ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

TEFERİÇ ŞENLİKLERİ BAŞLADI

TEFERİÇ ŞENLİKLERİ BAŞLADI
TEFERİÇ ŞENLİKLERİ BAŞLADI
Bu Habere Oy Verin!

Balkan ülkelerinin Hıdırellezi olarak nitelendirilen Teferiç şenlikleri, Ayvalık’ta başladı.

Şenlik kapsamında Cumhuriyet Kültür Merkezi’ndeki “Geçmişten Günümüze Balkanlar” sempozyumunda konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, katılımdan oldukça memnun olduğunu dile getirdi.

Sempozyumdaki konuşmasında Balkanlarda yaşayan Türklerin 150 yıl boyunca büyük acılar çektiğini ve doğdukları topraklardan Anadolu’ya gelmek zorunda bırakıldığını vurgulayan Gençer, şunları kaydetti:

“Bu acıları unutmamız lazım ki, Türkiye Cumhuriyeti’nin kıymetini bilelim. Çünkü o yıllardaTürkiye Cumhuriyeti Devleti Balkan Türklerine sahip çıktı. Bu yüzden de devletimizin kıymetini bilmemiz gerek. Bunun yanı sıra da gelecek nesillerin tarihimizi doğru olarak bilmesi lazım. Bu doğruları da uzman akademisyenler verebilir. Bu yüzden de bugün burada konuk akademisyenlerle bu sempozyumu düzenledik.”

Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Halk Bilimi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Özkul Çobanoğlu ise Teferiç şenliklerinin Anadolu mozaiğinin birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularını arttıran güzel bir etkinlik olduğunu vurguladı.

Etkinlik sayesinde bölgeye birçok kültürün kazandırılacağını ifade eden Çobanoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Küçükköy’de Boşnak kültürünün önemli bir parçası olan Teferiç şenliklerinin Girit kültürü,Midilli Adası ve yöredeki diğer kültürel değerlerle kaynaştırılması halinde daha kapsamlı olarak değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum. Çünkü ben Ayvalık’ın Türk dünyasının Kültür ekolojisinin en önemli örneği olduğuna inanıyorum. Mesela Ayvalık’ta Kazan Tatarları da Kırım Tatarları yaşamaktadır. Tüm bu farklı etnik guruplar yüz yıldır hiçbir kavga ve olaya karışmadan barış ve kardeşlik içinde bu topraklarda yaşamaktadır.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha