ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

İŞÇİLER MODERN KÖLE OLMA YOLUNDA!

İŞÇİLER MODERN KÖLE OLMA YOLUNDA!
İŞÇİLER MODERN KÖLE OLMA YOLUNDA!
Bu Habere Oy Verin!

 

Ak Parti döneminde işçilerin haklarının her yasada ve sözleşme döneminde birer birer ellerinden alınması, memura verilen hakların işçilerden muaf tutulması kamuoyunda “işçiler modern köle oluyor” tartışmalarını bereberinde getiriyor.
Meclis Çalışma Aile ve Sosyal işler komisyonunda görüşülen ve TBMM Genel Kurul’a sevk edilen “güvenceli esneklik” yasa tasarısını eleştiren Tüm, yasanın modern kölelik düzenini getireceğini söyledi.
CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, Meclis Çalışma Aile ve Sosyal işler komisyonunda görüşülen ve Genel Kurul’a sevk edilen “güvenceli esneklik” yasa tasarısını eleştirdi.
Yazılı bir açıklama yapan Tüm, yasa tasarısının modern köleliği getirdiğini ifade ederek “Meclis Çalışma Aile ve Sosyal işler komisyonunda görüşülen ve Genel Kurul’a sevk edilen ‘güvenceli esneklik’ adı altında Özel İstihdam Bürolarına işçi kiralama yetkisi verilmesi ile yani çağdaş kölelik uygulaması ile karşı karşıyayız. Bu yasa tasarısı insan onuruna yakışmamaktadır” diye konuştu.
İşçilerin alınıp satılabilen köleler yapılmak istendiğini söyleyen Tüm açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
“Tasarı ile, işçiler alınıp satılabilen birer köle haline getirilmek istenmektedir. Yasanın Avrupa’da ki örnekleri gibi güvenceli esneklik olarak sunulması büyük bir aldatmacadır. Yasada işçiler için her türlü esneklik var ama güvence yok. Hatta işçilerin bugüne kadar var olan tüm güvenceleri kıdem tazminatı, sağlık hakkı, izin hakkı, grev hakkı, sendikalaşma hakkı ellerinden alınmaya çalışılmaktadır. AKP’nin kısa vadeli eylem planında yer alan bu yasa tasarısı sosyal diyalogdan yoksun bir şekilde hazırlanmıştır. İşçi sendikalarının bir tek önerisi bile tasarıda dikkate alınmamış, sadece sermayenin talepleri karşılık bulmuştur.
Sosyal diyalog kuruyoruz diye toplanan Üçlü Danışma Kurulu’nda hiç bir mutabakat sağlanmadan tasarı Meclis’e gönderilmiştir. Milyonlarca işçi bu yasa ile kölelik koşullarında çalışacaktır.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha