ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

“KAZDAĞLARI’NIN SULARI İÇİN”

“KAZDAĞLARI’NIN SULARI İÇİN”
“KAZDAĞLARI’NIN SULARI İÇİN”
Bu Habere Oy Verin!

Kaz Dağı ve Madra Dağı Belediyeler Birliği &Edremit Belediyesi Kent Konseyi & Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ortak hareketi ile düzenlenen imza kampanyası büyük ilgi gördü.

Çanakkale İli Yenice İlçesine bağlı Çırpılar, Kovancı, Öğmen , Suuçtu ve Cambaz Köylerinin ortasında “Çırpılar Termik Santralı Projesi” planlanmakta. Santralın kapasitesi 200 MW. Proje ile ilgili olarak firma tarafından hazırlanan Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu, 3 Şubat 2016 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda İnceleme Değerlendirme Toplantısı (İDK)’nda görüşülüp karara bağlanacak idi yapılan imza kampanyası bu toplantının ileri bir tarihe ertelenmesine ve yeniden değerlendirilmesine etki edecek.“ÇED Olumlu” kararı verilmesi halinde, verimli Agonya Ovası’nda tüm yaşam tehlikeye girecek. Bölge’deki içme, kullanma ve sulama suları, göletler, dereler, tarım alanları, ormanlar kirlenecek, hayvancılık yok olacak.

Yenice Çırpılar Termik Santralı Projesi, etrafındaki dört köyü değil, civardaki Bayatlar, Kayatepe, Gündoğdu, Cambaz, Boynanlar gibi köyleri, Kalım’ı, Yenice’yi ve Edremit’i çok yakından etkileyecek.

Proje kapsamında, Santral Ünitesi, Kömür Ocakları, Kırma Eleme Tesisi ve Kül Depolama Alanı bulunmakta. Proje alanı, Çanakkale’ye kuş uçuşu 85 km., Yenice’ye 11 Km ve Edremit’e 35 km. En yakın yerleşim alanı ise 500 m. Mesafe ile Çırpılar Köyü. Proje alanında ve yakınlarında Çırpılar Deresi, Öğmen Deresi, Emine Deresi, Dikenli Deresi, Kocaçay ve Canbaz Dereleri, Korukköy Göleti, Kocaçay, Kovancı Göletleri ve daha bir çok gölet, kuyu ve su kaynağı var. En önemlisi de proje alanı,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha