ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

MANYAS GÖLÜ ÖLÜYOR!

MANYAS GÖLÜ ÖLÜYOR!
MANYAS GÖLÜ ÖLÜYOR!
Bu Habere Oy Verin!

Bandırma Bereketli Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Zeki Tek, Manyas Gölündeki balık popülasyonunun yapılan aşırı avlanma ve çevre kirliliğinden dolayı yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını söyledi.

Göldeki balık popülasyonunun azalmasının çok sayıda nedeninin bulunduğuna dikkat çeken Tek “Göl kenarında bulunan sanayi tesisleri ekonomik kaygılarla arıtma tesislerini çalıştırmamakta buda gölün kirlilik oranının artmasına dolayısıyla balık popülasyonunun azalmasına neden olmaktadır. Biran önce Sığırcı Deresinin yapılacak ishale hattıyla Karadere’ye bağlanması gereklidir. Bunun yapılması halinde gölü kurtarabiliriz” dedi.

Gölde balık popülasyonu azalırken tekne sayısının arttığına dikkat çeken Tek, “Bandırma’da ikamet etmesine rağmen Manyas Gölünde balık avlanan çok sayıda kişiyi var. Şuanda Manyas Gölüne kıyısı bulunan köylerdeki toplam tekne sayısı 250’yi bulmaktadır. Göl bu tekne sayısını kaldıramamaktadır. Bunun yapılacak olan denetimlerle 100’e kadar düşürülmesi gerekmektedir. Bu teknelerin büyük bir kısmı kayıt dışı ve ruhsatsız avlanma yapmaktadır” ifadesini kullandı.
Tek, geçmiş yıllarda gölde yılda 2 bin 500 ton balık avlanırken bu rakam 100 tona kadar düştüğünü sözlerine ekledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha