ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

DİRİLİŞİN ADI: KUVVA-YI MİLLİYE

Yusuf Akgül

Yazarın şu ana kadar yazılmış 11 makalesi bulunuyor.
DİRİLİŞİN ADI: KUVVA-YI MİLLİYE
Bu Habere Oy Verin!

Kuva-yı Milliye: Milli mücadele döneminde, Anadolu evlatlarının işgal altındaki topraklarına sahip çıkmak ve içinde bulunduğu bu kötü durumdan kurtarmak için yöresel olarak örgütlendiği, yabancı güçlere karşı meydanlara çıktığı yerli, milli ve sivil yeni bir doğuş hareketinin adıdır. Kuvva-yı milliye: Halkın sinesinden fışkırmış, hiçbir dış merkezden emir ve talimat almayan milli kuvvetler, milli güçler, demektir. Türk halkının öz güçleridir yani.. Silahlı direniş olarak ortaya çıkan ilk kuva-yı milliye kıvılcımı, Güney Cephesi’nde Hatay – Dörtyol’da 19 Aralık 1918’de Fransızlara karşı başlamıştır. İkinci etkili silahlı direniş hareketini, İzmir’in işgali’nden sonra, yurtsever subaylar halkı örgütleyerek Ege Bölgesi’nde resmen başlatmışlardır. Batı Anadolu’daki kuva-yı milliye birlikleri düzenli ordu kuruluncaya kadar geçen sürede Yunan birliklerine karşı vur – kaç taktiği ile savaşmıştır.

Kuvva-yı Milliye ve Balıkesir… Kuva-yı milliye hareketinin başlatıldığı illerden birisi ve en önemlisi Balıkesir’dir. Balıkesir’de yakılan kuva-yı milliye meşalesinin ışığı tüm Anadolu’yu sarmıştır. Balıkesir bu hareketin ilk ve en kuvvetli halkasıdır. Bu bağlamda kuva-yı milliye, Türk milletini veMustafa Kemal’in önderliğinde Türkiye Cumhuriyetini yeniden tarih sahnesine çıkaran harekettir. Balıkesir ve çevresindeki kuvva-yi milliye hareketleriyle ilgili olarak çeşit kaynaklardan derlediğim aşağıdaki bilgileri paylaşmak ve böylece yaklaşan “Kuvva-yı Milliye Haftası” münasebetiyle gündeme taşımak istedim. Yunanlıların 15 Mayıs 1919’da İzmir’i ve Ege Bölgesindeki diğer işgallerini, Balıkesirli vatanseverler bir araya gelerek protesto etmişlerdir. Mehmet Vehbi (Bolak) Bey’in, İzmir’in işgali sonrası yaşanan zulümlerden bahsederken, Okuma Evinde yapılan ilk toplantıda söylediği şu sözler tarihe geçmiştir: “Bu faciaların Balıkesir’in başına gelmesi yakındır. Bu iş yazışma ve protesto ile engellenemez. Yapılmak istenen ilhakı fiilen reddetmek için, bir Reddi-i İlhak heyeti kuralım. Bu cemiyete girmek her Müslümanın borcudur. Bizim atacağımız her kurşun, Şark ve İslam âleminin ebedi kurtuluşuna, yoksa maazallah ( Allah korusun) ebedi esaretine sebep olacaktır.“ Daha sonra Alaca Mescit’te yapılan gizli toplantılarda, Balıkesir’de Milli Mücadelenin temelleri atılmıştır. Bu münasebetle, Alaca Mescit’te mücadeleyi başlatan 41 bayrak adam ve Balıkesirliler, İzmir´in işgali üzerine, o günün Belediye Reisi Keçecizade Mehmet Emin Efendi’nin çağrısını iliklerinde hissetiler… Kimler vardır orada: Karesi Mebusu Mehmet Vehbi Bey, Belediye Reisi Keçecizade Mehmet Emin Bey, Yırcalızade Şükrü Efendi, Hasan Basri Çantay ve diğerleri… her türlü kararı almaya tam yetkili 41 bayrak adam… Şehrin ileri gelenleri, şimdiki Kuva-yi Milliye Müzesi’nin bulunduğu yerdeki Okuma Yurdu’nda toplanmışlar, yapılan toplantıda, hiçbir şeyin fayda etmeyeceği anlaşılmış ve Leblebici Raşit efendinin; “Düşmanı geri döndürecek kuvvet, namlunun ucundadır” sözleri karar olmuştur İşte, kıvılcım bu cümleyle çakılmış, kuva-yi milliye ateşlenmiştir. Böylece silahlı mücadele kararı alınmıştır. (18 Mayıs 1919) Düşmanın bölgedeki işgallerine karşı ilk ciddi ve şuurlu hareket olarak, Okuma Yurdu ve Alaca Mescit toplantılarıyla başlayan ve Balıkesir kongreleri ile devam eden Balıkesir Kuvva-yı milliye hareketine, Balıkesirli sivil ve aydınlardan büyük destek sağlanmıştır. Köylüsü ve kentlisi ile Balıkesirliler hiçbir yerden talimat almaksızın, kendi öz kaynaklarıyla, fedakârca vatan savunmasına koşmuşlardır.

Bütün bunlar, ilk kongrenin Balıkesir´de toplandığını, ilk askeri kurşunun Ayvalık´ta, son kurşunun da, Bandırma´da atıldığını göstermektedir. Ege’de kendi imkânları ile düşman işgaline son veren tek şehir Balıkesir’dir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha