ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

 KAYALIKLARDA YAŞAM İZİ BULUNDU

 KAYALIKLARDA YAŞAM İZİ BULUNDU
 KAYALIKLARDA YAŞAM İZİ BULUNDU
Bu Habere Oy Verin!

Gömeç İlçesi’nde Atatürk’ün profiline benzerliğiyle dikkat çeken ve Atatürk Kayaları adı verilen Kocadağ’da Helenistik Dönem’e kadar inen yerleşim izlerine rastlandı.
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Kuzey Ege Arkeoloji Araştırmaları ve Uygulama Merkezi tarafından Yrd. Doç. Dr. H. Murat Özgen başkanlığında gerçekleştirilen yüzey araştırmalarında Atatürk Kayaları’nda Helenistik Dönem’e kadar inen yerleşim izleri saptandı. Ayvalık, Burhaniye, Gömeç, Edremit ve Havran ilçelerinde sürdürülen çalışmalarla 66 farklı noktada yapılan tespitlere göre Edremit Körfezi ve çevresinin kültür envanterine, tarih öncesi de dahil olmak üzere, farklı dönemlere tarihlenen yerleşimler ve yapılar eklendi. 36 lisans ve lisansüstü öğrencisi de Kuzey Ege Arkeoloji Araştırmaları ve Uygulama Merkezi bünyesinde yapılan çalışmaya katıldı. Çalışmalar kapsamında öncelikle yakın zamanda inşası başlayacak olan Reşitköy Barajı proje alanında kalan yerlerde ayrıntılı belgeleme ve rölöve çalışmaları gerçekleştirildi. Gömeç’de yapılan çalışmalarda, Gömeç’ten görünen silüeti nedeniyle halk tarafından Atatürk Kayalıkları olarak bilinen Kubaşlar Köyü Sarı Kaya ve 530 metre rakımdaki Dişkaya Tepesi’nin zirve noktalarında yapılan taramalarda, temel duvarları ve seramik malzemelerle Helenistik Dönem’e kadar inen yerleşim izleri saptandı.

Yüzey araştırmalarının 2016 ayağını tamamladıklarını belirten Kuzey Ege Arkeoloji Araştırmaları ve Uygulama Merkezi Müdürü Özgen, 17 Ağustos itibariyle 2012 yılından itibaren bilimsel danışmanlıklarında sürdürdükleri Ören (Adramytteion) Kazı ve Onarım Çalışmaları’nın beşinci kampanyasına başladıklarını ve bu çalışmaların da 23 Eylül’e kadar devam edeceğini belirtti. Somut bulgularlarla Kalkolitik Dönem’den itibaren tespit ettikleri kültür katlarıyla Ören’in 7 bin yıllık geçmişini ele aldıklarını belirten Özgen, bu yılki çalışmaların kapsamında geçtiğimiz sene içerisinde bir kısmını açığa çıkardıkları kilise yapısı ile, Bölge Koruma Kurulu kararıyla kazı programına dahil edilen çalışmalar olduğunu söyledi. Özgen, moncler sale hat

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha