ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

50 YIL SONRA YENİDEN…

50 YIL SONRA YENİDEN…
50 YIL SONRA YENİDEN…
Bu Habere Oy Verin!

Balıkesir pullusu” yıllar sonra yeniden günlük yaşamın bir parçası haline getiriliyor. Ocak İzi Derneği üyeleri, ‘Balıkesir pullusunu Günümüzde Yaşatmak’ adlı proje ile birbirinden şık ürünlere imza attı, bu eserin el sanatı olarak belirlenmesi ve literatürde yer alması için harekete geçti.

Geleneksel el sanatları ile ilgili araştırmalar yapan Ocak İzi Derneği Başkanı Meral Taşlı, “Pullu” adlı giysinin sadece Balıkesir’e özel bir gelinlik olduğunu belirledi. Balıkesir’de bu işi yapan son ustalardan Hacer Güzgün’le temasa geçen Taşlı, projenin oluşumunu şu sözlerle anlattı:

“Hacer Hanım’la yaptığımız görüşmede, 1970’li yıllardan sonra sipariş olmadığı için pulla gelinlik işlemesi yapılmadığını söyledi. Kızı Nurhan Güzgün Sökmen’le tanışınca geleneksel sanatımızın günümüze uyarlanması için ‘Balıkesir pullusunu günümüzde yaşatmak’ adını verdiğimiz projeyi geliştirdik. 1 Ekim 2015-31 Mart 2016 tarihleri arasında 405 saatlik ‘pullu işleme teknikleri’ eğitimi düzenledik. Kurs büyük ilgi gördü. Yıllarca annesinin yanında bu işi öğrenen Nurhan hanım da gönüllü eğitmenlik yaptı. Geleneksel el nakışı olan Maraş işi gibi, pullu işleme tekniğinin de sadece gelinlik değil her dalda kullanılabileceği örnekler hazırladık. Pullu işleme tekniği ile birbirinden güzel takılar, bebekler, çantalar, tablolar, masa örtüleri, kutular vb. yaptık. Bu eserler büyük beğeni kazandı ve çok sayıda sipariş aldık.”

YAYGINLAŞTIRILARAK YAŞATILACAK

‘Balıkesir pullusu’nun geleneksel el sanatı olarak belirlenmesi ve literatürde yerini alması için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Karesi Belediyesi ve Karesi Halk Eğitim Müdürlüğü ile temasa geçtiklerini belirten Taşlı, “Kısa bir süre içinde halk eğitim merkezlerinde Balıkesir pullusu için yeni kurslar açacağız. Unutulmaya ve diğer nakış teknikleriyle karıştırılmaya başlayan pullu işleme tekniğini günümüzde de yaşatmayı amaçlıyoruz. İlimizin böylesine güzel, geleneksel bir değerinin herkes tarafından bilinmesini istiyoruz” dedi.

Ürünleri Balıkesirlilerin beğenisine sunan Taşlı,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha