflandırma özellikleri de bulunuyor.

 

Habertürk.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha