ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

TAŞERON PLANI’DA GİTTİ !

TAŞERON PLANI’DA GİTTİ !
TAŞERON PLANI’DA GİTTİ !
Bu Habere Oy Verin!

Kamuda çalışan yaklaşık 750 bin taşeron işçinin kaderi yeniden değişiyor. Davutoğlu Hükümeti döneminde taşeron işçileri kamuda 3 yıl süreyle sınırlı özel sözleşmeli personel statülü kadrolarına almayı hedefleyen AKP’nin, şimdi bu kararından vazgeçtiği ve yeni bir sistem üzerinde çalıştığı öğrenildi.

Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısı sonrası görüştüğü Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın taşeron atamalarına yönelik yeni bir çalışma yaptıkları bilgisini verdiğini söyledi.
AĞBAL YENİ BİR ÇALIŞMA YAPACAK
Arslan, gazetecilere düzenlediği iftar yemeğinde çalışma hayatındaki düzenlemelere ilişkin önemli bilgiler verdi. Başbakan Binali Yıldırım’ın Maliye Bakanı Naci Ağbal’a taşeron konusunda yeni bir çalışma yapması için talimat verdiğini öğrendiklerini belirten Arslan, “Taşeronla ilgili bugüne kadar konuşulanların artık bir anlamı kalmadı. Kamuda asıl iş-yardımcı iş ayrımı olmaksızın tüm taşeronların kadroya alınacağı, yerel yönetimlerle ilgili farklı bir düzenlemenin getirileceğini düşünüyorum. Cumhurbaşkanı ve Başbakan’dan edindiğim intiba şu ki, artık taşeron konusunda farklı bir aşamaya geçtik” dedi.

KIDEM BİZE GELMEDİ, BASINDAN OKUYORUZ

Başkan Arslan, kıdem tazminatı konusunda yapılan çalışmaların sendikalardan habersiz bir şekilde yürütülmesinden rahatsızlık duyduklarını belirtirken, “Bu konuda diyalog süreci yetersiz. Sosyal diyalog olmuyor. Ne Maliye’den ne Çalışma Bakanlığı’ndan önümüze metin gelmedi. Kıdem ile ilgili çalışmaları basından takip ediyoruz” dedi. Geçen hafta Hak-İş yönetimi olarak, kazanılmış hakların geriye götürmeyen, aksine sorunları çözen yeni ve güçlendirilmiş bir kıdem tazminatını destekleme kararı aldıklarını belirten Arslan, fon kurulmasına sıcak baktıklarını ancak bir yıla bir maaş hakkından vazgeçilemeyeceğini söyledi.

AVUSTURYA MODELİ OLMAZ

Arslan, Çalışma Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı belirtilen ve 30 günlük kıdem alacağını yarı yarıya düşürülmesini öngören Avusturya modeli için, “Avusturya için tutarlı olabilir. Ama Türkiye’ye olmaz” dedi. Kendilerinin de kıdemde bir çok ülke modelini inceleyerek bir kitap çalışması yaptıklarını belirten Arslan, çalışma hayatında sadece kıdem değil, bütün sosyal sorunlarını çözen bir yaklaşıma ihtiyaç olduğunu ifade etti.
ZORUNLU BES ŞİMŞEK’İN KENDİ FİKRİ
Başkan Mahmut Arslan, çalışan herkesten aylık 100 TL kesilerek herkesin bireysel emeklilik hesabına (BES) yatırılmasını öngören çalışmanın hükümetin değil, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in ‘kişisel fikri’ olduğu yönünde bilgi aldığını söyledi. “Bu konuyu hükümet yetkililerine sordum. Zorunlu BES’in tamamen bakan (Şimşek) ve ekibinin görüşü olduğu bana söylendi” diyen Arslan, “Başbakan Yardımcısı herhalde bankalarla, bürokratlarıyla oturuyor konuşuyor, sonra da zorunlu BES’i açıklıyor. Bizimle paylaşılmayan, sosyal diyalogdan uzak bir uygulamayla karşı karşıyayız. Tasarruf sorununu sadece çalışanlarla çözemezsiniz. Hiç kimseye zorunlu olarak tasarruf yaptıramazsınız. İşverenin ve devlet katkısının olmadığı bir modele destek vermeyiz” eleştirisinde bulundu.
VERGİ MUAFİYETİ SADECE ASGARİ ÜCRETE OLMAZ
Başkan Mahmut Arslan, asgari ücretlilerin vergi diliminden etkilenmemesi için hükümetin yapacağı çalışmayı da değerlendirirken, bunun kapsamının asgari ücretlilerle sınırlı tutulmasının ciddi sorunlara neden olacağını söyledi. Arslan, yapılacak düzenlemeyle bin 300 lira maaş alan asgari ücretli vergi diliminden etkilenmeden yıl sonuna kadar aynı maaşı alacağını, ancak örneğin bin 350 lira ve üzerinde aylık alanların maaşının vergi dilimi nedeniyle asgari ücretin altına düşeceğini belirterek, sorunun daha geniş bir kitleye yansıyacak şekilde çözülmesi gerektiğini ifade etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha