ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

BALIKESİR’E YAKIŞACAK !

BALIKESİR’E YAKIŞACAK !
BALIKESİR’E YAKIŞACAK !
Bu Habere Oy Verin!

   Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin hazırlattığı 3 tip proje sonucunda kullanılan oylar sonrasında 3’üncü proje öne çıkmış ve uygulanması için beklemeye alınmıştı. Zağnos Paşa Camii çevresinde yaşayan bir Balıkesir istediklerini kaydeden Başkan Edip Uğur,’Balıkesir’e bir değer kazandırmak, Balıkesir’in tarihini,geleneğini,geçmişinde yansıtacak,eski kimliğin geri kazandırılması için yaşayan bir meydan istiyoruz.’ diye konuşmuştu.

 

HERKESİN TEK DERDİ DAHA GÜZEL BİR BALIKESİR…

Balıkesir’in çehresini değiştirecek olan Zağnos Paşa Meydanı için hazırlanan 3 tip proje oylamaya sunulmuştu.Tamamlanan oylama durumuna göre yüzde 42 oy alan Zağnos Paşa Meydanı 3. Alternatif projesi seçildi.

Balıkesir’in tarihe açılan kapısı ve kültür mirası Zağnos Paşa Meydanı yeni görünümüne kavuşuyor.Balıkesir’in çehresini değiştirecek olan meydan için 3 tip proje hazırlayan ve bu projeleri halkın oylamasına sunan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi,seçilen projeyi açıkladı.

Buna göre wholesale michael kros outlet com/”>www.zagnospasameydani.com adlı oylama adresindeki duruma göre2. Alternatif proje yüzde 20 oy aldı.Zağnos Paşa Meydanı 1. Alternatif projeyüzde 37 oy alırken,Zağnos Paşa Meydanı 3. Alternatif proje yüzde 42 oy aarak seçilen meydan projesi oldu.seçilen Zağnos Paşa Meydanı 3. Alternatif proje ise mevcut kent meydanı yıkılarak tasarlanan meydanı besleyen aksları referans alan güçlü geometrik çizgiler ortaya koymayı hedefliyor.

 

MEYDANDA NELER OLACAK..?

Halk oylamasıyla seçilen Zağnos Paşa Meydanı 3. Alternatif projede mevcut kent meydanı yıkılarak,tasarlanan meydanı besleyen aksları referans alan güçlü geometrik çizgiler ortaya konması bekleniyor.Kentin üç taşıyıcı caddesi olanAnafartalar,Milli Kuvvetler ve Cumhuriyet Caddesi’ndeki yay hareketliliğini kent meydanına taşıyan güçlü bir aks üzerine kurgulandı.Bu aks meydanın Zağnos Paşa Caddesi sınırından kuzeybatı istikametinde tescilli yapıları vurgulayan 2. ’nci kademe aks ve Hacı Kaya Camisi,Okçu Kara Camisi yönündeki 3’üncü kademe akslarla birleşecek.Aksların birleştiği nokta meydanın sirkülasyon yüzeyi olarak tüm yapısal öğlerin algılandığı nokta olarak belirlenirken bu alanın ortalama genişliği tarihi merkezlerin insan ölçeği niteliği referans alınarak 700 metrekare olarak kararlaştırıldı.Meydanın sirkülasyon yüzeyinde birleşen tüm aksların arasındaki bölgeler işlevlendirilerek ‘ Yaşayan Meydan ‘ konseptine dayanarak fonksiyonel çeşitlilik hedeflendi.

 

İŞLEVSEL BİR KENT MEYDANI OLACAK

Halk oylamasıyla seçilen proje kapsamında öncelikle hamamın bulunduğu yapı adası yıkılarak hamam kent meydanına kazandırılacak.Zağnos Paşa Camii vePaşa Hamamı’nı karşılayan mevcut dinlenme mekanı olarak karakterinin sürdürecek.Alan içierisindeki mevcut ağaçlar korunarak peyjaz düzenlemeleri yapılacak.Yeşil teraslar,sembolik havuzlarve oyun mekanları ile zenginleştirilecek.Tescilli yapıların sağır cepheleri bütünleşerek yeni bir yapı olarak işlevlendirilen binada simgesel Belediye Hizmet Yapısı olarak şekillenecek.Karesi Türbesi’nin önünde yapılacak yeşil yüzey,türbenin meydandaki vurgusunu ortaya oyacak.

 

YAŞAYAN BİR MEYDAN

Proje kapsamında yapılacak olan çalışmalar kapsamında meydan bünyesinde açık hava sineması,miting alanı,konser sahnesi gibi işlevlere ortam sağlayacak bir sahne tasarlandı.Aynı zamanda yeşil teraslı bir amfi olarak dinlenme ve seyir alanı olarak kullanılacak olan mekan meydana gömülü olarak tasarlanacak.Böylece sahne aynı zamanda otopark çıkışı,kafe gibi benzer kullanımları da karşılayacak. M

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha