ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

BALIKESİR’DEKİ HAİNLER!

BALIKESİR’DEKİ HAİNLER!
BALIKESİR’DEKİ HAİNLER!
Bu Habere Oy Verin!

   Balıkesir’de Yunan işgali sırasında hainlik yapan aileler kimler? Bu aileler hala Balıkesir de bulunuyormu? Balıkesir coğrafi olarak çok önemli bir konumda olmasına rağmen neden gelişmedi?

Anadolu’da Yunan işgâline karşı gelişen millî hareketi başından itibaren “İttihatcı” bir hareket olarak gören Hürriyet ve Îtilâf Parti’liler, yaptıkları işin ihânet boyutlarını aştığının farkında olmayacak kadar partizan bir zihniyetle, İstanbul’daki Hürriyet ve İtilaf Fırkası merkezinden ve bu partinin lideri olan sadrazam Damat Ferit Paşa’dan gelen emir doğrultusunda, Yunan işgâl ordusunu sanki “pâdişah ordusu” olarak kabûl etmiş, Yunanlılar’ın hizmetinde olmayı âdetâ “parti disiplini” olarak saymışlardı.. Halkın kısaca “Yunancı” dediği bu kişilerden elbet Balıkesir’de de vardı ve hemen hepsi “Hürriyet ve Îtilaf Fırkası” yandaşı idi. Bu kişileri parti taassubu öyle sarmıştı ki, yaptıklarının İHANET olduğunun farkında bile olamayacak kadar ahmaktılar. Bunun temelinde de rakipleri saydıkları partiye, yani İttihat ve Terakki Fırkası’na düşmanlık yatıyordu.

Balıkesir’de bu gafillerin başı, Hürriyet ve Îtilaf Fırkası Reisi Girîdî-zâde Muhiddin Bey idi. Girîdî-zâdeler Balıkesir’in seçkin bir ailesi olmasına rağmen, sırf parti gayretiyle Balıkesirli’nin “Kikirik” dediği Muhiddin Bey Yunan işgâlinde Balıkesir Belediye Reisi yapılmış, partizanca tutumu, Rum ve Ermeniler’le dostluğu, Yunan İşgâl Kumandanlığı’na aşırı yakın davranışıyla halkın nefret ettiği bir kişi olmuştu. Yaptıklarının hesabının sorulacağı korkusuyla 5 Eylül 1922’de son kaçan Yunan askerleriyle beraber hanımını da yanına alarak Yunanistan’a gitmişti. Yunanistan’da artık işlerine yaramayacağı için Yunanlılar’ın da yüzüne bakmadığı bu hâin, beş parasız kalıp sürünerek ölmüştü. Kaderin cilvesi; hanımının aklına kocasının “Cemiyet-i Rüsûmiye Âzâlığı”ndan emekli olduğu gelince, Türkiye Cumhuriyeti’nden maaş tahsisi bile istemişti.

Devam edecek…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha