ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

BU ESERDEN DÜNYA’DA İKİ ADET VAR

BU ESERDEN DÜNYA’DA İKİ ADET VAR
BU ESERDEN DÜNYA’DA İKİ ADET VAR
Bu Habere Oy Verin!

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan akıllı otopark sistemi, “Robotik Otopark” törenle hizmete açıldı. Yapımına Kasım 2015’te başlanan ve yaklaşık 4 ay gibi kısa bir süre içerisinde tamamlanan akıllı otopark sistemlerinin Türk firması San Park tarafından dünyada ABD San Diego kentinden sonra Türkiye’deki ilk uygulaması Balıkesir’de Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılıp faaliyete geçirildi. Robotik Otoparkı büyük beğeni topladı.
TERÖRE LANET
Akıllı kent uygulamasının gereklerinden olan akıllı otopark sistemlerinin ürünü Robotik Otopark’, Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye’de ilk defa yaptırılan aynı zamanda ülkenin en büyük çocuk eğlence merkezi özelliği taşıyan Çocuk Köyü’nden sonra yine Türkiye’de ilk defa ve Balıkesir’de faaliyete geçirilen modern otopark sistemi. Büyükşehir Belediyesi ile birçok ilk, yeni ve kalıcı hizmetlere kavuşan Balıkesir, modern otopark anlayışını da kente getirmiş oldu. Açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, sözlerinin başında terörü lanetledi. Başkan Uğur, “Terörü en şiddetli şekilde lanetliyorum. Şehit kanlarıyla sulanmış topraklarda yaşıyoruz, eğer biz bugün burada bu etkinlikleri yapıyorsak, bu modern otoparkları açabiliyorsak şehitlerimiz sayesinde. Bugün ülkenin korunmasında şehit olan askerlerimiz polislerimiz sayesinde bugün burada huzur ve güven içerisinde bu açılışları yapabiliyoruz. Balıkesir şehitler diyarı, Çanakkale’de en fazla şehit veren illerden bir tanesi Balıkesir. O dönemde Balıkesir Lisesi mezun vermemişti. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyorum” dedi.

BAŞKAN UĞUR: “HAYAL EDİYORUZ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”
Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, akıllı otopark sistemlerinin her bakımdan büyük kazanç olduğunu ifade etti. Balıkesir’de 84 araç kapasiteli Robotik Otoparkının 183 metrekare alanda kurulu olduğunu kaydeden Uğur, konvansiyonel bir ortamda aynı araç sayısı için en az 2 bin metrekare alana ihtiyaç olacağını, akıllı otopark ile bu kadar aracın 183 metrekare alanda en güvenli ve modern bir şekilde park ettiğini belirtti. Projeleri önce hayal ettiklerini sonra projelendirip hayata geçirdiklerinin altını çizen Başkan Uğur sözlerini şöyle sürdürdü:
“Yapılan bir araştırmaya göre trafikte gezen araçların yüzde 30’u sadece park yeri aramak için geziyormuş. Dolayısıyla, trafik yoğunluğunun en önemli sebeplerinden birisi olarak yeterli otopark imkanının olmayışı gösteriliyor.
Uzmanlar çözüm içinse, daha fazla park yeri yaratarak hem trafiğin rahatlatılabileceğini, hem de çabuk ve kolay park imkanının sağlanacağını söylüyorlar. Robotik Akıllı Park Sistemleri, konvansiyonel park etmeye göre, daha az yer gereksinimi ile park sorunlarına uygun çözümler sunabilmektedir. Bu da daha fazla yeşil alan, daha fazla sosyal alan uygulaması için, daha fazla yaşam alanı ayırabilmek demektir. Bu akıllı parklarla hemşehrilerimiz araçlarını; kirli, kuytu ya da karanlık park alanlarına, açık alanda kar dolu gibi doğa koşullarında ya da hırsızlık tehlikesi bulunurken park etmek yerine, arabalarını daha güvenli, temiz ve en ileri teknoloji ürünü sistemlerle park etme imkanı elde edecekler. İlkini inşa ettiğimiz bu otoparkımız, çoklu sensörler ve üçlü güvenlik sistemi ile donatılmıştır. Kendi arızasını teşhis edebilen yapay zekaya sahip kontrol ünitesi sayesinde güvenlik seviyesi mükemmele ulaşmıştır.
Araçları çevresel etkenlerden korumak için dış kaplama yapılmıştır. Aynı anda birden çok aracı yerleştirme veya teslim etme işlemi yapılabilmektedir. Geleneksel bir otoparka kıyasla 12 kat daha az yer kaplıyor. Burası 183 metrekare alana kuruldu. Buraya 84 araç sığıyor, yani bir araca 2metrekare alan. Biz bunu eski konveksiyonel sistemle yapsaydık 1 araç için 25 metrekare, 84 araç için en az 2 bin metrekare alan gerekiyordu. Biz bunu sadece 183 metrekarede hallediyoruz. Dünyada sadece Amerika’da San Diego şehrinde olan otopark Türkiye’de Balıkesir’de, Balıkesirlilere hayırlı uğurlu olsun. Bizler Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak vizyon projelerimizi, Türkiye’de ilk defa gerçekleştirdiğimiz projelerimizi bir bir açılışını gerçekleştiriyoruz.
Balıkesir’deki bütün otoparkları bu şekilde otomatik akıllı park halindönüştüreceğiz inşallah. Buna gücümüz var, irademiz var, bunu yapmaya vizyonumuz var. Hayal ediyoruz gerçekleştiriyoruz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha