ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

GUİNNESS REKORLAR KİTABINA GİRDİLER

GUİNNESS REKORLAR KİTABINA GİRDİLER
GUİNNESS REKORLAR KİTABINA GİRDİLER
Bu Habere Oy Verin!

 

 Ayvalık’ta; Balıkesir 10 Riders Motosiklet Kulübü Derneği tarafından organize edilen 7. Balıkesir Motosiklet Festivali programı kapsamında bir dünya rekoru kırıldı. ‘Dünya’nın En Kalabalık Motosiklet Korteji’ adıyla kırılan dünya rekoru; Guinness rekorlar kitabına girmeye de hak kazandı.

 

Ayvalık’ın dünyaca ünlü turizm merkezi Cunda Adasında yaklaşık bin 500 kişinin üzerinde kalabalık bir motosikletlinin katılımıyla gerçekleşen 7. Balıkesir Motosiklet Festivali çerçevesinde gerçekleşen rekor denemesine; Almanya, Rusya, İngiltere Pakistan, Fransa, Belçika ve Yunanistan’ın yanı sıra Türkiye’nin dört bir yanından motosiklet tutkunları katıldı.

Ayvalık’tan da yaklaşık 150 motosiklet tutkununun katıldığı rekor denemesine Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ile AK Parti Ayvalık İlçe Başkanı Hakan Kayaalp de kendi motosikletleriyle katılarak destek verdi.

4-7 Ağustos tarihleri arasında Cunda adasında Doğa Otel tesislerinde gerçekleşen ve binlerce motosikletlinin katıldığı rekor denemesi öncesinde; festivale katılan motosiklet tutkunlarının yarışmalarla ve ünlü rock gruplarının konserleriyle moral buldukları öğrenildi.

0c2a06de08f76f26bbb632796d7e331a

Yüzlerce çadırın kurulduğu alanda konaklayarak hem dünya rekoru kıran hem de diledikleri gibi eğlenen motosiklet tutkunlarının Ayvalık’ın adını Guinnes Rekorlar Kitabı’na altın harflerle yazdırması memnuniyetle karşılandı.

Rekor denemesi öncesinde muhabirimizin sorularını yanıtlayan Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Ayvalık’ın adının Guinnes Rekorlar Kitabı’na girebilmesi için kendisinin de Belediye Zabıta Amirliği bünyesindeki motosikletle bu korteje katılarak rekorun kırılmasına bireysel destek verdiğini söyledi.

Dev organizasyonun altından başarıyla kalkmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Balıkesir 10 Riders Motosiklet Kulübü Derneği Başkanı Özgür Çandar ise; “Bu yıl Ayvalık’ın Cunda Adası’nda düzenlediğimiz motosiklet festivalimizde, Guinnes Rekorlar Kitabı’na girebilmek için bir deneme yapıyoruz. Bu kapsamda, bir motosiklet festivalinde En Kalabalık Motosiklet Korteji rekoru kırılmasının denemesi olacak bu. Noterlerin de hazır bulunduğu başvuru masalarında kayıtlarımız yapıldıktan sonra Cunda Adasını katılımcı motosikletlilerimizle turlayarak rekor denememizi gerçekleştireceğiz” dedi.

Yaptıkları araştırmalara göre; daha önce Arjantin’de yapılan 800 motosikletlinin katıldığı bir rekor denemesinin odluğunu belirten Özgür Çandar, “Bu rekoru şu anda kırdığımız görülüyor. Çünkü şu ana kadar bin 200 motosikletlimiz bulunuyor. Günü birlik katılımcılarla birlikte bin 500 motosikletli ile gerçekleştireceğimiz bu kortejle kıracağımız dünya rekorunun kolay kolay egale edilememesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Festival süresince katılımcı motosiklet kulüpleri arasında kamp alanında birçok sosyal ve sportif etkinlikler düzenlediklerini kaydeden Çandar, akşamları da ünlü rock müzik gruplarıyla gerçekleşen festivalin tam bir şölen havasında tamamlandığını da sözlerine ekledi.

Ayvalık’ın dünyaca ünlü Cunda Adası’nda yaklaşık 2 bin motosiklet tutkununun katıldığı belirtilen ‘Dünya’nın En Kalabalık Motosiklet Korteji’ denemesinde ise; vatandaşlar, adayı turlayan dev korteje yol kenarlarından alkışlar ve sevgi gösterileriyle destek verdi.

Festival alanından Cunda eski yol – Yeni yol güzergahından binlerce motosikletinin katımıyla atılan yaklaşık 10 kilometrelik tur, festival alanına dönülerek tamamlandı.

 

REKOR KIRILDI ANCAK NET RAKAM ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA İÇİNDE AÇIKLANACAK

Öte yandan; ‘Dünya’nın En Kalabalık Motosiklet Korteji’ rekoru denemesinin başarıyla gerçekleştiği öğrenildi.

Dev kortejin ada çevresinde attıkları tur sonrasında muhabirimize açıklamalarda bulunan Balıkesir 10 Riders Motosiklet Kulübü Derneği Başkanı Özgür Çandar,”Festivalimize katılan motosiklet tutkunlarının yanı sıra sadece bu rekorun kırılabilmesi için günü birlik olarak da buraya gelerek kortejin oluşmasını sağlayan motosikletlilerle gerçekleştirdiğimiz tur, noter tarafından takip edildi. Katılımcı başvurularının yanı sıra videolarla tespit edilen ilk belirlemelere göre yaklaşık bin500 motosikletle bu rekoru kırmış bulunuyoruz. Ancak net rakamlar yapılan değerlendirmelerin ardından önümüzdeki hafta açıklanacak” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha