ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

FİYATIYLA DA ZİRVEDE !

FİYATIYLA DA ZİRVEDE !
FİYATIYLA DA ZİRVEDE !
Bu Habere Oy Verin!

Önceki gün hizmete giren Osmangazi Köprüsü KDV indirimine rağmen dünyanın en pahalı geçiş ücretine sahip
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından önceki gün törenle hizmete açılan Osmangazi Köprüsü, Katma Değer Vergisi’ndeki (KDV) 10 puanlık indirime rağmen kilometre başına dünyanın en pahalı geçiş ücretiyle taştırma yarattı.

1172703_67779955b2de2e25d02de7293c22267f_640x640
GİDİŞ DE ÜCRETLİ DÖNÜŞ DE
35 dolar+KDV olan köprü geçiş ücreti, KDV indirimi ile birlikte 89 TL’ye düştü. Katma değer vergisi yüzde 18’den 8’e çekildi ancak köprü ücretine ilişkin tartışmalar bitmedi.
Köprü geçiş ücretinin yanı sıra otoyolda da kilometre başına 5 sent ücret alınacak. 89 TL’lik köprü ücreti, hem gidişte hem de dönüşte tahsil edilecek.
Osmangazi Köprüsü’nün geçiş ücreti, dünyadaki benzerlerinden, hatta dünyadaki en uzun köprüden daha yüksek. Yetkililer, Osmangazi Köprüsü’ndeki yatırımın yeni olması nedeniyle ücretlerin yüksek olduğuna, benzer diğer köprülerin eski tarihlerde faaliyete geçtiğine dikkat çekti.Yetkililer, köprünün, yap-işlet-devret (YİD) modeliyle yapıldığını ve bu yatırımın bedelinin de kullanıcılar tarafından ödenmesi gerektiğini ifade etti. 2.7 km uzunluğundaki Osmangazi Köprüsü’nden 89 TL’ye geçilecek. Kilometre başı geçiş ücreti 33 TL olacak.
2.4 km uzunluğundaki Fransa’nın Millau Viadunt Köprüsü’nün geçiş ücreti 23 TL. Bu köprünün kilometre başına geçiş ücreti 10 TL. Bu köprü, 2004 yılından beri faaliyette bulunuyor.
Danimarka’daki Öresund Köprüsü 8 km uzunluğunda ve 145 TL geçiş ücretine sahip. 2000 yılında açılan köprünün kilometre başı geçiş ücreti ise 18 TL.
Japonya’nın Akaish Köprüsü 3.9 km uzunluğunda kilometre başı ücret 17 TL.
İngiltere’nin Severn Köprüsü 1.6 km uzunluğunda. Köprünün geçiş ücreti 25 TL. Kilometre başı ücret 16 TL.

1172703_21fad96bff5360c28bdf533e2ff6e231_640x640
EN UZUN KÖPRÜ EN DÜŞÜK ÜCRETİ ALIYOR
ABD’nin Verrazona Narrows’u ise 4.1 kilometre. 1964’ten beri hizmet veren köprüden geçmek için 46 TL ücret alınıyor. Bu da kilometre başına 11 TL anlamına geliyor.
Benzer köprüler içinde en uzunu ise Kanada’da yer alıyor. Canfederation Köprüsü, 12.9 kilometre uzunluğunda ve 1997’de açıldı. Köprünün geçiş ücreti 103 TL. Kilometre başına ücret ise sadece 8 TL.
Önceki gün törenle açılışı yapılan Yalova Hersek ile Kocaeli Dilovası’nı birbirine bağlayan Osmangazi Köprüsü’nün çıkışında bugün ilk kaza meydana geldi. Sürücünün ufak sıyrıklarla kurtulduğu kazada bariyerlere çarpan otomobil ağır hasar gördü.Osmangazi Köprüsü’nü merak eden 22 yaşındaki Murat G., 09 FE 871 plakalı otomobiliyle Yalova yönünden gelip köprüyü geçtikten sonra çıkışlara karar veremedi ve yol ayrımında bariyerlere çarptı.Dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu meydana gelen trafik kazasında otomobil ağır hasar görürken, sürücü Murat G. hafif sıyrıklarla kazayı atlattı.Kazanın şokunu üzerinden atan Murat G. cep telefonu ile aradığı ailesine ve yakınlarına haber verdi. Kazaya karışan otomobil Karayolları Müdürlüğü’ne ait çekiciyle yoldan kaldırıldı. Kazayla ilgili olarak soruşturma başlatıldı.
İstanbul ile İzmir arasındaki ulaşım süresini 9 saatten 3,5 saate indirecek Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi’nin en büyük ayağını oluşturan Osmangazi Köprüsü’nün, açılışı yapıldı.
384 kilometre otoyol ve 49 kilometre bağlantı yolu olmak üzere toplam 433 kilometre uzunluğundaki Gebze – Orhangazi – İzmir otoyol projesinin en önemli güzergahı olan Osmangazi Köprüsü’nden ilk araç geçişi saatler 00.00’ı gösterdiğinde gerçekleştirildi.
Osmangazi Köprüsü 11 Temmuz tarihine kadar ücretsiz geçişe izin verecek.
İlginin yoğun olduğu Osman Gazi Köprüsü’nde bazı sürücüler durup selfie çekti.
Bazı sürücüler ise köprünün üzerinde dans etti.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Osmangazi Köprüsü’nün açılış töreni öncesi köprü üzerinde eşi Emine Erdoğan ile köprü üzerinde kısa bir yürüyüş yaptı.
Bu yürüyüş Cumhurbaşkanlığı fotoğrafçısı tarafından fotoğraflandı ve sosyal medya üzerinden paylaşıldı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan açılış töreninde yaptığı konuşma sırasında yeni projelerin de sinyalini verdi.
Cumhurbaşkanı’na Başbakan Binali Yıldırım ve Arnavutluk Başbakanı Edi Rama eşlik etti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan köprünün bayram süresince ücretsiz olacağının müjdesini de verdi.Köprü açılışına halkın da yoğun katılım sağladığı kameralara yansıdı.Törenle hizmete girecek köprüde, açılış hazırlıkları tamamlandı.Köprüye, Türk bayrakları asıldı, açılış töreninin yapılacağı alana iftar için masalar kuruldu.
Öte yandan konuşmacıların katılımcılara hitap edeceği sahne, köprü arka fonda olacak şekilde konumlandırıldı.
Ayrıca alana mescit, şadırvan ve seyyar tuvaletler konuldu.Açılıştan önce özel izinle gerçekleştirilen geçişte Red Bull sporcusu Kenan, saate 400 kilometreyle Kawasaki H2R model motosikletle en yüksek hıza ulaşan isim oldu. Kenan, Osmangazi Köprüsü’nün resmi açılışında planladıkları hız denemesini, hava koşulları nedeniyle daha önce yaptı.Kenan’ın ulaştığı hız, Dünya Supersport Şampiyonası’nda yarıştığı takımı Kawasaki tarafından H2R motosikletin ulaşabildiği en yüksek hız olarak onaylandı. Bu özel hız denemesinde 1,5 kilometrelik köprüyü 30 saniyenin altında geçen Kenan, Osmangazi Köprüsü’nün en hızlı geçişini de yapmış oldu. Kenan, yaptığı açıklamada, 4 ay süren bir çalışmanın ardından 400 kilometreye ulaşarak Kawasaki H2R motosikletiyle ulaşılabilecek en yüksek hıza çıktığını belirtti.

1172703_ad926cd4ccc1a0c574540acacd7918c8_640x640
İŞTE TÜM DETAYLARIYLA OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ (GEÇİŞ ÜCRETİ, GÜZERGAHI, DEĞERLENEN BÖLGELER)
Osmangazi Köprüsü’nün 30 Mart 2013’te Yalova Altınova Hersek şantiyesinde düzenlenen törenle temeli atıldı.
Köprü yaklaşık 39 ayda tamamlandı. Osmangazi Köprüsü’nün kule yüksekliği 252 metre, tabliye genişliği 35,93 metre, orta açıklığı bin 550 metre ve uzunluğu ise 2 bin 682 metre.
Osmangazi Köprüsü’yle İstanbul ile İzmir arasındaki ulaşım süresi 9 saatten 3,5 saatte indi.Osmangazi Köprüsü, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu projesinin en büyük ayağını oluşturuyor. İzmit Körfezi’nin gerdanlığı olarak nitelendirilen köprü, bölgedeki arsa ve konut fiyatlarını artırdı.Köprünün temelinin atılmasının ardından Yalova’da yeni Organize Sanayi Bölgeleri kurulması için çalışmalar başlatıldı.Osmangazi Köprüsü’nün açılmasıyla Kocaeli’nin Gebze ve Diloavası ilçelerindeki sanayi yükünün azalması bekleniyor.Toplam yatırım bedeli 9 milyar dolar olan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi’nin en büyük ayağını oluşturan köprü sayesinde İzmit Körfezi 4 dakikada geçilebilecek.Yap-işlet-devret modeliyle yapılan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu (İzmit Körfez Geçişi ve bağlantı yolları dahil), 384 kilometre otoyol ve 49 kilometre bağlantı yolu olmak üzere toplam 433 kilometre uzunluğunda olacak İzmit Körfezi’nde otomobille mevcut yol kullanılarak 2 saate yakın süren güzergah, köprü sayesinde 4 dakikada geçilebilecek.Projenin en önemli ayaklarından biri olan ve körfezin iki yakasını birleştiren Osmangazi Köprüsünde 113 tabliye bulunuyor.Kule keson temelleri tamamlanırken, nihai kot olan +252 metreye de ulaşılmış oldu.Ocak ayında ilk tabliye montajı başlanırken, toplam çalışmalar yaklaşık 3 yıl sürdü.Otoyol üzerinde ise 3 büyük tünel bulunuyor.7 bin 180 metre uzunluğundaki Orhangazi Tüneli’nde elektromekanik işleri ve BSK kaplama çalışmaları tamamlandı. 2 bin 500 metre uzunluğundaki Selçukgazi Tüneli ise büyük oranda bitti.3 bin 210 metre uzunluğundaki Belkahve Tüneli’nde son işlemler sürüyor.253 metre uzunluğundaki Kuzey Yaklaşım Viyadüğü de tamamlandı. Bin 380 kilometre uzunluğundaki Güney Yaklaşım Viyadüğün de tabliye su yalıtım, izolasyon ve asfalt kaplama çalışmaları tamamlandı.
Gebze-Bursa kesiminde 12 adet, Bursa-Balıkesir-Kırkağaç-Manisa kesiminde 6 adet, Kemalpaşa-İzmir kesiminde ise 2 adet olmak üzere toplam 20 viyadük yer alıyor. Gebze-Bursa arasındaki 7 viyadük tamamlanırken, 13 viyadükte ise çalışmalar sürüyor.Gebze-Orhangazi Bursa-Balıkesir-Kırkağaç-Manisa-İzmir arasındaki kesimlerde küçük çalışmalar devam ediyor.
Otoyolun İzmir-Turgutlu-Kemalpaşa arasındaki 6,5 kilometrelik yol ise tamamlanarak trafiğe açıldı.Toplam 7 bin 918 personel, Bin 634 iş makinesinin çalıştığı projede bugün kadar kamulaştırmalar dahil 12 Milyar 911 Milyon TL harcandı.İzmit Körfez Geçişi ve bağlantı yolları dahil toplam 433 kilometre uzunluğunda olacak.İzmit Körfezi’nde otomobille mevcut yol kullanılarak 2 saate yakın süren güzergah, köprü sayesinde 4 dakikada geçilebilecek.Otoyolun tamamının, mevcut devlet yoluna göre mesafeyi 95 kilometre kısaltacak olmasının sağlayacağı avantajlar fizibilite çalışmalarında hesaplanıyor.Bunun sonucunda 8-10 saatlik mevcut ulaşım süresinin 3-3,5 saate inmesi ve karşılığında yılda 650 milyon dolar tasarruf sağlanması öngörülüyor.Köprü bittiğinde 3 gidiş ve 3 geliş olmak üzere 6 şerit olarak hizmet verecek. Köprüde ayrıca bir de hizmet şeridi olacak.Proje tamamlandığında halen 8-10 saat süren İstanbul-İzmir yolunun 3,5 saate inmesi ve karşılığında yılda 650 milyon dolar tasarruf sağlanması öngörülüyor.
Tabliyelerin konumlandırma işleminin yapılması ve kaynaklama işleminin tamamlanmasının ardından tabliyelerin üzeri paslanmayı önleyen özel izolasyon boyalarıyla kaplandı.Bu işlem sırasında tabliyelerin üzeri önce kumlama yöntemiyle bugüne kadar oluşan paslardan arındırıldı.Daha sonra bir daha paslanmaması için farklı özelliklere sahip özel izolasyon boyalarıyla 5 kat boyandı.Tüm köprüde bu işlemlerinin tamamlanmasının ardından asfaltlanma işlemine geçildi. 24 saat aralıksız süren çalışmalar için köprü üzerine işçilerin yemek yemeleri için özel konteynerler getirildi. Ayrıca köprü üzerinde seyyar tuvalet karavanları bulunuyor.
Köprü üzerinde çalışmalar devam ederken hız sınırı 10 kilometre olarak belirlendi. İşçileri taşıyan servis minibüsleri, forklifter, vinçler, malzeme taşıyan kamyonlar köprü üzerinde bu hızda hareket etti. Özel araç sürücüleri köprüden tamamlanmasıyla 120 kilometre azami hızla geçebilecekler.
Öte yandan Körfez Geçiş Köprüsünün Gebze tarafındaki çıkışında yapılan dinlenme tesisi de yapıldı.
Sürücüler için bir benzinci bulunacak alanda ayrıca alışveriş yapılacak çeşitli mağazalar da yer alacak.Öte yandan projede Otoyolun Yalova’nın Altınova İlçesi’nden girip Orhangazi İlçesi’nden çıkan Samanlı Tüneli de tamamlandı.Her biri 3 bin 590 metre olan iki ayrı tüpten oluşan tünelde elektromekanik donanımların da takıldığı ve işletmeye hazır hale getirildiği belirtildi.

1172703_67779955b2de2e25d02de7293c22267f_640x640

MALİYETİ 6.3 MİLYAR DOLAR
İstanbul-İzmir Otoyolu ve İzmit Körfez Geçiş Projesi’nin maliyeti 6.3 milyar dolar. Köprünün kamulaştırma bedeli ise 2.5 milyar TL’yi buldu.Son tabliyenin de yerleştirilmesinin ardından bugüne kadar geçici bağlantılarla birbirine tutturulan tabliyelerin kaynaklama işlemi de yapılacak. Toplam 7 bin 918 personel, Bin 634 iş makinesi çalıştı.Proje, Anadolu Otoyolu üzerindeki Gebze Köprülü Kavşağı’ndan Ankara yönüne yaklaşık 2,5 kilometre sonra teşkil edilecek bir köprülü kavşakla (2×5 şeritli) başlayıp İzmir Çevreyolu üzerindeki mevcut Otogar Kavşağı’nda son buluyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha