ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

DEVLET ÇABALIYOR ,VATANDAŞ KATLEDİYOR !

DEVLET ÇABALIYOR ,VATANDAŞ KATLEDİYOR !
DEVLET ÇABALIYOR ,VATANDAŞ KATLEDİYOR !
Bu Habere Oy Verin!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen “Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi” kapsamında Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından İvrindi ilçesinde Kocaeli ve Çarkacı Göletlerine 40 bin sazan yavrusu bırakıldı. Proje ile gelecek yıllarda da bölgenin ekolojik yapısına göre su kaynaklarına yayın, kalkan, alabalık, sazan, şabut, kerevit ve mersin balığı başta olmak üzere bölge ekolojisine uygun yeni türlerin üretilip bırakılması sağlanacak.

unnamed (2)

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen “Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi” kapsamında Balıkesir’deki göletler 40 bin sazan yavrusu ile buluştu. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün ortak çalışması ile İvrindi İlçesi Kocaeli Köyünde bulunan Kocaeli Göleti’ne 10 bin adet ve İvrindi İlçesi Çarkacı Köyünde bulunan Çarkacı Göletine 30 bin adet olmak üzere toplam 40 bin adet sazan balığı yavrusu su ile buluştu.

 

PROJE İLE SPORTİF BALIKÇILIK DESTEKLENİYOR

Su kaynaklarındaki nesli tehlike ve baskı altında olan türlerin desteklenmesi, farklı nedenlerle zarar gören su ürünleri stoklarının takviyesi, bilimsel temele dayalı balıklandırma metodunun uygulanması amacıyla 2016 yılında uygulamaya konulan “Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi” kapsamında üretim faaliyetleri gerçekleştirilen sazan balığı yavruları göletlere bırakılacak.

 

Çalışmayla ilgili olarak Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada “Rezervuarlara, adaptasyonunun kolay olması, büyük sıcaklık değişimlerine, besin ve oksijen yetersizliğine direncinin kuvvetli olması, etinin lezzetli ve balıkçılarca makbul bir tür olması sebebiyle sazan (Cyprinus carpio) balığı bırakılmıştır. Böylece doğal stoğun desteklenmesi, sportif balıkçılığın geliştirilmesi ve atıl durumda olan su kaynaklarının üretime kazandırılması ve protein açığının kapatılmasında öneme haiz olan aqua-kültürün desteklenmesi hedeflenmiştir” ifadelerine yer verildi.

 

 

 

unnamed (1)BÖLGE EKOLOJİSİNE UYGUN BALIKLANDIRMA YAPILACAK

Açıklamada ayrıca balıkçılar ve gölet çevresinde yaşayan mahalle sakinlerine önemli görevler düştüğü belirtildi. Su ile buluşturulacak olan balıkların bölgenin ekolojik yapısına göre farklılık göstereceği belirtilen açıklamada şu bilgiler yeraldı:

Yapılan çalışmaların başarıya ulaşması ve rezervuarda stoğun gelişebilmesi için balıkçılarımıza ve köylülerimize görev düşmektedir. Bırakılan balıklar korunmalı ve en az bir kez üremelerine imkan tanınmalıdır. Zaman ve boy yasaklarına uyulmalıdır. Balıkları sadece yasak dönemde değil, avlanmanın serbest olarak yapıldığı dönemde de korumak ve bilinçli olarak avlamak gerekmektedir. Proje ile gelecek yıllarda su kaynaklarımıza; yayın, kalkan, alabalık, sazan, şabut, kerevit ve mersin balığı başta olmak üzere bölge ekolojimize uygun yeni türlerin üretilip bırakılması gerçekleştirilecektir”denildi.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha