ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

10.YIL MARŞINI YASAKLATTI!

10.YIL MARŞINI YASAKLATTI!
10.YIL MARŞINI YASAKLATTI!
Bu Habere Oy Verin!

Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğünden Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğüne atanan Yusuf Cengiz, okullarda yapılacak yılsonu etkinliklerinde ve kendi bulunduğu ortamlarda kesinlikle 10’uncu yıl marşının çalınmayacağı talimatını vererek tepkileri üzerine topladı.

Andımızdan sonra 10’yıl marşının da yasaklanması büyük tepkilere neden oldu.Bolu İl Milli Eğitim Müdürü akla hayale gelmeyecek büyük bir skandala imza attı. İbrahim Çavuşoğlu’nun Ankara’ya atanmasının hemen ardından 21 Mart 2016 tarihinde Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü iken Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevine atanan Cengiz, Faruk Nafiz Çamlıbel ve Behçet Kemal Çağlar tarafından yazılan ve Cemal Reşit Rey tarafından 1933 yılında bestelenen, 29 Ekim 1923’te kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun onuncu yıl kutlamaları için düzenlenen yarışmada seçilen marşın, bundan böyle okullarda yapılacak yılsonu etkinliklerinde okunmamasını, aksini yapanlar hakkında işlem yapacağını okul müdürlerine duyurarak talimat verdi. Müdür Cengiz, marşın aynı zamanda kendi bulunduğu ortamlarda kesinlikle çalınmaması ve söylenmemesi konusunda uyarıda bulundu.
İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz’in bu kararı dün Milli Eğitim Müdürlüğü binasında İş Güvenliği konulu toplantıda okul müdürlerine verdiği ve hatta konunun basına sızması halinde de okul müdür ve öğretmenler hakkında işlem yapacağı konusunda da korkuttuğu öğrenildi.

100. Yıl Marşını yazacaklarmış

Yaptığımız bu skandal haber Bolu’da ve Türkiye çapında büyük yankı yarattı. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, yaptığımız haberi doğrulayarak “Yapılan haber doğrudur, böyle bir açıklamada bulundum. 10. Yıl Marşı artık geçmişte kalmıştır, biz geçmişle ilgilenmiyoruz. Önümüze bakıyoruz ve 2023’de 100. Yıl Marşını yazacağız.” diyerek şok açıklama yaptı.

Tepkiler Durmuyor!

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Yusuf Cengiz’i Bolu’ya atayanları kınadığını belirterek şunları söyledi:
“Bu müdür Balıkesirli. Balıkesir Kuva-yi Milliye’de ilk kurşunun atıldığı yerlerden bir tanesi. Milli mücadele ruhunun en yoğun yaşandığı şehirlerden birisi. Balıkesir’den çıkan bir adamın bunları söylemesi çok şaşırtıcı. Sen 10’uncu Yıl Marşı’ndan ne istiyorsun? 10’uncu Yıl Marşı, Cumhuriyet’in kuruluşunun 10’uncu yılında bestelendi. Türkler onu gurur duyarak söylüyor. Adeta İstiklal Marşı gibi benimsemiş. Ama müdürü buraya atayan zihniyetin rahatsız olduğu 10’uncu Yıl Marşı değil. 10’uncu Yıl Marşı’nın çağrıştırdığı milli mücadele ruhu, Kuva-yi Milliye ruhu, cumhuriyet sevgisi, Atatürk sevgisi. Bunu buraya atayanların içinde Atatürk sevgisi, cumhuriyet sevgisi olmadığı için atadıkları adamın söylediği de budur.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha