ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

BALIKESİR SEVDALISI BİR PROFESÖR

BALIKESİR SEVDALISI BİR PROFESÖR
BALIKESİR SEVDALISI BİR PROFESÖR
Bu Habere Oy Verin!

BALIKESİR SEVDALISI BİR PROFESÖR:  MEHMET AŞIK

Sizi tanıyabilir miyiz?

Öncelikle nazik teklifin için teşekkür ederim. Bizleri bugünlere getiren Allaha şükür ediyorum. Sonra bizleri yetiştiren anne babalarımıza, hocalarımıza, hemşerilerimize teşekkür ederek başlamak isterim. Ben Ova köylüyüm. Eski adı Atanas’tır. 7 çocuklu ailenin 6. çocuğuyum. Babamı çiftçilik yapardı. Eğitime önem veren ve bizimle ilgilenen bir baba idi. Babamızla sofrada yemek yerdik. İlkokulu köyde okudum ve ortalama bir ailenin bireyiydim. Doğal bir köy ortamında yaşadım ben. Bizim köyde traktör yoktu ve tarlalarımızı öküzlerle sürerdik. Sonra eğitim hayatı, derken İstanbul’a kadar uzandı hayat serüvenimiz…

gh

“Okulda okul birincisi olarak seçildim ve ödül olarak saat verdiler”

Öğrencilik hayatım oldukça güzel ve başarılıydı. Okulda okul birincisi olarak seçildim ve ödül olarak bana bir saat verdiler. O saat hala çalışır ve evde saklarım onu. 46 senedir çalışır durumdadır.

Disiplinli çalışma anlayışımı ortaokulda edindim diyebilirim. Müdürümüz oldukça disiplinli birisiydi. Demirel döneminde bizleri başka okullara verdiler. 10-15 gün sonra yatılı okulu kazandım ve orada okudum. O dönem başarıyı yakaladım diyebilirim. Okul müdürümüz günde beş saat etüt yaptırırdı ve akşam yemeğinden sonra da etüt yapardık. Daha sonra lise dönemi geldi çattı. İstanbul’a gelmek istiyordum açıkçası. Ama Balıkesir Lisesi nasip oldu ve burada okuduk. Lise döneminde anarşi başladı ve böyle bir dönemde okumaya çalışıyorduk.

Üniversite yılları…

Ve en sonunda üniversite sınavlarına girdik. O dönemde İstanbul’da okuyan büyük ağabeylerimiz vardı. Hacettepe’de okuyan Ramazan Akkuş ağabeyimiz vardı ve benim idolümdü. O bana anlatınca ben hayaller dünyasına girerdim. Çocuk doktoru oldu sonra. Bizim dönemlerimizde moda tıp okumaktı. Bu sebeple çok ciddi çalışırdık üniversite sınavlarına. Yılmaz diye bir arkadaşım vardı. Ne yazalım diye tartışırken, arkadaşım bana şunu dedi: “bize gülerler İstanbul’u yazmayalım”

Neden dedim, “çünkü biz Balıkesir’den gideceğiz” Ben de “kazananların bizden fazlası mı var” dedim, ben yazdım o yazmadı. İstanbul’u ilk tercihte kazandım çok şükür.

İstanbul’a geldik ve terörün kol gezdiği bir zamandı. İlim Yayma Cemiyetinin yurdunda kaldık. Herhangi bir olaya karışmadan bitirdik okulu. Biz tüm tatillerde memlekete giderdik. Memleketime gidince kendimi huzurlu ve güvende hissederim.

xVifGIU2

“İstanbul’a gelenlere destek olmak boynumun borcu”

Üniversite yıllarından sonra 83 yılında mezun oldum. 80 yılında ihtilal oldu ve ondan sonra anarşi baya durdu. Ben yaşadıklarımdan dolayı Balıkesir’den kim gelirse gelsin mutlaka ilgilenir ve yardımcı olmaya çalışırdım. Hayatında memleketten dışarı çıkmamış insanlar tedavi olmak için İstanbul’a geliyorsa ben onlara destek olmak için elimden geleni yaparım bunu boynumun borcu olarak görürüm.

Mecburi hizmet olarak Van’da görev yaptım. 3 yıl çok güzel günlerim geçti orada. Gitmeden evvel arkadaşlarıma şunu dedim: “ben buraya yani Çapaya hoca olarak geleceğim” Kendime böyle bir hedef çizmiştim. Van’da günde 120 hastaya bakıyordum. Halkın içinden birçok dostlarım oldu ve bu dostluklar halen devam ediyor. Daha sonra ihtisasa yine buraya geldim. 5 yıl ihtisas yaptım ve üniversitede baş asistan olarak kaldım. Herkesin hayali olan baş asistanlığa kabul edildim ve bu başarıyı elde ettim.

Baş asistanlığımın 2. senesinde İngiltere’ye gittim ve 4 ayrı merkezde spor hekimliği eğitimi aldım. Daha sonra 1996 yılında doçent oldum. 1997 yılında da Amerika’ya gittim ve orada bir dönem eğitim aldım. 5 sene daha çalıştım ve 2001 yılında profesör oldum burada.

“Bende İstanbul’da okuyan tüm Balıkesirli öğrencilerin numaraları var”

Bende İstanbul’da okuyan tüm Balıkesirli öğrencilerin numaraları vardır. Ve onları sürekli takip eder, desteklerim. Çünkü bizler burada ciddi yalnızlık yaşadık ve tek kaldık. İnsanlar acı çekmeden iyi olmanın değerini bilemiyorlar. Şimdi durumlar farklı tabii ki. Derneğimiz oldu ve senin ciddi öncülüğün oldu bu işlerde. Balıkesirli öğrencilere burs verdik, tanıdık, görüştük.

Kendi muayenehanem var, başka büyük hastanelerde de çeşitli hizmetlerim var. Yurtdışından çeşitli bağlantılar yapıyorum. Artoskopi ve Spor Yaralanmaları Derneğimiz var. Onun başkanı oldum 2014 yılında. Kongreler yapıyoruz bu anlamda. Hem dernek hem kongre başkanlığını yürütüyorum. 20’ye yakın konuşmacıyı davet ettik kongremize. Dernek içinde ise spor sakatlıkları ile ilgili faaliyetlerimiz, yayın faaliyetlerimiz var. Meslektaşlarımızın eğitimlerine katkı sağlamak için kitaplar çıkarıyoruz.

“Milli takımda doktor olarak görev aldım”

1993 yılında İngiltere’ye gittiğimde, futbol kulüplerinin sağlık yapılarını araştır ve model getir dedi rahmetli Süleyman Seba. Gittim ve gördüm oradaki organizasyonları. Londra hastanesinde spor hekimliği sertifika kursu veriliyordu ve oradan sertifika aldım. Chelse, Tootem ve Arsenala kulüplerine gittim. Buraya geldim ve Beşiktaş’a bir rapor verdim. Beşiktaş’ın sağlık donanımını raporum sayesinde yaptı. Daha sonra Galatasaray da yaptı aynısını. 1996 yılında Mustafa Denizli dönemi başladı ve milli takıma doktor olarak seçildim. Ve 2000 yılına kadar kaldım doktor olarak.

“İstanbul’dayız ama gönlümüz memleketimizde”

Dünyayı gezdik ama Balıkesir’e karşı heyecanımız hiç bitmedi. Esnafla sohbet etmek, dostlarımızla yemek yemek, köyümüze gitmek bizler için vazgeçilmez bir heyecandır. Bu yüzden dünyanın en güzel yerlerini gezdik ama memleketimizde aldığımız hazzı hiçbir yerde almadık. Kongrelere gittiğimde Balıkesir’den hediyeler götürürdüm mesela. Sındırgı Yağcı Bedir Halılarını uluslararası kongrelere hediye olarak götürürdüm. Ben Balıkesir’in gönüllü tanıtım elçisiyim. Bedenimiz İstanbul’da ama gönlümüz Balıkesir’de. Benim hastalarımda bilir benim memleket sevdamı. Şimdi insanları tanıştırma ve kaynaştırma zamanıdır. Dernekler, kulüpler ve dergiler bu amaca hizmet ediyor. Bu vesile ile sizlere de teşekkür ederim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha