ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

AĞAÇLAR VE ANNELER

Zir. Y. Müh. Yasemin Alpagut

Yazarın şu ana kadar yazılmış 11 makalesi bulunuyor.
AĞAÇLAR VE ANNELER
Bu Habere Oy Verin!

“Ağaçlar ayakta ölür” diye klişe bir söz vardır. Hakikaten de dışarıdan bakıldığında, tüm fonksiyonlarını yitirmiş bir ağaç, sapasağlam dimdik görünse de içten çürüyor, kuruyor ve şanslıysa en sonunda bir insan tarafından cilalanarak, şekillendirilerek anıt ağaç haline getirilebiliyor.

Peki bu ayakta duruş, o bireyin yaşadığını bize ispatlar mı?

Meyve vermeyen, köklerinden beslenmeyen bir ağaç, bahar gelince tomurcuklanmayan ve asla tomurcuk vermeyecek olan dallarıyla, yontulmuş, cilalanmış sert yüzüyle, taşlaşmış gövdesiyle orada öylece ayakta ama ağaç olmanın hiçbir işlevselliğini taşımıyor. Bundan öte, kendisine bakanlara baharda yeni yeni umutlar vermiyor. Kışa doğru yapraklarını dökerken bile birkaç ay sonra yeniden, > daha taze, daha güçlü geleceğini müjdelememekte… Eğer bu ağaç Bağdat Caddesi’nde, yol kenarında hele de bir organizasyon şirketinin önündeyse dallarına her sezon asılan kağıttan fenerlerle, balonlarla, çeşit çeşit renklerde ve nitelikte tüllerle biraz daha gösterişli hatta sevimli gösterilebiliyor. Özüne bakıldığında ise, doğasının gereğini asla yansıtamayacak olan içine kapanık kısır bir birey gibi.

Peki ya annelerimiz… O fedakâr, elleri öpülesi Anadolu kadınları. Yaşam boyunca her türlü özveriyi gösterip, karşılığını her zaman alamayan, çilekeş, bedbaht, yüzlerinde her şeye rağmen gülümsemesi olan güzel annelerimiz…

Bir ağaç düşünün, dalları kesildiği zaman tüm yaşamı yerle bir oluyor. Canlılığı bitiyor. Yıllarca uzamasını beklediği o dalları… Annelerin de dalları çocukları, > bu kötü yaşamda tek tutunduğu kökleri belki de. Belki de hem kökleri hem dalları, hem meyveleri, tomurcukları, biteviye herşeyi. Haince, planlı, öfke kontrolünü sağlayamayan, daima çıkarı için çalışan, daima, daima, daima olayları sözün bittiği yere getirmeye çalışan bir takım insan namzetleri tarafından katledilen çocukların anaları. Ne yapsın bu analar, bu saatten sonra kağıttan fener asılacak bir dalı bile kalmayan.

Evet… Sözün bittiği yerdeyiz, AĞAÇLARA KIYMAYIN EFENDİLER, ÇOCUKLARA KIYMAYIN EFENDİLER,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha