ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

“Kurtdere Balıkesir meselesi”

“Kurtdere Balıkesir meselesi”
“Kurtdere Balıkesir meselesi”
Bu Habere Oy Verin!

Kurtdere Er Meydanı’nda basın toplantısı yapan Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Kırkpınar’a 66 başpehlivanın katıldığını Kurtdereli’ye ise 76 başpehlivanın ve diğer boylarda da bin 200 pehlivanın katılacağını söyledi. Başkan Yılmaz, “Kurtdere Güreşleri, Ak Parti, Edip Uğur, Yücel Yılmaz meselesi değil, bu Balıkesir meselesidir. Herkes sahip çıksın ki Kurtdere Güreşlerini güreşleri marka yapalım” dedi.

Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, bugün başlayıp 14 Ağustos Pazar günü sona erecek Kurtdereli Mehmet Pehlivan anısına yapılacak olan 36. Geleneksel Kurtdere Güreşleri öncesinde Kurtdere Er Meydanı’nın kapılarını basın mensuplarına açtı. Başkan Yılmaz ve ekibi basın mensuplarıyla er meydanını gezdi, yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Toplantıda, 2014 ve 2015 yıllarında yapılan Kurtdere Güreşleri ile bu yıl yapılacak olan güreşleri karşılaştırılarak kat edilen yolu açıkladı.
GÜREŞİN FESTİVAL BÖLÜMLERİ İPTAL
Toplantıya FETÖ Terör Örgütü’nün 15 Temmuz darbe teşebbüsünü lanetleyerek başlayan Başkan Yılmaz, “Şehitlerimizin hepsini yad ediyoruz. Şehitlerimizin hepsi aramızda. Milletimizin unutmasın ki şehitlerimizin kanı yerde kalmayacak. Geleneksel olarak yaptığımız Kurtdere Güreşlerimizin festival kısmını tamamen iptal edip sadece geleneksel yağlı güreşler ile devam ediyoruz” dedi.
KURTDERE SPOR OKULU OLACAK 
Gazetecilerle birlikte dualı çayıra çıkan Başkan Yılmaz, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla tribünleri yenilediklerini ve seneye de kapasite artırımına gideceklerini söyledi.

Çalışmaların sonucunda Kurtdereli Mehmet Pehlivan’a yakışır bir er meydanının ortaya çıkacağı bilgisini veren Başkan Yılmaz, ilerleyen yıllarda öğrencilerin konaklayabileceği, güreşçilerin antrenman yapabileceği bir spor okuluna çevirmek istediklerini söyledi.
Er meydanında başpehlivanlarla, başaltı pehlivanların ayrı yıkanacakları alanlar oluşturuldu. Vatandaşların daha rahat yiyip içe bilmesi için alanlar düzenledi. Vatandaş otoparkı ve protokol girişleri tam hizmet verecek şekilde yeniden dizayn edildi.

 

“KURTDERE SİYASET ÜSTÜ” 
Başkan Yılmaz, “Kurtdere Güreşleri, Edip Uğur, Yücel Yılmaz, Ak Parti meselesi değil, bu Balıkesir meselesidir. Edirne, 655 yıldır güreşlerle anılıyor. Bizimde yıllarca anılacak yatırımlar yapmamız, insanların da bu güreş sporuna er meydanına sahip çıkması gerekiyor. 12 ay boyunca güreş sporunun devam etmesini istiyoruz. Edirne’nin neyi meşhur denildiğinde Kırkpınar Güreşleri ve ciğeri akıllara geliyorsa, Balıkesir Karesi denildiğinde de Kurtdere Güreşleri akla gelmelidir. Güreşlerimizi marka yapacağız” dedi.
“MİRASIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ”
Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, erlerin ve yiğitlerin savaşa gittikleri dönemlerde savaş başlamadan önce ve sonra güreştiklerini ve sonuçlarını güvercinler ile memleketlerine gönderdiklerini açıkladı. Güreşin geleneksel değerler arasında olduğunu vurgulayan Başkan Yılmaz, “Biz değerlerimize sahip çıkmak için elimizden geleni yapıyoruz. Türkiye’de çok farklı illerde güreşler düzenleniyor ama bunun olimpiyatları Edirne Kırkpınar güreşleridir. Bu yıl 656’ncısı yapılan Kırkpınar Güreşlerinin rövanşı atalarımızın bize miras bıraktığı Cihan Pehlivanlarından birisi olan Kurtdereli Mehmet Pehlivan anısına bu yıl 36. düzenlenen güreşlerin devamını yapıyoruz. Bu yapılan çalışmalarda bize önderlik yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur abimize çok teşekkür ederim” dedi.
55 YIL BOYUNCA HEP BAŞPEHLİVAN 
Güreş konusunda iddialı olduklarını belirten Başkan Yılmaz, “Balıkesir yöresinin en önemli özelliklerinden bir tanesi yıllarca Kırkpınar’da başpehlivan çıkarması. Bu çıkarılan başpehlivanlar 55 yıl boyunca hep başpehlivan olmuşlar. Bu dönem içerisinde hala güreşlerin olimpiyatları sayılan Kırkpınar’a bizden çok sayıda başpehlivan gitmiş. Biz Kurtdere Güreşlerini şu anda hak ettiğini yere getirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Yapılan etkinliklerle Türkiye’deki tüm güreşseverlere ulaşmaya çalışıyoruz. Güreşlere 25 yakın yağlı güreş düzenleyen belediye başkanları katılacak, bugün yapılacak olan korteje hafta sonu yapılacak olan güreşlere herkesi bekliyoruz” diye konuştu.

76 BAŞPEHLİVAN, BİN 200 PEHLİVAN

76 başpehlivanın güreşlere katılacağını söyleyen Başkan Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı: “Kırkpınar Güreşlerine en çok 66 başpehlivan katıldı. Son iki yıldır Kurtdere’ye gelen başpehlivanların sayısı 70’in altına düşmüyor. Bu rakamlarda pehlivanların ve vatandaşların gösterdiği ilgiliyi gösteriyor. Son netleşen rakamlara göre bin 200 civarında diğer boylarda pehlivan katılacak. Bu rakamlar Kurtdere Yağlı Güreşleri adına çok sevindirici rakamlar.”

GAZETECİLERE EL ENSE ÇEKİP TUŞ YAPTILAR 

Basın toplantısının sonunda Başkan Yücel Yılmaz’ın oğlu Bora Yılmaz ile Başkan Yardımcısı Yasin Sağay’ın oğlu Halil İbrahim Sağay, kispet giyip yağlanarak dualı çayıra çıktı. Küçük Yılmaz ve Sağay önce peşrev çekip güreşe tutuştu. Alkışlar eşliğinde güreşen minikler, berabere kaldı. Küçük pehlivanların, gazetecilere el ense çekip tuş yapmasıyla er meydanında renkli sahneler yaşandı. wholesale michael kros outlet

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha