ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

BASKİ SUYA %55-60 ZAMMI YAPTI?

BASKİ SUYA %55-60 ZAMMI YAPTI?
BASKİ SUYA %55-60 ZAMMI YAPTI?
Bu Habere Oy Verin!

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada BASKİ’nin suya %55-60 oranında zam yaptığını açıklamış ve insafsızca yapılan zammı eleştirmişti. Ahmet Akın’ın bu açıklamasına karşılık BASKİ Genel Müdürlüğünden bir basın açıklaması yayınlandı. Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın ‘ın yaptığı açıklamanın gerçekle ilgisi olmadığı bildirilen açıklamada şunlara yer verildi.

Balıkesir Milletvekili Sayın Ahmet Akın’ın 21 Nisan 2016 tarihinde Kurumumuz ile ilgili TBMM’de yaptığı gündem konuşmasında;
“Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi’nce (BASKİ) suya insafsız zam yapıldığı, tüketilen su bedeline ayrı, atık su bedeline ayrı, katı atık bedeline ayrı zam yapıldığı, bakım ücreti adı altında bir kalem daha eklendiği, çevre temizlik vergisini de dâhil edip %18 KDV’yi de ekleyerek Nisan ayında aboneleri şaşırtan faturalar düzenlendiği, önceki döneme göre faturalarının %55-60 oranında arttığından bahisle Belediyelerin kar amacı güden kuruluşlar olmadığı, halka güvenilir, kaliteli, ulaşılabilir hizmetler üretmekle görevli olup özel şirket mantığı ile hareket edilmemesi gerektiği ve daha ucuz su sağlanmalıdır” denilmektedir.
Ancak;
Bilindiği üzere 6360 Sayılı Kanun ile 30 Mart 2014 tarihinde Balıkesir ilinin Büyükşehir Belediyesi olması üzerine Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi (BASKİ) kurularak 20 ilçe ve 34 kapanan Belde Belediyesinden su ve kanalizasyon işlerini devir alarak faaliyetlerine başlamıştır.
Faaliyetlerimize başladığımız tarihten itibaren BASKİ tarafından su ve diğer tarifeler için yeni bir ücret uygulanmamış kapanan İlçe ve Belde Belediye Meclislerince belirlenen tarifelere aynen devam edilmiş olup, bu bedellere sadece Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) oranları yansıtılmıştır.
Başlıca geliri içme suyu satışından elde edilen gelir olan BASKİ’nin, mevcut tarife yapısıyla gerçekleşen gelirleri, çalışmalarına başladığı tarihten itibaren geçen 24 ay zarfında işletme ve yatırım faaliyetlerinden kaynaklanan giderlerini karşılamada yetersiz kalmakta olup, bu durum sorumluluk sahasındaki hizmet sunumunda da olumsuzluklara neden olabilmektedir. Zira uygulaması devir alınan tarife yapısı 20 ilçeye bağlı 232 merkez mahalleye hizmet sunumunu yapabilecek şekilde belirlenmişken bugün itibariyle BASKİ Hizmet Alanı 1130 Mahalleden oluşmaktadır. Bu durum hizmet sunulması gereken 898 yeni mahalle anlamına da gelmektedir. Ayrıca yaz aylarında il nüfusumuz üçmilyon beşyüzbin kişiye ulaşmakta ve hizmetimiz 7 gün 24 saat kesintisiz sürmektedir.
Balıkesir’imize gelişmiş ülkeler standartlarında içme suyu, kanalizasyon ve arıtma hizmetlerinin sunulması ve gelecek nesiller için yeterli alt yapı yatırımları hazırlanması için BASKİ Genel Kurulu’nca (Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi) içme suyu satış tarifelerinde bir defalık %10 oranında artış yapılmış, farklı oran ve değerlerde alınmakta olan atık su ücretlerinin ise tamamı %50 oranına revize edilmiştir. Bu durum bazı yerleşimlerde de atıksu ücretinin düşmesine yol açmıştır.
Bakım ücreti önceki dönemlerde de alına gelmiş olan bir ücret olup Tarifeler Yönetmeliğinde belirtildiği üzere tüm şebekenin bakım onarım giderleri için tahakkuk ettirilmektedir.
Katı atık toplama bedeline zam söz konusu olmayıp su faturalarında ilk kez Nisan ayında yer almıştır. Bu ücret İlçe Belediye Meclislerince belirlenmiş Büyükşehir Belediye Meclisince onanmış ve 2872 Sayılı Kanun Çerçevesinde BASKİ’ce tahakkuk ve tahsil edilmiştir. Bu ücretler BASKİ tarafından İlçe Belediyelerine olduğu gibi aktarılacaktır.
Çevre Temizlik Vergisi ise KDV matrahına dâhil değildir. Dolayısıyla %18 KDV alınmamaktadır.
Saygılarımızla arz ederiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha