ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

“DÜNYA KÜLTÜR MİRASI OLSUN”

“DÜNYA KÜLTÜR MİRASI OLSUN”
“DÜNYA KÜLTÜR MİRASI OLSUN”
Bu Habere Oy Verin!

Kazdağları’nın sorunlarını Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıyan Milletvekil Tüm, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na verdiği soru önergesinde, Ege veMarmara bölgelerinin sınırlarını oluşturan Kazdağıları’nın, Avrupa – Sibirya, Akdeniz veİran bitki bölgelerinin kesiştiği noktada bulunması nedeniyle iki farklı iklim etkisinde kaldığını ve bu bölgeleri temsil eden bitki türlerini içinde barındırdığını kaydetti.

Güney yamaçlarının deniz seviyesinden birden 1700 metrelere yükselmesinin, bu alanların dereler ve çaylar tarafından derin vadiler şeklinde yarılmasının bio çeşitliliği artırdığını aktaran CHP’li Tüm, “Kazdağı Milli Parkı’nda bilim adamlarınca bugüne kadar 101 familyaya ait 800 civarında bitki taksonu tespit edilmiştir. Bu türlerin 77 adedi yalnızca Türkiye’de bulunmaktadır. Bunların 29 tanesi de Dünyada sadece Kazdağı Milli Parkı’nda bulunan yöreye özgü bitkilerdir. ” bilgisini verdi.

Tüm, birçok kültürel özellikleri ile birlikte dünyanın sayılı oksijen depolarından birisi olan Kazdağları’nın yok olma ile karşı karşıya olduğuna işaret ederek, Dünya Mirası olan bu coğrafi alanının korunması adına Dünya Kültür Mirası listesine alınmasını talep etti.

CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm bu kapsamda Başbakan Davutoğlu’na şunları sordu:

“Kazdağları’nda maden arama ile ilgili çalışma yapılmakta mıdır? Bu alanda hangi madenler aranması için hangi firmalara ruhsat verilmiştir. Bunların sahipleri kimlerdir?
Kazdağları’nda hangi madenlerin olduğu düşünülmektedir? Bunların fizibilitesi hangi kuruluşlarca yapılmıştır. Bu madenlere ait rezervler ne kadardır?
Kazdağları bölgesinde projelendirilmiş HES sayısı nedir? Bunların içinde iptal edilen var mıdır? İptal gerekçeleri nelerdir? ÇED raporlarında Kültürel Miras Dikkate alınmış mıdır? Bu raporlar hangi kurullarca verilmiştir?
Kazdağı ve Madra Dağı Belediyeler Birliğince başlatılan Kazdağları’nın UNESCO Kültür Mirası Listesine alınması’ çalışması var. Bunu hükümet olarak destekliyor musunuz? UNESCO nezdinde bir girişiminiz olmuş mudur? Hangi aşamadadır?”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha