ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

NOHUT YETİŞMİYOR AMA LEBLEBİSİ MEŞHUR

NOHUT YETİŞMİYOR AMA LEBLEBİSİ MEŞHUR
NOHUT YETİŞMİYOR AMA LEBLEBİSİ MEŞHUR
Bu Habere Oy Verin!

Balıkesir’in Havran ilçesi, nohut yetiştirilmemesine rağmen, leblebisiyle adından söz ettiriyor.

Çorum’dan temin edilen nohutun “nar ekşisi, portakal, kara dut, gofret, şeker, susam, acı biber ve karışık baharat” gibi farklı lezzetlerle kaplanmasıyla elde edilen Havran leblebisi, yerli ve yabancı turistlerden büyük ilgi görüyor.
havran_leblebi_deryasi_gibi_h9501
 Çanakkale kahramanı “Koca Seyit”in memleketi Havran‘da 3 kuşaktır geleneksel yöntemlerle leblebi üretimi yapan aile işletmeleri, Edremit Körfezi‘ne yakınlığı nedeniyle tatilcilerin uğrak noktalarından biri oldu.

Zaman içinde işletme sayısı azalsa da leblebi üretiminin sürdüğü ilçede, tatilcilerin büyük ilgi gösterdiği nar ekşilisinden, portakallısına, kara dutlusundan, gofretlisine birbirinden lezzetli leblebiler, aynı zamandan Türkiye‘nin hemen her yerine gönderiliyor.

Cumhuriyet Caddesi’nde, dededen toruna 3 kuşaktır leblebicilik yapan Ali Kelebeklioğlu, yaz sezonunda tatilcilerin en çok çifte kavrulmuş tuzsuz leblebiye ilgi gösterdiğini söyledi.
leblebi-300x200Kelebeklioğlu, eşi 16 yıldır bu işi yaptığını belirterek, ” Havran leblebisi ülkenin her yerine satılıyor. Yaz tatili döneminde de tatilciler leblebi almadan Körfez ilçelerine geçmiyor. Özellikle bu sezonda Alman turistler leblebiye ilgi gösteriyor. En fazla tuzsuz çifte kavrulmuş leblebi ilgi görüyor ama çeşit çeşit mevsimlik tatlarda leblebi üretiyoruz. Nar ekşili, portakallı, kara dutlu, gofretli, şekerli, susamlı, acı biberli, karışık baharatlı leblebilere de çok talep var.” diye konuştu.

Çeşidine göre değişen leblebi fiyatlarının kilogramının 14 liradan başladığını ve 20 liranın üzerine çıkabildiğini kaydeden Kelebeklioğlu, “Bizler meşhur Havranleblebisinin son üreticileriyiz.” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha