ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

Bayram İkramlarında Yeni Akım “Höşmerim”

Bayram İkramlarında Yeni Akım “Höşmerim”
Bayram İkramlarında Yeni Akım “Höşmerim”
Bu Habere Oy Verin!

Bayramlarda misafire ikramda ve yemeklerden sonra yenilen tatlılarda son yıllarda höşmerim tercih edilir oldu.  Balıkesir’in meşhur höşmerimi Antep Baklavasına rakip olmaya başladı.

Son yıllarda höşmerim, bayram sofralarının vazgeçilmezi baklavanın alternatifi oluyor. 35 yıldır sektörde üretici olan Yücel Günaydın, Balıkesir’in yöresel tatlısı höşmerimin son zamanlarda daha fazla ilgi gördüğünü söyledi.

13329232_1559093244386830_1624076651_n

Yücel bey bizlere bu tatlıya neden “höşmerim” denildiğini anlattı;

“Höşmerime Osmanlı döneminden gelen bir isim konulmuş. Osmanlı dönemindeki Türk aile yapısında bugünde geçerliliğini kısmen koruyan evli olan kadınlar eşlerine ‘Er’ veya ‘Erim’ diye hitap ederdi. Dağa odun kesmeye giden eşine yoksulluk nedeni ile evindeki mutfakta pek bir şey bulamayıp evde bulunan kendi ürettikleri peynir, irmik ve şekerden ilk kez yaptığı bir tatlıyı eşine ikram eder ve eşinin tepkisini bekler. Bu tatlıyı ilk kez hazırlayıp eşine sunan genç gelinin çekingen ve korkmuş bir şekilde eşine “Hoş mu erim?” diye sorar ve bu tatlının isminin buradan geldiğine inanılıyor. Günümüze ise bu tatlının adı ‘Hoş mu Erim’den değişikliklere uğrayarak ‘Höşmerim’ veya ‘Höşmelim’ adını alır”

 

Piyasa da kalitesi düşük höşmerim üreten firmalar olduğunu söyleyen Yücel Günaydın hakiki höşmerimin tarifini şöyle tarif etti.  “Höşmerim, günlük taze sütten yapılır. Sütten önce peynir mayalanır. Daha sonra içine yumurta sarısı, şeker atar ve ocağın üzerinde karıştırırız. Sıcaklık 85 dereceyi bulduğunda içine irmik atar ve karıştırmaya devam ederiz. İstediğimiz kıvamı bulduğu an höşmerim olmuş demektir. Höşmerimin daha güzel olması için bazı püf noktaları vardır. Peynir suyu ile yapılan ve şeker yerine glikoz kullanılan höşmerimler de mevcut. Höşmerim alırken halkımız bu konulara dikkat etmeli” dedi.

CXGHlxEWsAE0oA_

“Höşmerimin ana maddesi peynir olduğu için, günlük süte peynir mayalandıktan sonra peynir tuttuğu zaman çırpma teli ile karıştırır ve peyniri kırarız. Bu şekilde biraz bekleriz peynir dibine çöker. Üstte kalan peynir suyundan ne kadar çok alırsak höşmerim o kadar güzel olur. Höşmerimin ana maddesi peynir olduğu için peynir içinde ne kadar çok olursa o kadar güzel olur.” şeklinde konuştu.

Son yıllarda höşmerimin ilgi gören bir talı olduğunu bildiren Günaydın yaklaşan Kurban Bayramı’nın işlerine olumlu yansıdığını kaydetti  “Önümüzde bayram var. Bayramda baklava, kemalpaşa gibi şerbetli tatlılar ikram ediliyor. Son yıllarda höşmerim de bayramda gündeme gelmeye başladı, vatandaşlarımız daha hafif olması dolayısı ile tercih ediyor” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha