ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

SAHTE YAĞI MECLİS’E TAŞIDI

SAHTE YAĞI MECLİS’E TAŞIDI
SAHTE YAĞI MECLİS’E TAŞIDI
Bu Habere Oy Verin!

Zeytinyağının en çok üretilen illerinin milletvekilleri konuyu gündemine almazken, Edirne milletvekilinin Zeytinyağındaki sahteciliği gündeme getirmesi kamuoyunda şaşkınlık yarattı.

Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, yağ sektöründe yuvalanan bazı kötü amaçlı kişilerin nitelikli dolandırıcılıkla tüketicileri kandırdığını savundu…

Okan Gaytancıoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) sahte naturel sızma zeytinyağı dolandırıcılığı ve yemeklik sıvı yağlarda karışım terörü ile ilgili basın açıklaması yaparak vatandaşların bu konudaki mağduriyetini dile getirdi.

CHP Edirne Milletvekili ve CHP Genel Başkan Başdanışmanı Doç.Dr. Okan Gaytancıoğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Sahte Naturel Sızma Zeytinyağı Dolandırıcılığı ve Yemeklik Sıvı Yağlarda Karışım Terörü ile ilgili bilgi vererek yağ sektöründe yuvalanan bazı kötü amaçlı kişilerin tüketicileri kandırdığını savundu.

Sahte zeytinyağının, sızma zeytinyağı adıyla satıldığını belirten Gaytancıoğlu, gerçek zeytinyağının litresinin 20 liradan alınabildiğini, 5 liraya mal edilen sahtesinin de aynı fiyata satıldığını ifade etti.

Satışlar Kayıt Dışı, Bu Nasıl Kontrol Edilemez

Bu sahte yağların, semt pazarlarında satılabildiğini veya bazı restoranlara verilerek piyasaya sürüldüğünü anlatan Gaytancıoğlu, satışların kayıt dışı gerçekleştirildiğini ve nitelikli dolandırıcılık yapıldığını vurguladı.

“Kanola yağını, normalde litresi 5 lira olan yağı size 15-20 lira civarlarında satan nitelikli dolandırıcılar var” ifadesini kullanan Gaytancıoğlu, tespit ettikleri bir sahtecilik durumunu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının “Alo 174” hattını arayarak bildirdiklerini kaydetti. Bu durumu bakanlığın tespit etmesi gerektiğini belirten Gaytancıoğlu, denetimlerin yetersiz olduğunu ve arttırılması gerektiğini belirtti.

Piyasada satılan bir zeytinyağının, üretim şirketinin kaydının bulunmadığını anlatan Gaytancıoğlu, haksız kazanç sağlayan bazı firmaların gerçek anlamda üretim yapan, ahlaklı ve vergi veren firmaları zarara uğrattıklarını belirtti.

Üretici Desteklenmiyor

Türkiye’de bir üretim sorunu yaşandığını savunan Gaytancıoğlu, yılda yaklaşık 4 milyar doların, yağ ithalatı için ödendiğini söyledi. Türkiye’de bir ithalat patlaması yaşandığını belirten Gaytancıoğlu üreticinin AKP iktidarı boyunca desteklenmediğini, çiftinin hakkı olan paranın yabancı ülkelerin çiftçilerine verildiğini vurguladı.

Acil Bir Eylem Planı Gerekli

Sahtecilik yapan firmaların genellikle gece üretim yaptıklarını dile getiren ve idari cezaların caydırıcı olmadığını belirten Gaytancıoğlu, sahtecilik yapanların daha ağır cezalara çarptırılması gerektiğini, gece denetimlerinin arttırılması gerektiğini ve de yağ üretimi konusunda acil bir eylem planına ihtiyaç bulunduğunu sözlerine ekledi..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha