ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

11 BİN KİŞİ TÜRKİYE İÇİN YÜRÜDÜ !

11 BİN KİŞİ TÜRKİYE İÇİN YÜRÜDÜ !
11 BİN KİŞİ TÜRKİYE İÇİN YÜRÜDÜ !
Bu Habere Oy Verin!

ABD’nin başkenti Washington’da, Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesinin organize ettiği “Barış ve Dayanışma Yürüyüşü” için Türkiye ve farklı ülkelerden yaklaşık 11 bin kişi, Beyaz Saray önünde toplandı.
Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği önünde son bulacak yürüyüşe, TBMM Türk-Amerikan Dostluk Grubu Başkanı Ali Sarıkaya, AK Parti Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan, AK Parti Milletvekili Ertan Aydın ve Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç ile ABD Müslümanları Konseyinin Genel Sekreteri Usama Cemal de katıldı.

Farklı ülkelerden binlerce kişi Türkiye için bir arada

1915 olaylarına dair iddialara karşı ve İslamofobi, yabancı düşmanlığı, Suriyeli mültecilerin durumuna dikkat çekmek için düzenlenen yürüyüşe, Amerika’daki Türkiye dostu diğer ülke vatandaşları ve Müslüman toplumlarından da binlerce kişi katıldı.
ABD’nin farklı bir çok eyaletinden gelen Türklerin yanı sıra Azerbaycan, Kıbrıs, Afganistan, Kosova, Cezayir, Kuveyt, Bangladeş, Kırgızistan, Lübnan, Bosna Hersek, Etiyopya, Libya, Somali, Yemen, Suudi Arabistan, Fas, Ürdün, Irak, Malezya, Nijerya, Suriye, Tacikistan, Suudi Arabistan, Nijer, Umman, Pakistan, Türkmenistan Katar, Birleşik Arap Emirlikler, Özbekistan gibi ülkelerin vatandaşları sabahın erken saatlerinden itibaren Beyaz Saray’ın önünde toplanmaya başladı.
Yürüyüşe katılanlar, “Barış ve Dayanışma için Türkiye’yi destekliyoruz”, “Ermenistan Terörünün kurbanlarını anıyoruz” gibi pankartlar taşıyıp, Türkiye’ye lehine slogan attı.
Yürüyüş öncesi polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı gözlenirken, katılımcılar Türkiye’nin Washington Büyükelçiliğine doğru yürüyüşe geçti.

ABD’de yaşayan Türkler ve birçok farklı milletten kişiler Beyaz Saray önünde toplandıktan sonra Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği’ne kadar yürüyüş yaptı.
Büyükelçi Serdar Kılıç, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, yürüyüşe sadece Türk vatandaşlarının değil Türkiye’nin izlediği haklı politikaları, insani yardım politikalarına destek veren çok sayıda farklı ülke vatandaşlarının destek verdiğini söyledi. Kılıç, “ABD’de Türkiye’de Suriyeli kardeşlerimizin dertleriyle dertlenen kardeşleri var. Onlar yalnız değiller. Bugün burada onlar için kalbi çarpan 11 bin kişi var. Bugün bir kez daha gördük ki Türkiye Cumhuriyeti ABD’de yalnız değildir.” diye konuştu.
“11 bin kişi katıldı”
Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi’nin kurucu başkanlarından İbrahim Uyar da “Bugün son aldığımız rakama göre 11 bini aşkın insan buraya katıldı. ” dedi.

“Yürek yüreğe duruş sergileniyor”

AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM Türk-Amerikan Dostluk Grubu Başkanı Ali Sarıkaya, yürüyüşün Türkiye’nin haklı tezlerini savunmak adına önemli olduğunu belirterek, yürek yüreğe bir duruş sergilendiğini söyledi.
Sarıkaya, Türklerle diğer Müslüman coğrafyalardan kişilerin de Washington’da buluşarak bir çatı oluşturduğunu ve Türkiye’nin uluslararası camiada, dünya barışına sundukları için destek verdiğini söyledi.
Sarıkaya, “Bu hem Türkiye’nin Suriyeli mültecilere ve diğer mazlum toplumlara verdiği destek için bir teşekkür yürüyüşü, aynı zamanda da malum Ermeni iddialarına karşı haklı davamızı savunmak için Amerika’da Türkiye’nin tezlerini savunmak için bu topluluk diyor ki ‘Bırakın bu meseleye tarih, tarihçiler, arşivler karar versin.’ Bunun için burada yaklaşık 50 ülkeden katılımcılar var.” dedi.

Sarıkaya, “Washington’da haklı davalarını savunurken aynı zamanda Türkiye’ye dünya mazlumlarına verdiği destekler dolayısıyla hem Cumhurbaşkanımıza hem Başbakanımıza, onların şahsında Türkiye’ye ve Türk milletine teşekkürlerini ifade ediyorlar.” diye konuştu.
Binlerce kişinin yürüyüşe katıldığını ifade eden Sarıkaya, “Biz de tarihte olduğu gibi nasıl daha önce Yahudilere kucak açtıysak, nasıl daha önce 72 millete kucak açtıysak Anadolu topraklarında bunun devamını Türkiye Cumhuriyeti olarak getiriyoruz. Bunu da dünyanın her yerinde görmekten mutluluk duyuyoruz.” ifadesini kullandı.

“Gurur duyulacak tablo”

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, Washington’da gurur duyulacak bir olayın gerçekleştiğini belirterek, sadece Türk vatandaşlarının değil, Türkiye’ye destek vermek isteyen diğer ülke vatandaşları, Müslüman çatı kuruluşları temsilcilerinin de Türklerle Beyaz Saray’ın önünde bir araya geldiğini ifade etti.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya ise yürüyüşe katıldığı için mutlu olduğunu ifade ederek,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha