ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

“LİMAN BAŞBAKANLARIN GÜNDEMİNDE”

“LİMAN BAŞBAKANLARIN GÜNDEMİNDE”
“LİMAN BAŞBAKANLARIN GÜNDEMİNDE”
Bu Habere Oy Verin!

Balıkesir Sanayi Odası’nın düzenlediği 7. Balıkesir Ekonomik İstişare Toplantısı Edremit Adrina Otel’de yapıldı.

Burada BSO başkanı, yönetimi ve sanayicilerle bir araya gelen Büyükşehir Belediye Başkanı A.Edip Uğur, Büyükşehir Belediyesi olarak Edremit körfeziyle ilgili projeler ve çalışmalarla ilgili bilgiler verirken, tüm ilçelerde olduğu gibi Edremit’te de Edremit Belediye Başkanı ile çalışmaları birlikte istişare edip ortak akıl yönetimiyle yaptıklarını söyledi.

Balıkesir Sanayi Odası (BSO) tarafından 7.’si düzenlenen Ekonomik İstişare Toplantısı Edremit körfezindeki Adrina Otel’te yapıldı. Toplantıya Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, BSO Başkanı İsmail Uğur, BSO Meclis Başkanı Hakan Özdamar, ilgili kurum müdürleri, Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki olan kurumların yetkilileri çok sayıda sanayici, basın mensupları katıldı.

İSMAİL UĞUR: “SİZLERİ DİNLEMEYE GELDİK”

Toplantının açılış konuşmasını yapan BSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Uğur, yaklaşık ikibuçuk yıl önce yine Edremit ilçesinde başlattıkları ekonomik istişare toplantılarının 7.’sinde yine Edremit’te sanayicilerle bir araya geldiklerini, bundan mutluluk dulduklarını ifade etti. “En önemli gündem maddemiz sizleri dinlemek” diyen İsmail Uğur, “Yaklaşık 2 yıl önce istişare toplantılarımıza yine Edremit’ten başlamıştık, Ayvalık, Burhaniye, Gömeç, Gönen, Erdek, Bandırma derken ikibuçuk yıl geçti, tekrar başa döndük. Sayın yerel yönetimler Belediye Başkanlarımız, kurum müdürlerimiz bizi kırmayıp buraya geldiler. Biliyorsunuz, Balıkesir 30 Mart’tan sonra Büyükşehir oldu, yeni kurumlar oluşturuldu, farklı ideal yapılar oluştu. Bu anlamda bölgemizin, ilçemizin değerli sanayicilerinin farklı sorunları, sıkıntıları, dertleri, talepleri oluyor. Biz de Sanayi Odası olarak sizleri yerel yönetimlerle, siyasetçilerimizle, kurumlarımızla bir araya getirelim, dertleşelim istiyoruz. Bu istişare toplantımızın en önemli gündem maddesi budur. Biz özellikle sizi dinlemeye geldik. Ben hepinize geldiğiniz için teşekkür ediyorum” dedi.

BAŞKAN SAKA’DAN İSMAİL UĞUR’A TEŞEKKÜR

BSO’nun Ekonomik İstişare Toplantısında söz alan Edremlit Belediye Başkanı Kamil Saka, yerinde çözüm bakımından son derece önemsediğini ifade ettiği bu toplantıyı düzenlediği için BSO Başkanı İsmail Uğur’a teşekür etti. Kamil Saka, “Balıkesir Sanayi Odası’nın başlatmış olduğu, sorunları, dertleri yerinden dinleyip, yerinden çözüm noktasındaki bu tip toplantıları düzenlediği için sevgili İsmail Uğur’a ayrıca teşekkür ediyorum. Sanayicilerimizin çok değişik dertleri, sorunları olabilecektir. Onları burada aktarmaları çok daha kolay ve rahat olacak. Biz sözü fazla uzatmadan direk dertlerin, sorunların sahibi sanayicilere bırakıyoruz” şeklinde konuştu.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI’NDAN EDREMİT’E BÜYÜK PROJELER..

BAŞKAN UĞUR: “İLÇELERDEKİ ÇALIŞMALARIMIZI BELEDİYE BAŞKANLARIMIZLA ORTAK AKIL YÜRÜTEREK YAPIYORUZ”

BSO 7. Balıkesir Ekonomik İstişare Toplantısı’nda kürsüye davet edilen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, istişare toplantısını düzenleyen Sanayi Odası’na başkan ve yönetim kurulu üyeleri ile tüm katılımcılara teşekkür etti. Bu tip toplantıların çok verimli olduğunu ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, sanayicilerin bir taraftan problemlerini anlatırken aynı anda direkt olarak muhatapları ile de problemlere nasıl çözüm bulabileceklerini görüşüp tartışabildiklerini söyledi. Balıkesir Büyükşehir olmasının ardından 22 ayın geride kaldığını belirten Başkan Uğur, Büyükşehir Belediyesi’nin kurumsallaşmasını tamamladığını, şimdi birçok projeleri olduğunu ve bunları bir tarafta Balıkesir’in merkezinde, Marmara’da (Bandırma, Gönen, Erdek, Marmara Adası’nda), bir tarafta körfez bölgesinde ve kırsalında her tarafta uygulamaya başladıklarını ifade etti.

BÜYÜKŞEHİR’DEN EDREMİT’E MEYDAN

Başkan Uğur, Büyükşehir Belediyesi olarak Edremit ilçesine büyük bir şehir meydanı kazandıracaklarını söyledi. Uğur, ilçe merkezinde kalan eski otogarını buradan taşıyıp yerine güzel bir meydan yapacaklarını müjdeleyen Başkan Uğur’un verdiği bu bilgi Edremitlileri sevindirdi. İstişare toplantısında sanayicilere Edremit ile ilgili yapılan, devam eden ve yapılacak çalışmalar konusunda bilgiler veren Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, sözlerini şöyle sürdürdü; “Körfez bölgemiz 5 ilçe. Kış nüfusu 308 bin, yazın 1 milyon 200 bin nüfusumuz oluyor, Altınoluk’tan Altınova’ya. Yaz nüfusumuz iki-ikibuçuk ay devam ediyor. moncler sale hat 2  İlçe belediyelerimiz çöpleri toplayıp bize teslim ediyor. Bu bölgede kış mevsiminde toplanan çöp 290 ton / gün; yazın bu 1 milyon 500 bin ton oluyor. Çöpler 13 vahşi depoda depolanıyor, bunların bir taraftan rehabilitasyonu, taşıması devam ediyor. Edremit Belediyemizi ziyaret ettim, Kamil Başkanla beraber oturduk, Edremit ile ilgili ne yapabiliriz, ne yapmamız gerekiyor bu meseleleri konuştuk. Kamil Başkan ‘Bizim büyük bir meydana ihtiyacımız var’ dedi, otogarı alalım taşıyalım dedik, yerine Edremit’e büyük bir meydan kazandıralım dedik. Bunun çalışmalarına başladık. Yine Edremit’e kavşak düzenlemeleri, Balıkesir’deki gibi dalçık uygulamaları yapacağız. Yapılması gereken turizm, yatırımlar, imar çalışmalarıyla ilgili biz bütün belediyelerimizle ortak akıl ile görüş alış verişi yaparak bu işleri yapıyoruz. İnşallah Edremit ile ilgili de birçok projeyi de hayata geçireceğiz. Bütün ilçelerimizle aynı şekilde Belediye Başkanlarımızla yapılması gerekenleri tartışıyoruz, yapıyoruz. Edremit Belediyesi ile çöp alanlarıyla ilgili konularını da halledeceğiz. Eski alanları rehabilite edeceğiz.”

BAŞKAN UĞUR: “EN BÜYÜK YATIRIMI EDREMİT’E YAPIYORUZ”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi (BASKİ)’nin en büyük yatırımı Edremit’e yaptığını bildirdi. Başkan Uğur, “Şu anda biz BASKİ olarak en büyük yatırımı Edremit’e yapıyoruz. BASKİ, Narlı’da 4 bin kişilik bir arıtma tesisi (Mıhlı Çayı ile Avcılar arasında), Altınoluk merkezindeki arıtmaya 40 bin ilave, Avcılar-Güre arasında yine 100 bin nüfusa hitap edecek bir arıtma (Güre’de); projesi, herşeyi hazır finansmanıyla ilgili İller Bankası ve Dünya Bankası ile görüşmeler devam ediyor. Akçay’dan sonra Zeytinli, Kadıköy, Edremit’e de arıtma için 250 bin ilave; toplam 360 bin nüfusa hitap eden bir arıtma tesisi. Bizim şu anda Akçay’ın içmesuyu şebekesiyle birlikte ihaleye çıktığımız yatırım 40 milyon lira. Bu körfez böglesine yaptığımız en büyük yatırım. ‘Büyükşehir Edremit’e ne yapıyor?’ diye sorarsanız; 2016 yılında 40 milyon liralık yatırımı biz Edremit’in Altınoluk’undan, Zeytinli’sinden, Güre’sine kadar inşallah gerçekleştireceğiz. Güre’ye yapacağımız arıtma ile beraber bu yatırımlar 150 milyon lira tutuyor. Bunlara da önümüzdeki yıllarda projeleri tamamlanıp finansman temin edildikten sonra devam edeceğiz. Edremit-Altınoluk-Mıhlı Çayına kadar trafik çok yoğun oluyor, orasıyla ilgili bir ‘tercihli yol’ düşüncemiz var. Toplu taşıt araçlarına bu tercihli yolu kullandırırsak hiç olmazsa yazın trafiğin yoğun olduğu dönemlerde vatandaşlar daha rahat bir trafikte seyreder. Edremit bizim için çok önemli bir yer, Kazdağları burada. dünyanın en büyük oksjien zengini bölgesi Kazdağlarımız. Ayrıca Antandros antik kenti burada. Ayvalık’a kruvaziyer liman projemiz var, dev şehir gemileri yanaşacak. Bu arada 15 – 20 gün içerisinde Ayvalık Cunda Köprüsünün ihalesine çıkıyoruz. Biz istiyoruz ki Ayvalık’a kruvaziyer limana gelen turist  Kazdağlarına  çıksın, Antandros’u gezsin, biz onu Assos’a, Bergama’ya götürelim; Balıkesir’de, Ayvalık’ta en az 3-4 gün kalıp vakit geçirsin. Kamil Başkan da (Edremit Belediye Başkanı) bunun üzerinde duruyor. Eko turizmi teşvik eden uygulamaları da biz Büyükşehir Belediyesi olarak yapacağız. Balıkesir Türkiye’nin en güzel, en zengin yeri. Yer altı ve yer üstü zenginlikleriyle istiyoruz ki Balıkesir’i Türkiye’nin değil dünyanın yıldızı bir yıldızı haline getirelim; marka yapalım.”

BAŞKAN UĞUR BAŞBAKAN İLE HOLLANDA’YA GİDİYOR

UĞUR: “BANDIRMA’YA YAPACAĞIMIZ ROTTERDAM MODELİ LİMAN VE SANAYİ ARTIK DÜNYANIN GÜNDEMİNDE”

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Edremit’te Büyükşehir’in proje ve yatırımları ile devam eden çalışmalarını paylaştığı BSO’nun ekonomik istişare toplantısındaki konuşmasında Başbakan Ahmet Davutoğlu ile birlikte Hollandaya gideceğini açıkladı. Başbakan ile Hollanda’ya yapacağı çalışma ziyaretiyle paylaşımda bulunan Başkan Uğur, “İnşallah yarın (bugün) Başbakanımız ile birlikte Hollanda’ya gidiyorum. Geçen hafta içerisinde biz Bandırma Belediye Başkanımızla birlikte Rotterdam ziyareti yapmıştık. Ulaştırma Bakanlığı, Bilim Teknolji Bakanlığı, Yatırım Ajansı, Çevre Şehircilik Bakanlığı bürokratları ile beraber, orada Rotterdam Belediye Başkanı, Port Of Rotterdam CEO’su ile görüşmelerimiz oldu, iyi niyet anlaşması imzaladık. Bu anlaşmamızı Hollanda Başbakanı gündemine almış. Başbakanımızın yapacağı bir günlük çalışma ziyaretinde gündeme getireceğini söyleyince ben de Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nu bu konu hakkında bilgilendirdim. Başbakanımız benim Hollanda heyetine dahil olmamı, orada bu konuyu Hollanda Başbakanı ile görüşmek istediğini dedi. Bakın biz bir adım atıyoruz işlerimiz rast gidiyor. Bandırma ile ilgili düşündüğümüz Türkiye’nin vizyonu olacak bir  liman ve sanayi projesi hızlı ilerliyor. İnşallah Hollanda’da yapacağımız görüşmeler de olumlu geçer ve bir an önce Bandırma’mımıza bu sanayi ve liman projesini kazandırırız” dedi.

Bir gazetecinin Hollanda ziyaretiyle ilgili, “Hollanda’da iyi niyet anlaşmasından başka bir anlaşma daha olacak mı?” şeklindeki sorusuna cevap veren Başkan Uğur, “İki Başbakan, 6 Bakan dahil Rotterdam Belediye Başkanı, Balıkesir Büyükşehir Belediye başkanı olarak ben, Port Of Rotterdam CEO’su olacağız. İnşallah, arzu ediyoruz ki iki Başbakan arasında da bir anlaşma sağlansın. Bu iş bir ivme kazansın, çabuk olsun, bunu diliyoruz. Biz hazırlıklı gidiyoruz, uçakta giderken Sayın Başbakanımızı geldiğimiz noktayla ilgili bilgilendireceğim. İyi niyete belki bir iyi niyet daha gündeme gelir” diye konuştu.

“MART AYINDA FRANSA’DAKİ MIPIM FUARINDAYIZ”

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, yaklaşık bir ay sonra, Mart ayında
Fransa Cannes şehrinde düzenlenecek dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı olan MIPIM’e katılacaklarını, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka ile birlikte MIPIM’da olacaklarını söyledi. MIPIM’de Balıkesir’le ilgili projelerini en iyi şekilde reklamını yapıp tanıtacaklarını, yatırımcılara anlatacaklarını ifade eden Uğur, “Oraya Edremit körfeziyle ilgili projelerimizi de götürüyeceğiz. Biz bunları dünyaya göstereceğiz, dünya bilirse yatırımcı geliyor. Reklamı yapacağız, inşallah yatırımcıyı da buraya çekeceğiz. Yatırımcı geldiği zaman denizimiz temiz olsun, çöpler yanmasın, suyumuz aksın, belediye olarak üzerimize düşen işleri yapma gayreti içerisindeyiz. Sanayiciler için bizim de Belediye olarak yapmamız gereken varsa bir sanayici olarak elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız” dedi.

BAŞKAN UĞUR: “BALIKESİR’İN HALİ HAZIRINI BİZ HAZIRLIYORUZ”

BSO 7. Balıkesir Ekonomik İstişare Toplantısı, yapılan konuşmaların ardından soru – cevap bölümüyle tamamlandı. BSO Başkanı İsmail Uğur’un moderatörlüğünde gerçekleşen soru- cevap bölümünde söz alan sanayiciler cevaplarını muhataplarından alma imkanı buldular. BSO Başkanı İsmail Uğur, basın mensuplarına da soru sorma imkanı verdi. Soru-cevap bölümünde kendisine yöneltilen soruları cevaplayan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, “Balıkesir’in 5 binlik planlarının ihalesini yapıyoruz inşallah en kısa zamanda neticelendirip imarla ilgili problemleri de çözeriz. Balıkesir’in hala hali hazır haritaları yok. Önce bütün uçaklar Balıkesir’in üzerinde uçtu, çekilen hali hazır ihale edildi. Şu anda hali hazırlar, 1/5 binlikle ilgili çalışmalar devam ediyor. Jeofizik, jeolojik etütlerin hepsini yapıyoruz. Numaratajla ilgili çalışmalar var. Bunların her biri çok büyük rakamlar. Bir numarataj ihalesine çıkıyoruz, 22 milyon TL. Daha kadastrosu bitmemiş il’in. Kadastrosunun ihalesine Büyükşehir olarak biz çıkıyoruz. Bunu artık bitirelim istiyoruz ,10-15 yıl daha sürmesin; o da 20-25 milyon lira tutuyor. Ama biz paramız yok demiyoruz, sağolsun Belediye Meclisimiz bana boçlanma yetkisi verdi, 500 milyon lira borçlanabileceğiz, tabi bu 500 milyon liralık bir kredi kartı. İhtiyacımız olduğu zaman bunu kullanacağız. Bütün Belediye Meclis üyelerimize teşekkür ediyoruz. Benim hayatım sanayicilik, yatırım ve risk almayla geçti; onun için ne borçtan korkuyorum, ne yatırımdan. Yeter ki projeler hazır olsun hemen başlayalım. Proje hazırlatmak bile zaman alıyor. Şu anda Savaştepe, Gönen, Bigadiç, Havran arıtma tesisleri de ihaleye çıkıyor, bunların temellerini inşallah nisan ayında atarız” diye konuştu.

EDREMİT BELEDİYESİ’Nİ ZİYARET..

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, istişare toplantısından önce gittiği Edremit’te bazı ziyaret ve temaslarda bulundu. BASKİ şubesini ziyaret eden Uğur, burada çalışmalar hakkında ayrıntılı bilgiler aldıktan sonra Edremit Belediyesi’ne geçti. Belediye girişinde Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka tarafından karşılanan  Başkan Uğur, Başkan Saka ve meclis üyeleri olduğu halde Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Nazım Ergelen ve bazı daire başkanları olduğu halde toplantı yaptı. Edremit köfrezi ile ilgili proje ve çalışmaların ele alındığı toplantıda yapılan yatırım ve çalışmalar tüm boyutlarıyla ele alındı. Başkan Uğur, moncler sale hat 2

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha