ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

SINDIRGI VE HAVRAN…

SINDIRGI VE HAVRAN…
SINDIRGI VE HAVRAN…
Bu Habere Oy Verin!

Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş’ın bir süredir Citta Slow konusunda ders çalıştığı, Yavaş Şehirler Birliği’nin üyelik için istediği çok kapsamlı kriterleri yerine getirme hedefinde olduğu biliniyor.

Havran Belediyesi de bu konuda çalışma başlattı. Belediye Başkanı Emin Ersoy, Havran’ın Citta Slow için bölgenin en uygun yerleşim yeri olduğunu, özgün ve yerel dokusunu korumayı başardığını, Yavaş Şehirler için olmazsa olmaz kriterleri yerine getireceklerini söyledi. Her iki ilçenin belediye başkanları Yavaş Şehirler Birliği ile temasta.

İtalya’da başlayıp dünyaya yayılan Citta Slow hareketi, doğaya zarar vermeden kentlerin gelişmesini öngörüyor. Sakin Şehir modeli, tarihsel, kentsel ögeleri korumayı, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmeyi, ekolojik ve çevresel dokuyu yaşatmayı, yerel lezzetleri yaygınlaştırmayı hedefliyor. Daha pek çok kriteri bulunan Citta Slow hareketi, yerel ürünleri, ekolojik tarımı, kimyasallar ve tarım ilaçlarından uzak durmayı, kent içi araç trafiğini en aza indirip yayalaştırmayı öngörüyor. Özetle daha sakin, daha dingin, daha doğal ve yerel kültürün sürdürülebilirliğini hedefleyen farklı bir yaşam anlayışı sunuyor. Citta Slow hareketine 28 ülkede 181 kent üye.
politikam.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha