ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

ÇİNLİLER VE ALMANLAR TALİP!

ÇİNLİLER VE ALMANLAR TALİP!
ÇİNLİLER VE ALMANLAR TALİP!
Bu Habere Oy Verin!

 

Balıkesir İli Sürdürülebilir Çevre Yönetimi Birliği (BAÇEYÖB)’e teslim edilen iş makineleri ve konteynerların tanıtım programı yapıldı. Katı Atık Tesisi’nde düzenlenen programda konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, 4 milyon Avro’luk iş makinesi ve konteynerın hizmete sokulduğunu söyledi. Çöp depolama konusunda dünyadaki gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirten Başkan Uğur, çöp yakma tesisi için çalışmalar yaptıklarını açıkladı.

                              600 bin ton Çöp toplanıyor!

Balıkesir’e katı atık çöp yakma tesisi kurmak için Çinliler ve Almanlardan teklif geldiğini kaydeden Başkan Uğur, “Balıkesir’de yılda 600 bin ton katı atık toplanıyor. Dünyada birçok sistem var. Avrupa ülkelerinde bu katı atıklar yakılarak enerjiye dönüştürülerek imha ediliyor. Bir kısmı katı atık sahamızda da olduğu gibi döşenen borular, bacalarla içinden çıkan gazdan elde edilen elektrik enerjisiyle değerlendiriliyor. Amacımız dünyadaki gelişmeleri takip ederek 100 kiloluk çöpü 15 kiloya indirmek. Bu düzenli depolamalarda kapladığı hacim olduğu gibi kalıyor. Yakma teknikleri var. Bunları Viyana, Almanya’da gördük. Bunları yaktığınız zaman külü kalıyor. O külü de ya yollara seriyorlar ya inşaatlarda kullanıyorlar. Bu konuda Çinliler ve Almanların bize teklifleri var. Buna 2016 yılı içerisinde karar vereceğiz. Bu yakma tesisini kuracağımız arazilerle ilgili çalışmalarımız var” dedi.

                                                                                                       6 bin çöp konteyneri 
500
Bu araç ve ekipmanların Avrupa Birliği ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yüzde 86 hibe desteğiyle yapıldığını kaydeden Başkan Ahmet Edip Uğur, “Depolama alanını 7 Temmuz 2014’de işletmeye açmıştık.
Aktarma istasyonları, çöp sızıntı suyu arıtma tesisi, ambalaj atığı ayıklama tesisi, gaz yakma ünitesi ve tıbbi atık strelizasyon tesisleri açıldı.
Balıkesir Katık Yönetimi Projesi’nin 2. etabı olan araç ve ekipman ihalesi 2 Ekim 2015 tarihinde yapıldı. 6 bin tane çöp konteyneri olacak. 5 adet iş makinesi 1 milyon 217 bin euro, çöp konteynerleri için 2 milyon 297 bin euro olmak üzere toplam 4 milyon euro destekle bu çalışmayı yapıyoruz.
Bu konteynerler İvrindi, Kepsut, Bigadiç’te hizmet verecek” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha