ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

İKSNCİ BALIKESİR KİTAP FUARI!

Eğt. Mustafa Kuvancı

Yazarın şu ana kadar yazılmış 9 makalesi bulunuyor.
İKSNCİ BALIKESİR KİTAP FUARI!
Bu Habere Oy Verin!

Geçtiğimiz hafta Balıkesir Kitap Fuarı’ndaydık. Ailece gittiğimiz kitap fuarında Türkiye’nin yakından tanıdığı ve takip ettiği ama Balıkesir’de pek bilinmeyen Balıkesirli bir yazarın, Metin Savaş’ın imza gününe katıldık. Ayrıca çok değerli yazarlarla tanışma, sohbet etme, imzalı kitaplarını alma imkanı yakaladık. Bunun yanında fuar zamanlarında özellikle yüzde elli indirim yapan bazı yayınevlerinin muhteşem kitaplarından çok uygun fiyatlara sahip olduk.

Balıkesir kitap fuarını birkaç saat dolaştık ve bilgi dünyamızı renklendirecek kitapları çantalarımıza doldurduk. Okuyan ve gelişen bir toplum olmalıydık ve biz de bunun gereğini yaparak “okumak için” bol bol kitap aldık.
Fuardan çıkışımızda şöyle bir şehir turu yaptık. Balıkesir’in yöresel hediyelik eşyalarından aldık. Neler mi aldık? Dünyaca ünlü Balıkesirli pehlivanımız Kurtdereli Mehmet Pehlivan’ın biblosunu, Havranlı Seyit Onbaşının heykelciğini, Kuvayı Milliye anıtı ve Alaca Mescit magnetlerini, yörük kıyafetli bebekleri, Tren istasyonunun ahşap maketini, camdan yapılmış beyaz zambak biblolarını, Balıkesir’e özel hediye çantasını (içinde çizme, kırma, salamura yeşil zeytin; tulum, beyaz, kaşar vs peynir; höşmerim, kolonya, zeytin sabunu vs vardı) aldık.
Balıkesir’in çiçek pazarına girdik, şehrin dünyaca ünlü beyaz zambaklarının kokusuyla büyülendik, tabi demet demet beyaz zambak almayı da ihmal etmedik.

Balıkesir’in eti meşhurdur dediler, biz de acıkmıştık; meşhur köftecilerinden birinde karnımızı doyurduk. Zemheri Kuyusu adlı bir çay bahçesi varmış, yazar Metin Savaş’ın ödüllü romanına adını veren kuyunun da bulunduğu bir mekanmış, belediye kuyunun bulunduğu arsa satılınca kuyuyu alıp önemli bir kültür varlığı olarak sahiplenmiş ve şehre kazandırmış. Kuyunun sergilendiği ve adını verdiği mekanda ağaçlar altında oturup çayımızı yudumladık.

Balıkesir çarşısını şöyle bir dolaştık, alışveriş yaptık.
Eve dönme zamanı gelmişti, bir baktım, şehirde neredeyse bir maaş bırakmışım. Helal olsun dedim, doya doya bir gün yaşadık burada. Şehir de kazandı, biz de kazandık.

Bu arada diğer illerin kitap fuarlarına da bir göz atmak istedim. Açtım cep telefonumun internetini, baktım. Buyrun, beraber bir göz atalım 2016 yılı kitap fuarı takvimine:

Bursa 14. Kitap Fuarı 19-27 Mart 2016
Van 3. Kitap Fuarı 22 – 30 Nisan 2016
Malatya 5. Kitap Fuarı 10-15 Mayıs 2016
İzmir 21. Kitap Fuarı 16-24 Nisan 2016
Kocaeli 8. Kitap Fuarı 14-22 Mayıs 2016
Diyarbakır 5. Kitap Fuarı 24-29 Mayıs 2016
İstanbul 35. Kitap Fuarı 6 Haziran- 1 Temmuz 2016
Ankara 35. Kitap Fuarı 12 Haziran – 1 Temmuz 2016
Sivas 5. Kitap Fuarı 1-4 Eylül 2016
Antalya 7. Kitap Fuarı 23 Eylül – 10 Ekim 2016
Mersin 2. Kitap Fuarı 26 Kasım- 4 Aralık 2016
Merak ettiniz tabi, Balıkesir’deki kitap fuarının kaçıncısı yapıldı diye. Ben sayamadım, kaçıncısı yapıldı bilemiyorum. Sahi, siz Balıkesir kitap fuarının kaçıncısını yaptığımızı biliyor musunuz?

YAZARIN SON YAZILARI
MODERN KÖLELER MİYİZ ? - 13 Kasım 2015
ŞEHİDİMİZ - 14 Eylül 2015
ZEMHERİ KUYUSU VE GOETHE - 24 Ağustos 2015
Sağın Sanatı - 9 Haziran 2015
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha