ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

“ ESKİ YÖNETİMİN USULSÜZLÜKLERİ İLE UĞRAŞIYORUZ”

“ ESKİ YÖNETİMİN USULSÜZLÜKLERİ İLE UĞRAŞIYORUZ”
“ ESKİ YÖNETİMİN USULSÜZLÜKLERİ İLE UĞRAŞIYORUZ”
Bu Habere Oy Verin!

Balıkesirspor Kulübü Basın Sözcüsü Umut Kırtıl ile Mali işler ve Kurumsallaştırma Sorumlumuz Şahkan Saltık düzenledikleri basın toplantısında FİFA da halen devam eden dosyalar, kulüpte yapılan mali incelemeler, diğer incelemeler sonucu tespit edilen usulsüzlüklerle ilgili bir önceki yönetim kurulu hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan suç duyurusu ve Göztepe maçında stada girmesi yasak olan Tuna Aktürk’ ün başkasının passolig kartıyla stada giriş yapmasının doğuracağı sonuçlar hakkında bilgilendirme yaptı

KIRTIL: “VARGAS DOSYASI KAPANDI ,NUNO, ZEC, KULUSİC İSE KARAR AŞAMASINDA”

Balıkesirspor Basın Sözcüsü Umut Kırtıl “4 Kasım’da olağanüstü genel kuruldan sonra 18 Kasım’da bir basın toplantısı gerçekleştirmiştik. Bu toplantıda kamuoyuna ve sizlere bundan sonra gerekli açıklamaların belirli aralıklarla yapılacağından ve şeffaf bir yönetim olacağından bahsetmiştik. Hem mali açıdan hem de idari açıdan yapılan denetlemelerin uzun sürmesi nedeniyle biraz süre geçti. Bugün hem bilgilendirme amacıyla hem de bugüne kadar gelinen noktada neler yapıldığına dair sizlere bilgi vermek istedik. Kamuoyunun bilmesi gereken bazı olaylar var. Bunlarında açıklığa kavuşmasını istiyoruz. 18 Kasım’da yapılan basın toplantısında kulübün idari açıdan yürütülemez mali açıdan da sürdürülemez bir noktaya getirildiğinden bahsetmiştik. Biz yönetim olarak kulübü mali açıdan devam ettirilebilir hale getirmeye çalışacağımızı söyledik. Bugün geldiğimiz noktada kulüp idari açıdan burada muhatap bulanabilecek hale getirilmiştir. Sürekli burada en az bir yöneticimiz bulunuyor. Herkes bizim istişare halinde. Bu anlamda şeffaflık noktasında elimizden geldiği kadarıyla kamuoyuna bilgi vermeye çalışıyoruz. Gerek Başkanımız gerek futbol şube sorumlumuz bazı basın açıklamaları yapıyoruz. 18 Kasım’da ki toplantıda FİFA’dan dosyalarımız olduğunu söylemiştik. Bu dosyalardan bir tanesi eski futbolcumuz Ronald Vargas ile ilgili olanı sonuca bağlandı. Biz yönetime geldiğimizde bu dosyalar ile ilgili itiraz süreleri geçmiş durumdaydı. Bu nedenle CAS’a gitme durumumuz yoktu. Biz bu aşamada futbolcuyla ve futbolcu temsilcileriyle görüşme yapıp kendisinden süre istedik fakat oyuncudan olumlu yanıt alamadık. Sonrasında bizi disiplin komitesine sevk ettiler. Diğer takımlarını yaşadığı sıkıntıları yaşamamak için biz oyuncuya olan borcu bir kerede kapattık. Oyuncuya yapılan ödeme 450 bin lira civarında. Bunun dışında 3 tane daha futbolcu Nuno Andre, Ermin Zec ve Ante Kulusic’in FİFA’daki dosyaları da karar aşamasındadır. Yakın bir zamanda bunlarında sonuçları gelir. Bu 3 oyuncuya tazminatları ile birlikte ödenmesi gereken bedeller 1 milyon 900 bin euro civarındadır. Bunlarla ilgili gerekçeli kararlar yazıldıktan sonra gerek FİFA avukatımız gerek yönetimiz kurulumuzla CAS’a gidilip gidilmeyeceği ile ilgili kararlar alacağız. Bu aşamada eski yönetimle ilgili şöyle bir sıkıntımız oldu. Eski yönetimin tuttuğu avukat dosyalara gerekli bilgileri sunmamış. Bunları biz sunduk. Bunlarla ilgili CAS’ ta tekrar bir görüşme yapılacağını düşünüyoruz. Belki bir değerlendirme yapılıp bu rakamlar biraz daha aşağıya çekilebilir. Eksik olan belgeleri biz FİFA’ya ibraz ettik artık sonuçları bekliyoruz.”

“GİDEN FUTBOLCULAR KÜSEREK AYRILMIŞLAR”

Basın Sözcüsü Umut Kırtıl “Buradan gönderilen futbolcuların hepsi küstürülerek gönderilmişler. Futbolcularla biz iletişime geçmeye çalıştığımızda bizi avukatlarına yönlendirdiler. Bu da anlaşma zemini oluşturmak için bizi zor durumda bırakıyor. Şu ana kadar bir netice alamadık ama görüşmelerimiz hala devam ediyor. Bizim dönemimizde Kwame Karikari gitti. Oyuncunun daha önceki sezondan 57 bin lira alacağı vardı. 38 bin euro kadar bu sezondan alacağı vardı. Toplamda 57 bin euro civarıdır. 57 bin euro alacağı varken biz oyuncuyla anlaştık ve 27 bin euro ödedik ve kontratını karşılıklı olarak feshettik. Hiçbir şekilde oyuncuyu kırmadık. Yani oyuncular bu şekilde gönderilebilecekken küs olarak ayrılarak kulübümüz zarara uğratılmıştır. Devre arasında takıma katılacak olan bir oyuncumuz oynadığı dönemde bonservis bedeli ödeyerek kulüpten ayrılmak istediğini kendisi kulübe bildirmiş. Futbolcu bonservis bedeli ödeyerek gitmek istiyor alacaklarından vazgeçiyor kulübede güzel bir kazanç sağlayabilecekken son güne kadar oyuncuyu diretilmiş ve karşı kulübünde devreye girme noktasında getirilmiştir. 600 bin lira gibi bir rakam kazanacakken son gün Kulüp Başkanı oyuncuya 25 bin lira getir bonservisini verelim ifadesini kullanmıştır. 600 bin lira kazanacakken 25 bin liraya kadar rakam düşürülmüştür . Böyle bir mantık olamaz. Buradan giden oyuncuların Türkiye Futbol Federasyonu Uyuşmazlık çözüm kurulundaki ve FİFA nezdinde görülen davalarımızın hepsi bu şekilde. Başkanımız ve futbol şube sorumlumuz sağ olsun her gün bu futbolcularla görüşme yapıyor. Özellikle yerli oyuncularla görüşmeler yapıyoruz. Türkiye Futbol Federasyonu Uyuşmazlık çözüm kurulundaki dosyalarımızı geri çektirmeye çalışıyoruz. Biz futbolcularla mahkemelik olmak amacında değiliz. Futbolcularını tekrar Balıkesirspor’da forma giyebileceğini dikte edip bu davalarından kendilerinin vazgeçmeleri için çalışıyoruz. Çünkü hepsi bizim borcumuz olmuş durumda.”

“TFF’DEKİ 25-26 İCRALIK DOSYAYI KAPATTIK”

“Bunun dışında 4 Kasım’dan bu yana Türkiye Futbol Federasyonu ile olan icralık 25-26 adet dosyayı kapattık. Bunların ödemelerini yaparak adımızı sildirdik. Seçimden bir gün önce dağıtılan senetlerle ilgili ve daha önceki senetlerle ilgili de icra takibi yapılmak istendi. Biz bu senetlerin alacaklılarıyla görüştük. Ciro ettirdilerse onlarla iletişime geçtik. Tüm bu senetlerle ilgili protokoller imzaladık sözler verdik. Bu sözlerle ilgili ödemelerimizi gerçekleştiriyoruz. Gerçekleştirmeye de devam edeceğiz”dedi.

“BALIKESİRSPOR’A SÜREKLİ ZARAR VEREN BİR İNSAN VAR KARŞIMIZDA”

“Bazı usulsüzlükler olduğunu 18 Kasım’da söylemiştik. Göreve geldikten sonra idari yönden bir denetleme olacağını öğrendiğimiz de mali denetimi biz kendimiz talep ettik. Kulüpte bir inceleme yapıldı. İncelemeler esnasında bizim de bulduğumuz usulsüzlükler oldu. Bunu onlar da tespit ettiler. Cumhuriyet Başsavcılığı’na eski yönetimle ilgili suç duyurusunda bulunduk. Usulsüz ödemeler, değişik para hareketleri, sahtecilik suçları var. Gerekli şahıslarla ilgili işlemleri savcılık devam ettiriyor. Biz yönetim olarak, göz önünde olan insanlarımız. Hareketlerimize herkesten daha fazla dikkat etmeliyiz. Biz Türkiye’deki 36 güzide takımdan biriyiz. Ona göre davranmalıyız. Bir önceki yönetimde bunlar umursanmamış, kurallar hiçe sayılmış. Bu insanlar Türkiye tarihinin en büyük cezasını aldılar. 18 ay hak mahrumiyeti aldı, tahkime gitti 9 aya düştü, Denizlispor maçında tribüne giren bu şahıs 9 ay daha hak mahrumiyeti cezası aldı. Bu şahıs Göztepe maçında başkasının Passolig’ini kullanarak stada girdi. Bundan dolayı bize ceza gelmesi söz konusu. Bunun adı sorumsuzluk. Balıkesirspor’a sürekli zarar veren bir insan var karşımızda. Biz geçen hafta itibariyle bu şahısla ilgili Disiplin Kurulu’na sevkini sağladık. Disiplin Kurulu gerekli kararı verecektir. İhraca kadar yolu var. Bunlar işi artık arsızlık noktasına getirmişler.”

“ERCİYESSPOR BAŞKANI HACİZDE ISRARCI OLDU”

“Adanaspor maçında yaşanan bir icra olayı var. Kayseri Erciyesspor’un alacağından dolayı takımın kaldığı otele haciz geldi. Israrcı oldular. İşlem yapmak zorunda olduklarını belirttiler. Biz Kayseri Erciyesspor başkanıyla görüştük ve borcu taksitlendirmek istedik. Kendisi bize ‘Sizi rencide edeceğiz. Borcu taksitle almayacağım. Deplasmana gelip sizin formalarınız haczedeceğim’ dedi. Burada art niyet var. Taksitlendirmeyi kabul etmeyen adam bize haciz gönderdi, sonrasında biz icra ile taksitlendirme yaptık. Sağolsun başkanımız şahsi kefalet verdi. Ondan sonra başka bir senet var. Onu da protokole bağladık.”
SALTIK: “BAŞKAN UĞUR MANEVİ DESTEK VERDİ”
Mali işler ve Kurumsallaştırma Sorumlumuz Şahkan Saltık “ 18 Kasım’da bir basın toplantısı yaparak kamuoyuna kulübün içerisinde bulunduğu mali ve idari tabloyu sunmaya çalıştık. Biz devraldığımızda mahalli bakkalından yoğurt alamayacak kadar her yere borcu olan bir kulüp durumundaydık. Bugün ise önümüzdeki senenin master planlarını yapmaya başladık. Sportif başarıdan ziyade bizim için önemli olan kurumsal başarıdır. Balıkesirspor’un kendi ayakları üzerinde durmasını sağlamaktır. Burada bütün yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımız ile Pazar günü dahil gecenin geç saatlerine kadar Balıkesirspor’un daha iyi yerlere gelmesi için toplantı üzerine toplantılar gerçekleştirdik. Bu kadar kısa sürede bugünlere gelmek çok kolay olmadı. Bugünlere gelirken reklam gelirleri Balıkesir’li sanayici ve işadamlarının destekleri Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un manevi destekleri ile yaklaşık 9 milyon TL gibi bir parayı kasamıza soktuk. Ve bu paralarla futbolcuların alacakları TFF’de ki dosyaların kapatılması sağlandı. Burada bize özellikle manevi desteğini esirgemeyen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’a sizin huzurunuzda teşekkür etmek istiyoruz.”

“ANORMAL HESAP HAREKETLERİ TESPİT EDİLDİ”

“Profesyonel bir anlayışla hesapları tek tek, gün gün, adım adım, santim santim inceledik. Çünkü hiç kimse yargı önünde suçlu bulunmadan suçlu değildir. Gerekli denetimleri biz yaptık. Bunun yanında eski yönetimden bir arkadaşımız idari yönden kulübün denetlenmesi için İçişleri Bakanlığı’na vermiş olduğu bir dilekçe var. Dilekçe ile ilgili olarak biz ekstradan hesaplarından da incelenmesi amacıyla mali denetim talebinde bulunduk. Bunun üzerine 2 görevli 1 hafta boyunca geçmişe dönük bütün hesapları incelediler. Bağımsız bir denetleme kuruluşu tarafından hesaplar tekrar denetletildi. Denetlemeler sonucunda maalesef hesaplarda anormal para hareketleri tespit ettik. Yetkili olmayan menajerlere ödemeler tespit edildi. Üzülerek söylemek istiyorum sahte imzalar var. Tahminimiz bu yönde. Aslolan Balıkesirspor’dur. Burası Balıkesir’in malıdır. Biz öncelikli olarak Balıkesir halkına manevi olarak sorumluyuz. Burada yapılan tespitleri gerekli yerlere bildirmezsek biz de suçlu oluruz.
Biz Balıkesirspor Yönetimi olarak karamsarlık yönünde değiliz. Biz göreve geldiğimizde ilk ayrı tamamlanmak üzereydi ve 9 futbolcumuz dosyalarını haklı gerekçelerle federasyona verdiler. Çünkü onlarla hiçbir şekilde ilgilenilmemiş. Onlarla anlaşma yoluna gidilmemiş. Biz onlarla tek tek görüşüp anlaştık.”

“ŞU ANDA BÜTÜN İKİLİ İLİŞKİLERİMİZ ÇOK İYİ “

“Biz sonuna kadar takımın arkasındayız. Elimizi vicdanımıza koyalım. Bu işler o kadar değil. Takımı nereden aldık nereye getirdik. Bu yıl biraz özellikli bir yıl. Buralara kolay gelinmedi. Kurumsallaşma ve tesisleşme anlamında önemli projelerimiz var. Tesislerin yenilenmesi adına önemli bir çalışmamız var. Forma ile ilgili önümüzdeki yıl başka bir forma anlaşması yaptık. Bir tane ticari bir araç satın alındı. Dört büyüklerin TIR’ları ayarında mobil olarak faaliyete geçecek. Elimizdeki imkanlarla en iyisini yaptık. Geldiğimiz günden beri sürekli görüşmeler yaptık. Şu anda bütün ikili ilişkilerimiz çok iyi. Aslolan birinci hedefimiz kurumsallaşmak. Bunu sağladığımız gün başarısı arkasından gelecektir.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha