ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

ALAÇAM’DA ALTIN VE GÜMÜŞ ÇIKARILMAYA BAŞLANDI

ALAÇAM’DA ALTIN VE GÜMÜŞ ÇIKARILMAYA BAŞLANDI
ALAÇAM’DA ALTIN VE GÜMÜŞ ÇIKARILMAYA BAŞLANDI
Bu Habere Oy Verin!

Yarısı Dursunbey ilçe hudutları içinde, diğer yarısı Bigadiç İlçe hudutları içindekalan Alaçam dağlarında altın ve gümüş madenlerinin çıkarılmasına başlandı. Halen Dursunbey Alaçam bölgesinde bir tarafta altın-gümüş madeni işletmesi yapılırken, 300 metre yanı başında Kepsutlu bir işadamı tarafından mermer madeni işletmeciliği yapılıyor.

Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık’ın helikopter ile Alaçam’daki altın-gümüş madenine helikopter ile geldiğini belirten şirket yetkilisi “Ağaçlık olmayan alandan çıkarılan cevher, helezon ile kırılarak yığılıyor. Yığılan bu cevherler dünyanın en modern ve çevreye zarar vermeyen sistemiyle altını ve gümüşü ayıklayacaktır. Öyle havuzlar, bilmem çevreye zarar verecek siyanürlü şeyler yok. Altını ve gümüşü tamamen makineler ayrıştıracaktır. İşçiler de bölgeden alınacak. Bölge halkına kesinlikle zarar vermeden işletme yapılacak” bilgisini aktardı.

ÇALIK HOLDİNG’İN “LİDYA MADENCİLİK” FİRMASI

2010 yılında kurulan Lidya Madencilik, uluslararası şirketler ile yaptığı ortaklıklar, sahip olduğu saha portföyü ve deneyimli insan kaynağı ile Türkiye’nin önde gelen madencilik firmalarından olduğuna değinen yetkili sözlerini şöyle sürdürdü:“Türkiye’de metalik madencilik alanında faaliyetlerini sürdüren Lidya Madencilik, altın ve bakır başta olmak üzere gümüş, kurşun, çinko gibi metallerin aranmasından işlenmesine kadar tüm süreçlerde faaliyet göstermektedir. Lidya Madencilik’in Alacer Gold ile ortak olduğu Anagold, Türk madencilik sektöründeki ilk büyük uluslararası işbirliğidir.

Türkiye’nin 3 altın üreticisinden biri olan Anagold, 2013 yılındaki altın üretimini yüzde 43 arttırarak Türkiye altın üretiminin yüzde 27’sini gerçekleştirmiştir.

Anagold; 6,5 milyon ons altın rezervine sahip, Türkiye’nin 2. büyük altın madeni olan Çöpler Altın Madeni’nde 2013 yılında 271.647 onsluk altın üretmiş olup, 2014 yılı için 220.000 ons altın üretimi gerçekleştirilmiştir.
2013 yılındaki net kârı 28 milyon Amerikan Doları olan Lidya Madencilik, bir yandan arama sahalarında yeni maden projeleri üretirken, diğer yandan da Türk madencilik standartlarını yükselterek yurt içi metal üretimini arttırmayı hedeflemektedir. Bu bağlamda Şirket, 2013 yılında altın ve bakır aramaları için 15 milyon Amerikan Doları tutarında harcama gerçekleştirmiştir.”

POLİMETAL MADENCİLİK

Lidya Madencilik hakkında da bilgi veren yetkili mühendis mülakatımızı şu ifadelerle sonlandırdı: “Lidya Madencilik, yatırımcı rolünün yanı sıra operatörlüğünü yaptığı Polimetal Madencilik ile Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde arama faaliyetleri yürütmektedir.
Firma, bulmayı planladığı altın ve bakır sahalarını en hızlı, en az maliyetli ve en verimli şekilde üretime geçirmekte. Lidya Madencilik, Alacer Gold ile yüzde 50 ortak olduğu Polimetal Madencilik’teki hissesini 2013 yılında yüzde 80’e çıkararak firmanın kontrolünü almıştır. Polimetal, sahibi olduğu 18 ruhsat ve 11 projede altın, bakır, gümüş, kurşun ve çinko gibi mineralleri çıkarmaktadır. Bu sahaların zamanla Lidya Madencilik’in yatırım ve büyüme programının önemli bir parçası haline gelmesi hedeflenmektedir.

Ahmet Çalık:“Hiçbir şeye zarar vermeyin.”

Alaçam bölgesinde altın ve gümüş madenini işleten Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık’ın mühendislerine “Kepçe kepçe altın çıkarsanız bile, insanlığa ve doğaya zarar verdiğinizde bizim için değeri yoktur. Bölge halkından işçi alın, bölge halkına zarar vermeyin, ormanlara ise kesinlikle zarar vermeyin” dediği öğrenildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha