ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

MANİSA’DA BARANA KÜLTÜRÜ & TİRİT GÜNÜ

MANİSA’DA BARANA KÜLTÜRÜ &  TİRİT GÜNÜ
MANİSA’DA BARANA KÜLTÜRÜ & TİRİT GÜNÜ
Bu Habere Oy Verin!

Manisa Balıkesirliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği 21 Mayıs 2016 günü Tirit ve Barana günü düzenleyecek. Tirit ve Barana kültürünün tanıtılacağı bu dayanışma gününde Balıkesirden gelecek olan misafirleri Manisa’da yaşayan Manisalı Balıkesirliler olarak ev sahipliği yapacak.

Manisa Balıkesirliler Derneği Başkanı ve aynı zamanda Manisa Kent Konseyi Başkanı İsmail Önay tirit günü programı ile yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Doğduğumuz ilimiz Balıkesir’den gelecek olan hemşerilerimizi Manisalı dostlarımızla bu yemekte tanıştırmak, kaynaştırmak ve yemek sonrası yıllardır yaşadığımız, bir parçası olduğumuz Güzel Manisa şehrimizde bir gezi ile tarihi ve kültürel değerlerimizi tanıtmak için bu etkinliğini düzenlemiş bulunmaktayız.
Bu kültürel dayanışma yemeğinde Dünya Somut Olmayan Kültürel Mirası olarak kabul edilen ‘’Dursunbey Barana Geleneği’’ değerimiz siz dostlarımıza tanıtılacaktır”.
Dursunbey Barana Geleneği ise Türk kültürü, somut olmayan kültürel miras ürünlerinin çeşitliliği bakımından oldukça zengin ve özel bir yapıya sahiptir. Bu zenginliğin gelecek kuşaklara aktarılmasında geleneksel kurumlar ve ortamlar önemli rol oynamaktadır. Bu kurum ve ortamlardan bazıları; sosyal, ekonomik ve kültürel değişimlerden etkilenseler de varlıklarını devam ettirebilmiştir. Bunlardan en dikkat çekici olanı, ahilik geleneği ve bu geleneğe bağlı olarak oluşan “Geleneksel Sohbet Toplantıları”dır. Ahilik teşkilatının bozulması ve dağılmasından sonra, Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde bu geleneğin devamı niteliğinde ve birbiriyle benzer özelliklere sahip kurum ve gelenekler ortaya çıkmıştır. Günümüzde halen yaşatılan bu kurum ve gelenekler; Şanlıurfa’da “Sıra Gecesi”, Çankırı, Manisa ve Kütahya’da “Yaren”,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha