ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

“ALEVİ MAHALLELERE HİZMET GİTMİYOR”

“ALEVİ MAHALLELERE HİZMET GİTMİYOR”
“ALEVİ MAHALLELERE HİZMET GİTMİYOR”
Bu Habere Oy Verin!

Alevi mahallelere hizmet gitmediğini belirten Milletvekili Tüm “Yurttaşlar arasında hizmet götürmede ayrım yapmak, anayasal suçtur” dedi.

TBMM de bir basın toplantısı düzenleyen CHP Balıkesir Milletvekil Mehmet TÜM Balıkesir’in sorunlarını dile getirdi.
Hükümeti ve Yerel Yönetimleri Balıkesir’in sorunlarını çözmeye, görevlerini yapmaya davet eden Tüm,”Yurttaşlar arasında ayrım yapmak, anayasal suçtur. Her mahalleye her ilçeye eşit hizmet götürmek, iktidarın ve yerel iktidarın yasal görevidir. Balıkesir Halkı hizmet beklemektedir. Sorunlarına çözüm beklemektedir. Bende sorunların ve hizmetlerin takipçisi olacağım” dedi. Tüm yaptığı açıklamada şunları aktardı:
“Önceki gün İstanbul’da, dün Midyat’ta meydana gelen Terör saldırısında ne yazık ki çok sayıda şehidimiz ve çok sayıda yaralı yurttaşlarımız var. Şehit polislerimize ve yaşamını yitiren tüm yurttaşlarımıza Allahtan rahmet, yaralı Yurttaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Her iki Terör eylemini gerçekleştirenleri bir kez daha buradan şiddet ve nefretle kınıyorum. Dün İstanbul’da Şehit Cenazelerinde Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’ na yapılan çirkin saldırıyı nefretle kınıyorum. Partimize karşı bir süredir devam eden sistemli karalama kampanyasının bir sonucu olan bu çirkin saldırı bizleri bildiğimiz doğru yolumuzdan, ülkemizi sevmekten, şehitlerimize sahip çıkmaktan asla geri koymayacaktır.
Seçim Bölgem Balıkesir iline ait sorunları gerek TBMM kürsüsünden gerekse sizler aracılığı ile bir çok defa gündeme getirdim. Ancak ne yazık ki, sorunlar çözüleceği yerde katlanarak devam etmektedir. Bilindiği üzere Balıkesir 2014 Yerel Seçimleri itibariyle Büyükşehir Kapsamına alınmış bir ilimizdir. Tüm Yurttaşlarımız, Büyükşehir olmanın sevinci ile daha çok hizmet beklerken ne yazık ki önceki hizmetlerini dahi alamamaktadırlar.

“ALEVİ MAHALLELERE HİZMET GİTMİYOR”
“Büyükşehir Belediyesi sorun çözmek yerine kendisi sorun olmuştur. İlçe belediyelerinden alınıp Büyükşehir’e verilen sorumluluklarını yerine getirmemektedir. Özellikle, Kırsal mahalle diye tabir edilen eski köylere hizmet götürmemektedir. İlçe belediyelerine de sorununun çözümünde yardımcı olacağına müdahale etmektedir. Hizmet götürürken mahalleler arasında ayrımcılık yapmakta, kendilerine oy çıkmayan köylere hizmet vermemektedir. Macarlar, Akarsu, Gökçeören mahalleleri buna en güzel örnektir. Özellikle Alevi Yurttaşların yaşadığı AKP ye az oy çıkan köylere hizmet gitmemektedir. Akarsu Mahallesinde İçme suyuna lağım suyu karışmakta, Gökçeören mahallesinde 1 yıldır suları akmıyor. Macarlar Mahallesine girilemiyor, girişte köprüleri atıl mahalle içinde hiçbir yol yapılmamıştır. Telekom şirketleri dahi bu mahallede hizmet vermiyor, vermek istemiyor. Bandırma da lağım suları körfeze akmaktadır. Arıtma tesisi yok. Yetki İlçe belediyesinden alınıp BASKİ’ ye verilmiştir. BASKİ hiçbir çalışma yapmıyor.”

“MADEN ARAMALARI OLDU BİTTİYE GETİRİLİYOR”
“Ayvalık Adaları Tabiat Parkın da yasa gereği Madencilik , yapılaşma ve balık çiftliği gibi faaliyetler yasaklanmışken, Ayvalık Kanalizasyon boşaltma sahasına Balık çiftliği kurulmuştur. Bölgede 80 adet Jeo-termal arama izni verilmiştir. Ayvalık Kent Konseyi ‘nin bunlara karşı itirazları var. Hükümet Kent Konseyinin itirazları dinlemeli ve bu yasal olmayan faaliyetleri derhal durdurmalıdır. Geçtiğimiz yaz aylarında büyük sorun olan Edremit Körfez’i bölgesindeki su kesintilerini önleyecek köklü çözümler üretilmemiştir. Turizm tesislerinin yoğun olduğu bölgede su kesintileri Turizmcileri olumsuz olarak etkilemektedir. Ayrıca Bölgede arıtma sisteminin çalışmaması çevre kirliliği açısından ciddi tehditler oluşturmaktadır. Büyükşehir Belediyesi, Kazdağları milli parkınında içinde bulunduğu Kültürel ve doğa turizm alanlarının yollarını yapmamakta ısrar ediyor. Kazdağları bölgesini daha çok yurttaşın görmesinden korkuyor. Oluşan duyarlılığın artmasından korkuyor. Büyükşehir Belediyesi, Kazdağları ve Hasanboğuldu Bölgelerinin yollarını gecikmeden yapmalı, yurttaşların bu bölge ulaşması sağlanmalıdır. Kazdağları Bir Dünya Mirasıdır. Buradaki kimi maden aramaları, oldu bittiye getirilmemelidir.”

“ÜRETİCİ ZOR DURUMDA”
“Önemli Tarım ve Hayvancılık kenti olan Balıkesir’de AKP nin izlediği tarım ve hayvancılık politikaları sebebi ile üretici zor duruma düşmüştür. Süt sudan ucuz hale gelmiş üretici tefecilere teslim edilmiştir. Tarım Bakanı söz vermesine karşın tefecilere sözünü geçirememiştir. Kırmızı et üreticisinin sorunları devam etmektedir. Hükümet sorunları çözecek önlemler almak yerine Bosna’dan et ithalatı yaparak fiyat düşürme yolunu tercih etmektedir. Kırmızı etten alınan KDV sıfırlanmalıdır. Bilindiği üzere, Balıkesir ili zeytinin yoğun olarak yetiştiği yerdir. Zeytin Üreticisi ciddi sorunlarla karşı karşıyadır. Tüketicinin bu ürünü ucuza yemesini temin edecek olan çiftçiler değil , Buna sübvansiyon yapacak olan devlettir. Devletin, yüzde 8’lik KDV’yi sıfıra indirmesi, hiç olmazsa bir süreliğine sıfırlaması üretici birlikleri tarafından talep edilmektedir. Üretici para kazanamadığında ya da zarar ettiğinde artık ağacına bakmıyor. Veya kesiyor. Bu ülkemiz açısından çok tehlikeli bir durumdur. Zeytinde geçici bir süreliğine dahi olsa KDV ‘yi sıfırlanmalı veya %1 e indirilmelidir. Zeytin üreticilerine, gübre dışında da destekler verilmelidir. Zeytin ve Zeytin yağı Stoklaması ile ilgili yeni bir teşvik ve destekleme sistemi geliştirilmelidir.”

“İSTANBUL-İZMİR OTOYOLU YENİDEN DÜZENLENMELİ”
“KÖY-DES kapsamı dışına çıkan Balıkesir ilinde Kırsal Mahallelerin ulaşım sorunu var. Büyükşehir Köy yollarını yeniden ele almalıdır. İstanbul –İzmir otoyolu Susurluk’u kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmelidir. Gömeç’ten geçen Çanakkale –İzmir Karayolu Etrafına yapılan yüksek tretuvar ve kaldırımlar kenti yoldan koparmıştır. Yol daraltılmış ve bir çok ölümcül kazalara neden olmuştur. Yol boyu kente giriş – çıkış sadece 2 noktadan verilmiştir. Bu gömeç ekonomisine ciddi zarar vermektedir. Yol boyu açılan tesisler ve iş yerleri kapanma ile karşı karşıyadır. Karayolları bu çalışmayı yeniden ele almalı Gömeçlileri mağdur etmemelidir. Manyas Kuş gölünü kirleten tesislerin arıtma tesisleri denetim altına alınmalıdır. Arıtma tesisi olmayan tesisler kapatılmalıdır. Yenilenebilir enerji potansiyeli olan Balıkesir özel teşvik kapsamına alınmalı ve katı yatık tüketen Termik santral ve doğayı tahrip eden HES projeleri derhal iptal edilmelidir. 2016 Yılının 6 ayına gelmiş bulunmaktayız. Yatırım Programı ve Bütçe uygulaması açısından yılın yarısını geride bıraktık. Balıkesir’de gerek Büyükşehir Belediyesi gerekse Merkezi Hükümet tarafından elle tutulur bir proje başlatılmadığı gibi, geçmiş dönemlerden gelen sorunlar çözülmemiştir.”

“KADRO SORUNLARI DEVAM EDİYOR”
“Şehirdeki Üniversitelerin kadro sorunu başta olmak üzere sorunları devam ediyor. İmar planlaması tamamlanmamıştır. Adalarda kıyı şeridindeki yapılaşma, yasa dışı olarak devam ediyor. Sağlık Tesislerinin yetersizliğini giderecek önlemler alınmamıştır. Hastalar büyük kentlere taşınmaya devam etmektedir. Balıkesir halkının seçtiği bir Milletvekili olarak, bu sorunları hükümetin ve kamuoyunun gündemine taşımak ilgililerin dikkatine sunmak benim görevimdir. Hükümeti ve Yerel Yönetimleri Balıkesir’in sorunlarını çözmeye, görevlerini yapmaya davet ediyorum. Yurttaşlar arasında ayrım yapmak, anayasal suçtur. Her mahalleye her ilçeye eşit hizmet götürmek, iktidarın ve yerel iktidarın yasal görevidir. Balıkesir Halkı hizmet beklemektedir. Sorunlarına çözüm beklemektedir. Bende sorunların ve hizmetlerin takipçisi olacağım.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha