ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

ÖDÜL BREZİLYA’DAN GELDİ

ÖDÜL BREZİLYA’DAN GELDİ
ÖDÜL BREZİLYA’DAN GELDİ
Bu Habere Oy Verin!

Karikatürist Mehmet Zeber, Brezilya’da bu yıl 8’nci kez düzenlenen “İntolerance- Hoşgörüsüzlük” konulu yarışmada mansiyon ödülüne değer bulundu.

Bugüne kadar ulusal ve uluslararası birçok ödül kazanan karikatürist Mehmet Zeber, Brezilya 8. Medplan Humor Exhibition Karikatür Yarışması’na katıldı. Zeber’in hoşgörüsüzlüğü anlatan karikatürü önce Brezilya’nın usta çizerlerinden oluşan komisyonun değerlendirmesine alındı. 991 eser arasında 40 eser arasına girip, ön elemeden geçmeyi başaran Balıkesirli sanatçı mansiyona değer bulundu. YarışmadaTürkiye‘den Mehmet Zeber’le birlikte Oğuz Gürel mansiyon ödülü kazandı. Balıkesir Kadriye-Kemal Gürel Güzel Sanatlar Lisesi’nde Görsel Sanatlar öğretmenliği yapan Zeber, “Bugüne dek Güney Kore, İtalya, Çin, Bulgaristan, Slovakya gibi ülkelerde düzenlenen yarışmalarda ödüller almıştım. Bu kez Brezilya’dan bir ödül geldi. Türkiye’den ödül alan iki karikatürist arasında yer almanın gururunu yaşıyorum” dedi.

 

MEHMET ZEBER KİMDİR?

 

1963 Sandıklı doğumlu olan Mehmet Zeber, ilk,orta ve lise öğrenimini Aydın’ın Söke ilçesinde tamamladı.
1987 yılında,İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi, Buca Eğitim Fakültesi,Resim Anasanat Dalı’ndan mezun oldu. Aynı yıl resim öğretmeni olarak çalışmaya başlayan Zeber’in 13’ü uluslararası olmak üzere 40 ödülü var. 1987’de Milliyet Sanat Dergisi’nin Abdi İpekçi Karikatür Yarışması’nda birinci olan Zeber, 2014’de 69. Yunus Nadi Ödülleri Karikatür kategorisinde “Kral Çıplakö adlı yapıtıyla ödüle değer bulunmuştu. 2016 yılında 4 ödül birden kazanan Zeber çalışmalarıyla Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin “hizmet ödülü”ne layık görüldü.

 

hurriyet.com.tr

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha