ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

SANAT MERKEZİNDE DE TATİL COŞKUSU

SANAT MERKEZİNDE DE TATİL COŞKUSU

Balıkesir Sanat Merkezi bu hafta Kuşadası Elifname Tiyatrosu oyuncularıyla çocuk ve yetişkin oyununa perdelerini açtı.

İlk olarak İbik Dede ve Yedi İbikler isimli oyunla çocuklar hem eğlendi hem öğrendi. İbik dedenin buzağıya, gelinciğe, zürafaya, timsaha, file, tavşana ve sincaba verdiği nasihatları çocuklar dikkatlice dinledi. Temizliğin öneminden, korkaklıktan, tembellikten, aç gözlülükten ve yalancılığın kötü bir davranış olduğundan bahseden İbik Dede çocuklardan bir de bu kötü davranışları yapmamaları konusunda söz aldı. Oyunun arasında İbikler çocuklarla sohbet etti yüz boyama yaptılar. Çocuklar ibiklere sorular sordu onlarla oyun oynadılar. Anne ve babalar böyle öğretici interaktif oyunların sergilenmesinden dolayı oldukça mutlu ayrıldılar.

Daha sonra akşam saatlerinde Kel Şarkıcı isimli yetişkin oyunu ile tiyatroseverler Balıkesir Sanat Merkezine akın etti. Yetişkin oyunlarını özlediklerini belirten izleyiciler salonda yerlerini aldı. İngiliz küçük burjuva ailesi olan Smithler, hizmetçileri Mary, dostları Martin ve sonradan işin içine karışan itfaiyecinin yaşadığı absürd bir hayat anlatılan oyunda konuşmalar çığrından çıkmış hatta haftanın süresi üç güne inmiştir, gerçek dışı olayların da anlatıldığı oyun seyirciler tarafından dikkatlice izlendi. Oyunun sonunda Elifname Tiyatrosunun Genel Sanat Yönetmeni Cenk Behram Su, absürd tiyatro hakkında bilgi verdi ‘’

Absürd tiyatro, İkinci Dünya Savaşı’nı yaşayan insanlığın içine düştüğü “ saçmalık”ların, boşuna çabaların, boşuna bekleyişlerin acısından kaynaklanan bir umutsuzluk havası içinde oluştu. Ama yaşamın saçmalıklarını sergileyişiyle , umutsuzluğun “dehşetini” gösterişiyle “yeni bir umut kaynağı” diye de değerlendirilebilir.’’ Dedi. Balıkesir Sanat Merkezi Genel Sanat Yönetmeni Onur Ayan ise ‘’ Absürd tiyatro yazarları ikinci dünya savaşını yaşamış olanların ruhsal durumunu dile getirirler. Savaştan sonra bir umutsuzluk dönemi yaşanmaktadır. İnsan düşüncesi anlayamadığı güçler karşısında felce uğramıştır. Milyonlarca insanın ölmesi, kitle kıyımları, atomun parçalanması, kentlerin yakılıp yıkılması dehşet uyandırmaktadır. Korku ve güvensizlik gibi, nedeni az çok bilinen duygular yerini nedensiz bir endişeye, bunalıma, boşunalık duygusuna bırakmıştır. Daha iyi bir dünya ülküsünün yerini onarılmaz bir biçimde parçalanmışlığın kabul edilmesi almıştır..’’ Dedi.

Balıkesir Sanat Merkezi her hafta perdelerini açmaya tiyatroseverleri ağırlamaya devam ediyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha