ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

ESKİ TÜRK GELENEĞİ !

ESKİ TÜRK GELENEĞİ !
ESKİ TÜRK GELENEĞİ !
Bu Habere Oy Verin!

Edremit ilçesine bağlı, Kazdağları’nın eteklerinde yaşayan ve “Tahtacılar” olarak bilinen Türkmenler, Hıdırellez geleneği kapsamında asırlardır mezarlıklarda bir araya geliyor.Şamanizm’den kaldığı sanılan bu adet binlerce yıldan bu yana sürdürülüyor.

Tahtakuşlar Mezarlığı’nda buluşan Türkmenler, dualarla üzerine gül ve çiçek yaprakları döktükleri mezarların her iki başına saksı ile çiçek ya da gül demetleri bırakıyorlar. Ayrıca kabirdeki yakınlarının hayattayken sevdiği yiyecekleri yapan Türkmenler, bu yiyecekleri hem mezarın üzerine bırakıyor hem de ziyaretçilere ikram ediyor.

Eski Tahtakuşlar Mahallesi muhtarı İbrahim Kocabıyık, yaptığı açıklamada, bu geleneğin asırlardır sürdüğünü, bölgede yaşayanların Hıdırellez’de yakınlarının mezarlarında buluştuğunu söyledi.

Kocabıyık, hazırlıkların iki hafta önceden başladığını ifade ederek şunları aktardı:

“15 gün önceden herkes gelir mezarların mermerini yıkar, temizler pırıl pırıl. Aynı evinin önünde oturuyormuş gibi herkes gelir burada oturur. Biz, insanların ölüp yok olduğuna inanmıyoruz. Onlara en azından kabirlerinde cenneti yaşatmaya çalışıyoruz. Onun için temizliyoruz, süpürüyoruz, başlarına suyunu bırakıyoruz. Onlarla birlikte yaşıyoruz. Biz onları ölü olarak kabul etmiyoruz. “

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha