ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

İSTANBUL’DA BİR PORTRE !

İSTANBUL’DA BİR PORTRE !
İSTANBUL’DA BİR PORTRE !
Bu Habere Oy Verin!

MUSTAFA CANBEY; BIR GAZETECI, YAZAR, AKADEMISYEN, BÜROKRAT ancak her şeyden önce iyi bir Balıkesirli. Doğduğu, doyduğu kenti yıllarca “merkezinde” tutan Canbey, geleceğin Balıkesir’ine bir harç koymak adına ‘azimli yolculuğunu’ sürdürüyor. O bir Balıkesir sevdalısı. Doğduğu günden bugüne attığı her adım O’nu memleketine perçinlemiş adeta. Geçmişte olduğu gibi bugün de, izin günlerini dört gözle beklemiş, çoğu zaman şehrine olan hasretini vuslata çevirmek için şiir gibi akmış Balıkesir’e… Balıkesir’i ruhuna dantel gibi işlemiş, bir gazeteci, bir akademisyen, bir bürokrat, bir siyasetçi. Velhasıl mütevazı bir gönül erbabı, sevdiği şehri ile güzel yarınlara yolculuk eden bir azim yolcusu…

mustafa canbey(3)

 

İYİ BİR GAZETECİ, İYİ BİR BÜROKRAT

Mustafa Canbey, 1975 yılında Balıkesir’in İvrindi ilçesine bağlı Akçalören köyünde doğdu. Daha sonraki yıllarda ,”Fikirlerimi ve ideallerimi bina ettiğim okul” olarak nitelediği Balıkesir İmam Hatip Lisesi’ni bitirdi. Ardından Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’ne girdi. İletişim Fakültesi kariyer basamaklarının oluşumunda önemli bir rol oynadı. Daha genç bir öğrenci iken her fırsat bulduğunda Balıkesir’e gelen Canbey her zaman Balıkesir ile etle tırnak gibi oldu. Bir taraftan okulunu devam ettiren Canbey diğer yandan, mesleğini daha iyi öğrenmek adına gazete ve dergilerde çalıştı. Mezuniyet sonrası birçok gazete ve dergide, muhabirlikten, istihbarat müdürlüğüne varıncaya kadar değişik görevlerde bulundu. Canbey bu süreç içerisinde Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla ilişkiler Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini de tamamladı.

 

İyi bir gazeteci olan Canbey, bununla da yetinmedi ve siyasi geleceğinin oluşmasında önemli bir kilometre taşı olarak gördüğü siyasetin iletişimi konusunda kendini geliştirdi. Liderlerin markalaşmaya giden sürecini inceleyen ‘Liderlerin Markalaşması Üzerine Bir Analiz’ konulu tezi, aynı üniversitenin senatosu tarafından kabul edildi. Akademik çalışmalarına hız veren Canbey, bu arada İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü’nde “Kamu Diplomasisi’nde Kamu Yayıncılığının rolü/TRT ve Anadolu Ajansı örneği” başlıklı doktora tezi üzerine çalışmalarına başladı. 21 yıllık mesleki deneyimi içerisinde birçok ilke imza atan Canbey, “Cephede bir Muallim: Şehit Ethem” isimli kitabını yayın hayatına kazandırdı.

 

Milli Gazete, Türkiye Çocuk Dergisi ve Yeni Şafak gibi gazetelerde muhabir, editör, istihbarat müdürü ve köşe yazarlığı gibi görevlerde bulunan Canbey, televizyon programcılığı da yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İSMEK’te “Gazetecilik ve İletişim” konuları üzerine dersler veren usta gazeteci, İstanbul Plato Meslek Yüksekokulu Medya ve İletişim Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak bir süre çalıştı.

haber_resim

Gazetecilik kariyerini üst noktalara kadar taşıyan ve daha sonraki yıllarda bürokratlığa geçen Canbey, başarı grafiğini burada da devam ettirdi. 2011 yılında Basın İlan Kurumu Tekirdağ İl Müdürü olarak atanan Canbey, görevde kaldığı üç yıl içerisinde özellikle Tekirdağ başta olmak üzere Trakya bölgesinde yayın yapan medya sektörünün güçlenmesinde ve gelişmesinde önemli çalışmalara imza attı. Yaklaşık 3 yıllık bu görevin ardından Canbey, Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü bünyesine bir üst göreve terfi ederek Genel Müdür Yardımcısı oldu. Canbey, çok sevdiği memleketi ile yeniden bütünleşmeyi 7 Haziran 2015’te yapılan milletvekilliği seçimleri ile sağladı. İngilizce bilen ve evli olan Canbey, erkek ve kız olmak üzere iki evlada sahip.

 

BALIKESİRLİ CANBEY’DEN ‘BALIKESİR’İN CANBEY’İNE…

Yoğun bürokrasi yaşamı sırasında özellikle ‘Medya ve Siyaset’ üzerine kafa yoran Mustafa Canbey, Türkiye’de siyasi partilerin değişim ve dönüşümü üzerine derin analizler yaptı. Önce Refah Partisi’nde ardından Saadet Partisi’nde önemli görevler üstlendi. HAS Parti kurucu üyeleri arasında yer aldı ve Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un danışmanlığı görevini üstlendi.

‘Millet-Hizmet-Siyaset’ üçlemi üzerine kurduğu ‘değerler kuramını’ siyasi yaşamı boyunca devam ettirdi. Türkiye’deki siyasi yaşamı çok yakından takip etmesi ona memleketi Balıkesir’i ‘bir siyasetçi gözüyle’ daha yakından tanıma fırsatı verdi.

1758449489788

 

Gerek mesleki, gerek bürokrasi, gerekse siyasi yaşamında, şartlar ne getirirse getirsin, O hep “Balıkesirli” duruşunu korudu. Yine kendi deyimi ile “Bu şehirden hiç kopmadım. Anam da, babam da, kardeşlerim de bu şehirde yaşıyor. Bu şehir anam, babam, kardeşim” diye tabir ettiği Balıkesir’e bu kez daha aktif hizmet etmek adına önce 7 Haziran 2015’te ardından 1 Kasım 2015’te yapılan genel seçimlerde AK Parti’den milletvekili adayı oldu.

Adaylık çalışmaları süresinde, Balıkesirli Canbey olarak geldiği memleketinde yaptığı seçim çalışmalarında sergilediği yoğun çalışma temposu, sempatik ve mütevazi kişiliği O’nu ‘Balıkesir’in Canbey’i yaptı. Yediden yetmişe her Balıkesirli için O artık ‘BALIKESİR’İN CANBEY’i. Mustafa Canbey, yine kendi deyimi ile, Türkiye’nin parlatılmamış pırlantası olan “Pırlanta şehir”e her fırsat bulduğunda geliyor, Balıkesirliler ile çay ocaklarında, kahvelerde, köy hayırlarında ve çınar altı sohbetlerinde buluşuyor ve ‘Şehrin Geleceğini’ konuşuyor.

images

 

SİVİL TOPLUM ÇALIŞMALARI ‘OLMAZSA OLMAZI!’

Sivil toplum örgütleri Canbey için önemli kilometre taşlarından birini oluşturuyor. Daha Balıkesir İmam Hatip Lisesi öğrencisi iken sivil toplum hayatıyla tanışan Canbey, erken yaşta başladığı hizmetlerini sürdürmüş ve bu anlamda insanların dikkatini çekmeyi başarmış bir isim. Üniversite yıllarında da, bir dönem Türkiye’nin genç nüfusu üzerinde etkili olan ve ülkenin bugüne gelmesinde önemli katkıları olan Milli Gençlik Vakfı’nda bir nefer olarak çalışmış…

 

 

Bugün de çok sayıda sivil toplum örgütünde aktif rol alan Mustafa Canbey, Türkiye’deki imam hatip mezunlarının buluşma ve dayanışma platformu olan ÖNDER’de yaklaşık 10 yıldan beri önce Yönetim Kurulu Üyeliği, Genel Başkan Yardımcılığı ve Genel Sekreterlik görevini yürüttü. Halen de Genel Başkan Vekili olarak hizmetlerini sürdürüyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha