ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

ALMANYA’DA BALIKESİRLİLER FESTİVALİ YAPILDI

ALMANYA’DA BALIKESİRLİLER FESTİVALİ YAPILDI
ALMANYA’DA BALIKESİRLİLER FESTİVALİ YAPILDI
Bu Habere Oy Verin!

Almanya Balıkesir Kültür ve Dayanışma Derneği(BALDER) tarafından düzenlenen 12.Hıdırellez Şenliği’ne, vatandaşların ilgisi yoğun oldu.

Moers kentinde bir futbol sahasında gerçekleştirilen hıdırellez şenliğine, Almanya’nın farklı kentlerinden şenlik için Moers’e gelen Balıkesirliler, iki gün boyunca açık havada doyasıya hasret giderdi.
Duisburg’ta faaliyet gösteren BALDER tarafından geleneksel olarak kutlanan ve bu yıl 12.’si gerçekleştirilen hıdrellez şenliğinde bazı davetliler futbol sahasına kurulan çadırlarda konaklarken, stantlarda sergilenen Balıkesir yöresine özgü yiyeceklerden de tatma imkanı buldular.
balikesirliler_hidirellez5
Yağlı güreş müsabakaları ilgi çekiyor

BALDER folklor ekiplerinin Ege yöresinden halk oyunları gösterileri ve etkinlik için Balıkesir Belediyesi’nden getirilen yağlı güreş ekibinin müsabakaları davetlilerden büyük ilgi gördü.
Altıeylül Belediyesi ve Karesi Belediyesi’nin stantları da, ziyaretçilerin en çok ziyaret ettiği statntlar oldu. Balıkesir’den çok sayıda davetlinin de hazır bulunduğu etkinlikte, Türkiye Cumhuriyeti Düsseldorf Başkonsolosu Şule Gürel, Almanya Balıkesir Kültür ve Dayanışma Derneği (BALDER) Başkanı Ramazan Köyden, Altıeylül Belediyesi Başkanı Zekai Kafaoğlu, Karesi Belediyesi Başkanı Yücel Yılmaz, Duisburg Belediye Başkanı Erkan Kocalar ve SPDMilletvekili İbrahim Yetim birer konuşma yaptı.
ramazan_koeyden_2
Kültürümüzü tanıtma etkinliği

Etkinlikte konuşan Almanya Balıkesir Kültür ve Dayanışma Derneği (BALDER) Ramazan Köyden, “Yaşamakta olduğumuz ve yaşatmayı amaçladığımız geleneklerimizi, bulunduğumuz ülke toplumuna da tanıtabilmek için bu etkinliklere yer veriyoruz. Bize ait kültürümüzle, Almanya’da barış içinde yaşamayı hedefliyoruz. Etkinliğe destek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Türkçeye önem verin

Etkinlikte hazır bulunan Türkiye Cumhuriyeti Düsseldorf Başkonsolosu Şule Gürel Düsseldorf Başkonsolosluğu’na atanan ilk kadın başkonsolos olduğunu hatırlatarak, “Bir kadın olarak özellikle kadınların ve çocukların sorunlarına eğilmeye çalışıyorum. Biliyorsunuz bunların başında da eğitim geliyor. Bilindiği üzere ben bir öğretmen çocuğuyum ve annem, şimdi burada. Sizlerden ricam, çocuklarımızın eğitimine çok önem verin. Biliyorsunuz biz, çift dilliliği savunuyoruz. çocuklarımızın Almanya’da kuracakları başarılı yaşamları için, çok iyi Almanca öğrenmeleri gerekiyor. Çocuklarımızın mesleki başarıları için iyi Almanca öğrenmelerine destek vermeliyiz, okullarda verilen anadili derslerine yani Türkçe dersine çocuklarımızın mutlaka katılmalarını istiyoruz. Anne babalardan ricam, benim çocuğum zaten Türkçe konuşuyor diye düşünmesin. Okulda öğretilen yazılı Türkçe çok önemli, bu derslere çocuklarımızı mutlaka gönderelim” diye çağrıda bulundu.
balikesirliler_hidirellez1
Başkonsolos Şule Gürel, Türk kültürünün gençlere ve Alman toplumuna tanıtımınoktasında BALDER’in düzenlediği etkinlik için, yöneticilere ve destekçilerine teşekkür etti.
Etkinlik, sanatçı İsmail Özkan ve Orkestra Koç Kardeşler’in müzikleriyle coşku içinde devam etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha