ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

1 AYDIR BULUNAMIYOR!

1 AYDIR BULUNAMIYOR!
1 AYDIR BULUNAMIYOR!
Bu Habere Oy Verin!

Lise öğrenimine devam ettiği sırada evlendirilmek maksadıyla kaçırıldığı ileri sürülen 15 yaşındaki D. A.’nın bulunması ve ailesine teslim edilmesi için Kadın Platformu basın açıklaması düzenledi. Ali Hikmet Paşa Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamasına kaçırılıdğı ileri sürülen D.A.’nın ailesi ve köylüleri katıldı.
Küçük yaşta evliliğin Türk yasalarında suç oldğunu belirten Kadın Platformu üyeleri adli ve idari makamlara kız çocuğunun bulunması için istekte bulundu. Kadın Platformu Sözcüsü Ayşe Özkan olayın takipçisi olduklarını vurguladı.
FİZYOLOJİK VE PSİKOLOJİK SORUNLAR OLUŞABİLİR
Dün öğle saatlerinde Ali Hikmet Paşa Meydanı’nda bir araya gelen D.A’nın ailesi ves köylüleri kızın bulunmasını istedi. Kadın Platformu’nun desteklediği basın açıklamasında Ayşe Özkan şunlara değindi:
OTİZMİN FARKINDAYIZ
“Şehrimizde 15 yaşında ve lise öğrenimine devam eden bir kız çocuğu 8 Mart tarihinde evlendirilmek maksadıyla kaçırıldı. Aradan yaklaşık bir ay geçmiş olmasına rağmen halen kaçıran ya da kaçıranların bulunup, çocuğun ailesine teslim edilememiş olması, ailede, kolluk güçlerinin ve adli makamların olayla ilgili gerekli duyarlılığı göstermediği kaygısını oluşturduğundan bugün adli ve idari makamlar ile kamuoyunun dikkatini çekmek üzere basın açıklaması yapıyorlar. Çünkü biliyorlar ki; çocuk yaşta evlilik çok yönlü bir sömürü ve şiddet eylemidir. Küçük yaşta evlenmek kız çocukları için geri dönülmesi mümkün olmayan bir süreci başlatmaktır. Küçük yaşta evlilik, kız çocuklarının eğitim yaşamlarını sona erdiriyor, fizyolojik ve psikolojik sağlık sorunları baş gösteriyor. Her türlü şiddete maruz kalma riskleri arttığı gibi, haklarını talep etme ve kullanma becerileri azalıyor ve ömür boyu yoksulluğa mahkum kalıyorlar. Artık babalar kız çocuklarını bu koşullara kurban etmek istemiyorlar. Kızlarının eğitimlerine devam edip, ekonomik özgürlüklerini kazanmalarını, erkeklerle eşit ve özgür bireyler olarak yaşamlarını sürdürmelerini istiyorlar. Aynı taleplerle kızının peşine düşen bu babanın yanındayız. ve kızını bulma mücadelesini destekliyoruz. Asla yalnız yürümeyecek.
KONUNUN TAKİPÇİSİYİZ
Yasalarımıza göre çocukların evlendirilmesi suçtur. Susarak bu suça ortak olmak istemiyoruz. Bu bağlamda, kolluk kuvvetlerine ve adli makamlara sesleniyoruz: Bir an önce olayın sorumlularını yakalamanızı ve küçük kızı ailesine teslim etmenizi beklediğimizi ve olayın takipçisi olduğumuzu biliniz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha