ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

BALIKESİR’E 4 MİLYON FİDAN

BALIKESİR’E 4 MİLYON FİDAN
BALIKESİR’E 4 MİLYON FİDAN
Bu Habere Oy Verin!

Balıkesir’in 650 bin hektar ile yüzde 47’sinin ormanlardan oluştuğunu söyleyen Balıkesir Orman Bölge Müdürü Hüseyin Yalçın, bir yılda Balıkesir’de 4 milyon fidanın toprak ile buluştuğunu söyledi.
Ormanlık alanları ile Türkiye’nin ilk sıralarında yer alan illeri arasında olan Balıkesir’de orman alanı sayısını arttırma çalışmaları sürüyor. Çalışmalar hakkında bilgiler veren Balıkesir Orman Bölge Müdürü Hüseyin Yalçın, Balıkesir’in 650 bin hektarının ormanlık alanlardan oluştuğunu söyledi.
Bu rakamın Balıkesir’in yüzde 47’sinin kapladığını ifade eden Yalçın “Orman teşkilatı olarak da orman varlığını korumak ve geliştirmek, bütün kurumların ve halkımızın desteğini alarak görevimizdir. Bu anlamda şimdiye kadar meslektaşlarımız yaklaşık 86 milyon adet fidan dikmiştir. Biz de bu arkadaşlarımızın çalışmasını devam ettiriyoruz. Her yıl ortalama olarak 4 milyon adet fidan dikiyoruz. Dikerken de köylümüzle beraber, vatandaşlarımızla beraber, onların istediği fidanları dikmeye çalışıyoruz” dedi.
ORMAN MAHALLELERİNE EK GELİR
Ormanların kırsal mahallelerde oturan vatandaşlara gelir kaynağı olması için ise fıstık çamı, ceviz ve baden fidanları dikildiğini söyleyen Yalçın şöyle konuştu:
“Yaklaşık 20 bin hektar alanda fıstık çamı ormanımız var. Bunların da kozalak verebilmesi için her yıl budayarak iyi verim alınmasını sağlıyoruz. Üniversitemizde de işbirliği kapsamında şimdiye kadar toplam 45 bin fidan diktik. Bugün dikeceğimiz fidan adedi de 710 tane. Sadece üniversitemizle değil, diğer kurumlarımızla da fidanlar dikerek Balıkesir’in orman varlığına katkı sağlamak istiyoruz. Bu yıl sadece Bandırma Hava Üssü’nde 55 bin adet fidan dikeceğiz. Kendileriyle protokol imzaladık ve ihalesi yapıldı. Bunun yanında okul bahçelerine dikim yapıyoruz. Ayrıca son 3 yılda köylülerimizin istediği 17 bin dekar alanda fıstık çamı, ceviz ve badem fidanı diktik. Bunları da 3 yıl bakımdan sonra her aileye eşit olacak şekilde dağıtacağız”.
yenihabergazetesi.net.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha