ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

O ANLAR !

O ANLAR !
O ANLAR !
Bu Habere Oy Verin!

Edremit körfezinde 27 kişinin öldüğü batan tekneden kurtarılan 20 yaşındaki Suriyelinin, teknenin su yüzeyinde kalan burnuna tutunarak hayatta kaldığı ortaya çıktı. 

SRTDHCGVB

Önceki gün Edremit açıklarında tekne battığı ihbarının gelmesi üzerine arama kurtarma harekatı başlatan TCSG 510 helikopteri ile TCSG 552 uçağı, İzmir’deki üsten havalandı. Uçak ve helikopterdeki kameralar, çalışmaların her anını kaydetti. Görüntülerde, ekipler bölgeye ulaştığında yaklaşık 10 metrelik fiber teknenin büyük bölümünün suya battığı, yaklaşık 1 metrelik burun kısmının ise henüz su üzerinde kaldığı görülüyor. Teknenin burnuna tutunan bir sığınmacının el sallayarak yardım istemesi üzerine, helikopterdeki arama kurtarma operatörü Astsubay Üstçavuş Tuncay Ceylan vinç yardımıyla denize iniyor. Ceylan’ın kaskındaki kamera, su üzerindeki yaşam mücadelesini de saniye saniye kaydediyor.

RYJHFNM

OMUZ ASKISIYLA KENDİNE BAĞLIYOR

Suya inen Ceylan, önce sığınmacıya doğru birkaç metre yüzüyor. Sığınmacıdan Türkçe ve İngilizce olarak suya inmesini isteyen Ceylan, suya inen genci yakalayarak omuz askısı ile kendisine bağlıyor. Helikopterdeki ekibe yukarı çıkmak için hazır oldukları işareti veren ve vinç yardımıyla sığınmacıyı helikoptere çeken Ceylan, bu sırada kurtardığı kişiye de İngilizce sağlık durumunun iyi olup olmadığını soruyor. Helikoptere alınan sığınmacının çok üşüdüğü, elleri ve ayaklarının titremesinden anlaşılıyor. Ceylan, kurtardığı gencin üzerine bir battaniye sererek ısınmasını sağlıyor. Sığınmacının üzerindeki ıslak can yeleği de çıkartılıyor. Helikopter, kurtarılan sığınmacıyı sağlık merkezine ulaştırmak için Çanakkale’nin Küçükkuyu beldesine doğru ilerliyor. Kıyıda iniş için uygun yer olmaması üzerine sığınmacı yine vinç yardımıyla karaya indiriliyor. Karada hazır bekleyen sağlık görevlileri ve jandarma ekipleri, Suriyeli genci ambulansa taşıyor.

TFUJHV

Kazazedenin kendine biraz geldikten sonra ağlamaya başladığını kaydeden Ceylan,c”Muhtemelen yakınları aklına geldi çünkü çok sayıda ceset vardı suda. Kıyıya yakındı helikopter. Kıyıya ulaştığımızda helikopterin ineceği bir yer olmadığı ve bir an önce ambulansa almamız gerektiği için yine vinçle indirdik” ifadesini kullandı. Ceylan, arama kurtarma çalışmalarına bir süre daha devam ettikten sonra görevi başka bir ekibe devrettiklerini söyledi.

“TEKNENİN ÜZERİNDE DURMASI ŞANSIYDI”

Ceylan, başarılı bir arama kurtarma gerçekleştirmekten duyduğu mutluluğu dile getirerek, “Biz biraz daha geç gitseydik o tekne batmış olurdu, zaten büyük kısmı sudaydı. Kurtardığımız kazazede suyla temas edeceği için hayatta olmayabilirdi. Onun şansıydı, teknenin üzerinde olması ve bizim de orada olmamız” dedi.

UHGVBC

TEKNENİN BATMASI SONUCU 27 KİŞİ CAN VERMİŞTİ

İçinde 40 kişinin bulunduğu değerlendirilen teknenin batmasının ardından Sahil Güvenlik personelince helikopter ve botlarla başlatılan arama çalışmaları ise halen sürüyor. Edremit Körfezi açıklarında göçmenleri taşıyan fiber tekne dün batmış, göçmenlerin yardım talebi üzerine Sahil Güvenlik Komutanlığı personelince arama kurtarma çalışması başlatılmıştı. Göçmenlerden biri balıkçılar, üçü ise Sahil Güvenlik unsurlarınca kurtarılmıştı. Olayda 11’i çocuk 27 kişi hayatını kaybetmişti.
Alıntı: http://www.posta.com.tr/

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha