ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

NÖBETİ BALIKESİR’DEN KALKAN F-16 LAR TUTTU!

NÖBETİ BALIKESİR’DEN KALKAN F-16 LAR TUTTU!
NÖBETİ BALIKESİR’DEN KALKAN F-16 LAR TUTTU!
Bu Habere Oy Verin!

   FETÖ’nün 14 Ağustos tehdidi üzerine Hava Kuvvetleri, dün gece yarısından itibaren Ankara ve İstanbul’da devriye uçuşları yaptığı ortaya çıktı. Olası bir kamikazeye karşı 10 bin metre yükseklikte 2 savaş uçağı sürekli devriye uçuşu yaptı.

 

Edinilen bilgiye göre terör örgütü FETÖ’nün 15 Temmuz sonrası sosyal medyadan savurduğu 14 Ağustos tehdidine karşı dün gün boyu çeşitli önlemler alındı.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Ankara ve İstanbul’da devriye uçuşu için 2 savaş uçağı, 1 tanker uçağı ile birlikte 1 de erken uyarı uçağı görevlendirdi. 14 Ağustos’un ilk dakikalarıyla birlikte havalanan uçaklar, dün gün boyu iki şehir arasında devriye uçuşu yaptı.

SALDIRI İHTİMALİ HAFİFE ALINMADI

“14 Ağustos” tehdidi konusunda somut bir istihbarat yok ancak birçok devlet kurumu önlem aldı. Çok ihtimal verilmese de en tehlikeli tehdidin, Ankara ya da İstanbul’daki olası bir hedefe, kamikaze tarzı saldırı gerçekleştirebilecek bir hava aracı olabileceği değerlendirildi. Balıkesir, Eskişehir, Diyarbakır gibi üslerde önleme (scramble) nöbeti tutan uçaklar artırıldı. Ancak Akıncı Üssü kapandığından, diğer üslerdeki önleme nöbeti tutan uçakların kalkış ve varış süreci 15-20 dakikayı bulabileceği dikkate alındığından, Ankara ve İstanbul’u aynı anda korumaya alacak “kesintisiz uçuş nöbeti”ne geçildi.

Nöbet kapsamında 14 Ağustos geceyarısı Balıkesir’den iki F-16 savaş uçağı 4 saat uçuş yapmak üzere havalandı. Onlara eşlik etmek için bir tanker uçağı ve 1 erken uyarı uçağı daha havalandı. F-16’lar 4 saatte bir, tanker uçak ile erken uyarı uçağı ise 8 saatte bir nöbet değiştirdi. Böylece Ankara-İstanbul arasındaki hava sahasında her an iki muharip jet göreve hazır olarak uçtu. Uçaklar 15 Ağustos’u 16 Ağustos’a bağlayan gece yarısına dek nöbeti sürdürecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha