ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

OKAN YALABIK; RÜZGARDA SAVRULAN ÇALI

OKAN YALABIK; RÜZGARDA SAVRULAN ÇALI
OKAN YALABIK; RÜZGARDA SAVRULAN ÇALI
Bu Habere Oy Verin!

Bülent Şakrak, Okan Yalabık, Engin Hepileri ve Demet Evgar’ın başrollerini paylaştığı ‘39 Basamak’ isimli oyun, dokuz yıl sonra yeniden tiyatroseverlerle buluştu. Bülent Şakrak: Oyunu Uğur Yücel de izledi ve bize “Bu oyunda top hiç yere düşmüyor” dedi
Ünlü yönetmen Alfred Hitchcock’u uluslararası basarıya ulastıran filmi ’39 Basamak’, tiyatroda da çok sevildi. Sergilendigi her ülkede seyircinin yogun ilgisiyle karsılasan oyun, ülkemizde de güncelligini korumaya devam ediyor. Dokuz yıl önce Kenter Tiyatrosu’nda sahnelendigi dönemde büyük ilgi gören oyun, simdi de Müsterek Tiyatro tarafından yeniden sahneye kondu. Mehmet Birkiye’nin yönettigi oyun, perdelerini açtıgı 18 Subat’tan beri Zorlu Center PSM’de kapalı gise oynamaya devam ediyor. Oyunun kadrosu neredeyse aynı. Demet Evgar, Okan Yalabık ve Bülent Sakrak daha önce canlandırdıkları karakterleri oynuyor. Kadroya Hakan Gerçek’in yerine Engin Hepileri katıldı. Gerçek, oyunda rol almıyor ama sesiyle yine varlıgını hissettiriyor. Oyun öncesi kulisi ziyaret ettim. Oyuncular son hazırlıklarını yapıyordu. Son yarım saate girilirken ekibin rahatlıgı dikkatimi çekti. Sanki az sonra inanılmaz tempolu, hızlı ve dinamik iki saatlik bir oyuna çıkmayacaklarmıs gibi…
20 yıldır arkadas olduklarını söyleyen Sakrak, “Artık bir bakıstan ya da mimikten birbirimizi anlıyoruz. Aynı okulun havasını teneffüs edip beraber ilk oyununu oynamıs, ilk turnesine çıkmıs bir ekibiz. Profesyonel hayata birlikte geçtik” diyor. Ardından da ekliyor: “Çok tevazudan yana degilim. Ama biz bunu becerebilen nadir insanlardanız. Bu kadar uzun süre hem dostlugumuz yıpranmadı, hem de mesleki olarak bu ekip tarafından hep itildim ben, hiç çekilmedim. Bu, çok büyük lüks. Bu ekiple kendimi çok güvende hissediyorum.”
Oyunun temposu bu yüzden hiç düsmüyor. Sakrak, oyunu Ugur Yücel’in de izledigini ve kendilerine “Top yere hiç düsmüyor” dedigini hatırlattı.

40 KARAKTERİ OYNUYORLAR
Bir tiyatro oyununda ‘Anabella’ (Demet Evgar) ile tanısan ve kendini bir casusluk serüveninin içinde bulan ‘Richard Hannay’ın (Engin Hepileri) basından geçenleri anlatan oyunda; Sakrak ve Yalabık da soytarıları canlandırıyor. Engin Hepileri dısındaki diger üç oyuncu 40’a yakın karaktere bürünüyor. Evgar; bazen bir köylü kızı, bazen de sosyetik güzel rolüne giriyor. Yalabık ve Sakrak ise adeta sekilden sekle giriyor. Öyle ki, Yalabık rüzgarda savrulan çalı bile oluyor. Oyunun sahneleme sekli de çok dikkat çekici. Reji anlamında oyunda degisiklikler var. Oyuna Iskoç dansı ve bale de eklemisler. Teknik anlamda daha büyük sahnede oynamanın avantajını iyi kullanmıslar. Oyuncuların dokuz yılda kazandıkları deneyimle, oyun baska bir ruha bürünmüs. Gölge oyunu ile canlandırılan kaçma kovalama sahnesi oyuna ayrı bir renk katıyor. Efter Tunç imzalı dekor tasarımı oyunculara kolay hareket imkanı sunuyor. Oyuncular, bavul üzerinde araba kullanıp sandıkların üzerinde tren yolculugu yapıyor. Sahnedeki bu kosusturmaca seyirciyi nefes nefese bırakıyor ama onlar yorulmuyor.

72 KİLOYU KALDIRIYOR
Oyunun bir sahnesinde Demet Evgar, Engin Hepileri’yi kucaklayıp tasıyor. Hepileri’nin 72 kilo oldugunu ögrendikten sonra Evgar’a bunu nasıl basardıgını sordum. Demet Evgar, “Çalısıyorum, yıllardır spor yapıyorum. Spor hocam bana ‘Masallah boga gibisiniz’ diyor. Ayrıca oyun öncesi yogun bir prova süreci geçirdik. Çok iyi kondisyon çalısması yaptık. O yüzden oyun yormuyor. Engin de kondisyonlu oldugu için kendisini tutuyor” dedi. Sonra da “Bu ekiple bu oyunu oynamak ömrümüzü uzatıyor” diye ekledi.

‘SAHNE İÇİNDEKİ KOMİĞİ BULMAYA ÇALIŞIYORUZ’
Yönetmen Ergen’in “Ben komedi yönetiyorum ama siz komedi gibi oynamıyorsunuz” dediğini anlatan Engin Hepileri, “Hiç komiklik yapmadan sahne içindeki komiği bulup çıkarmaya çalışıyoruz. Oynadıkça daha iyi oluyoruz. Mizanseni değiştiren doğaçlamalar değil, seyirciyle birlikte gelişen, izleyiciyle birlikte fark ettiğimiz şeyler oluyor” dedi.
Okan Yalabık ekip adına şunları söyledi: “Biz zaten bir gün yeniden bir araya gelip bu oyuna devam edeceğimizi biliyorduk. Çünkü oyunun seyircisi tükenmemişti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha