ArtıBir
  • Henüz üye değil misiniz ? Sağ alt köşeden üye olabilirsiniz.

“Süper Lig’e çıkacağız”

“Süper Lig’e çıkacağız”
“Süper Lig’e çıkacağız”
Bu Habere Oy Verin!

İyi futbol oynayacak, her şart altında sahada terinin son damlasına kadar mücadele edecek ve asla pes etmeyecek bir takım oluşturduklarını belirten Balıkesirspor Kulübü Başkanı Feyyaz Çiftçi, taraftarın her şart altında takıma destek olmasını isteyerek, “Taraftarımız, ürün ve kombine bilet alarak kulübümüze destek olsun” dedi.

Kamp sürecinin ardından Balıkesir’e dönerek Pazartesi günü oynanacak olan Eskişehirspor karşılaşmasının hazırlıklarına başlayan Balıkesirspor ‘un Kulüp Başkanı Feyyaz Çiftçi ile 2015-2016 sezonu, yeni sezon öncesi transfer çalışmaları ve 2016-2017 sezonu hedefleri üzerine gerçekleştirdiğimiz sohbette İrfan Duroğlu sordu, Feyyaz Çiftçi yanıtladı;

İrfan Duroğlu: Feyyaz Bey, 4 Kasım’da göreve geldiğiniz Olağanüstü Genel Kurul’dan sonraki süreçte öncellikleriniz neler oldu?

Feyyaz Çiftçi: 4 Kasım göreve geldiğimizde bizlerin de şehrin de çok farkında olmadığı mali bir tabloyla karşılaştık. Ödemeler yönünden tıkanmış, on oyuncusu alacakları nedeniyle Türkiye Futbol Federasyonu’na müracaat etmiş, belki de sezonun ikinci devresinde sahaya takım çıkarmakta zorlanacağımız bir durumla karşılaştık.

Spor Toto Süper Lig’den yeni düşmüş, beklentilerin oldukça yüksek olduğu Balıkesirspor’da önceliğimiz kulübü mali açıdan çalışır hale getirip, sportif olarak da ilk etapta takımı ligde bırakmak oldu. Ligin gidişatına göre de atar transfer döneminde yapılacak takviyelerle sezonun sonunu getirmeyi amaçladık.

İlk olarak oyuncuları bir arada tutmaya çalıştık. Takımda kalmasını istediğimiz oyuncuları yeni sezona taşıma yolunu seçtik. Böylece yapılacak iyi bir mali planlamayla Süper Lig’den düşen çoğu takımının yaşadığı sorunları Balıkesirspor, yaşamasın istedik. Öncelikli hedefimizi bu şekilde belirledik.

“BALIKESİR İMKANLARI SINIRLI BİR ŞEHİR”

Bununla birlikte, kurumsallaşma ve tesisleşme adına neler yapılabileceğini altyapı için yapılabilecekleri masaya yatırarak yola çıktık. Ancak Balıkesir, imkanları sınırlı bir şehir. Elbette başta Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olmak üzere destek olan kişi ve kuruluşlar var.

Bu vesileyle kulübümüze her anlamda destek olan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’a, sivil toplum kuruluşlarına, iş adamlarımıza ve taraftarımıza teşekkür etmek istiyorum.

“8 MİLYON GELİRİ, 20 MİLYON GİDERİ OLAN BİR LİGDE OYNUYORUZ”

Oynadığımız ligin giderleri oldukça fazla. Ortalama olarak baktığımız zaman yıllık 20 milyon Lira civarında gideri, 8 milyon Lira civarında geliri olan bir ligde mücadele ediyoruz. Aradaki farkı sponsorlar ve bağışlarla kapatmaya çalışıyoruz.

Sponsor veya bağışçı olarak her yıl aynı insanların kapısını çalıyoruz. Kulübümüzün kalıcı bir gelir kaynağı bulunmuyor. Sürekli birilerine gidiyorsunuz. Sürekli birilerini arıyor ve en önemlisi sürekli istiyorsunuz. Oyuncu satıp, para kazanma durumumuz da söz konusu değil.

Bu tabloda Olağanüstü Genel Kurul’dan, Olağan Genel Kurul’a kadar geçen süreçte bizim öncelikli hedefimiz, Balıkesirspor’u ligde iyi bir yerde tutabilmek, kulübün mali yapısını düzene sokup Balıkesirspor’un kötü günler yaşamasının önüne geçmenin planlamasını yapmaktı. Bunu da büyük oranda başardığımızı düşünüyorum.

Mutlaka yaptıklarımızın yanında eksik kalanlar oldu. Maddi anlamda sıkıntı halen devam ediyor. Ancak bu durum sadece Balıkesirspor’da yaşanmıyor. Ligimizde yer alan takımların hemen hepsi aynı sorunları yaşıyor.

15 Temmuz’dan bu tarafa ülke olarak zor günler geçiriyoruz. Milletçe demokrasiye sahip çıkıp dik bir duruş sergiledik. Hayatını kaybeden, yaralanan insanlarımız oldu. Ekonomik olarak büyük bir tedirginlik yaşanıyor. Bu tablo bizim işimizi biraz daha zorlaştırıyor. Sponsor ve destek bulmamız daha da zorlaştı. Bu nedenle bizi çok daha zor bir lig bekliyor.

İrfan Duroğlu: Bu süreçte ara transfer döneminde takıma katılan oyuncular oldu. Bu oyunculardan beklediğiniz verimi aldığını düşünüyor musunuz?

Feyyaz Çiftçi: Bu oyunculardan beklentimizin karşılığını aldığımız oyuncular da oldu. Beklentimizin altında kalan oyuncular da oldu. Bu biraz da konuya nereden baktığınızla alakalı bir durum, oyuncuları sadece saha performanslarıyla değerlendirmemek gerekiyor. Oyuncudan sahada yeterli performansı alıyorsunuz ama kulüp içerisinde sorun yaratabiliyor. Bu nedenle her yönüyle değerlendirmek gerekiyor.

“BERAT BEKLENTİMİZİ KARŞILAYAMADI”

Bu oyunculardan Berat, beklentimizi karşılayamadı. Tadic, talihsiz bir sakatlık yaşadı. Ante Erceg’in takımımıza fayda sağladığını düşünüyorum. İlhan Eker’in sahada faydalı işler yaptığını düşünüyorum. Cüneyt Köz, aynı şekilde yeterince fayda sağladı.

Devre arası transferlerinde isabet sağlamanız, iyi oyuncuları takımınıza kazandırmanız çok zor oluyor. İyi olan, verimli oyuncuyu kim, neden bıraksın? Bu nedenle genel anlamda fayda sağlayan oyuncularımızın daha fazla olduğunu söyleyebilirim.

İrfan Duroğlu: 2015-2016 Sezonuna dönüp baktığınızda, keşke olmasaydı veya keşke yapsaydık dediğiniz, içinizde uhde kalan bir şey var mı?

Feyyaz Çiftçi: Yaşadığımız süreçte teknik adam tercihlerimiz sorgulanabilir. Fikret Yılmaz’ı göreve getirdiğimiz zaman kafalarda soru işareti oluştu. Ama Fikret Yılmaz, o günün şartlarında Balıkesirspor’da önemli işler yaptı. Devre arasına takım iyi bir yerde girince beklentiler yükseldi. Bu defa ikinci devre başarısız gibi göründü ve yollarımızı ayırmak zorunda kaldık.

“KEŞKE HÜCUM BÖLGESİNİ GÜÇLENDİREBİLSEYDİK”

Oyuncu tercihleri açısından bakınca keşke hücum bölgesine daha isabetli transferler yapabilseymişiz diyorum. Açıkçası bu bende bir uhde olarak kaldı. Böylece belki de Play-Off karşılaşmasında Alanyaspor’u eleyebilirdik. Ama olmadı, kadro darlığı bizi zorladı.

İrfan Duroğlu: Balıkesirspor’un kurumsal yapısından bize bahseder misiniz?

Feyyaz Çiftçi: Balıkesirspor’da eskiden bu tarafa uzun vadeli planlamalar yapılmamış. Elbette şehir kulübü olmanın da bunda etkisi oldukça fazla, şehirde sportif anlamda beklenti hep yüksek olmuş. Kulübün sportif tarafını ikinci plana bırakamıyorsunuz. Hep iddialı takım yapmak, iddialı olmak zorundasınız.

“GELİRLER BAŞARIYA ENDEKSLİ”

Bunu yaparken de kalıcı gelir kaynakları olmadığı için hep dışarıdan destekle işler yürümüş. Sonuçta her konunun temelinde maddi durum yatıyor. Gelirler başarıya endeksli, ne kadar başarılıysanız, gelirleriniz de o kadar artıyor.

Bir taraftan para bulma derdiyle uğraşıp, diğer taraftan sportif başarıyı yakalamaya çalışırken aynı zamanda kurumsal bir yapıya kavuşmak mümkün değil. Kurumsal bir yapıya kavuşmak içinde sağlam gelir kaynaklarınızın olması gerekiyor. Aksi halde günlük sorunlarla ilgilenip, görev süreniz dolduğunda da görevi teslim edip gidersiniz.

Kurumsal yapıya kavuşmak söylendiği kadar kolay olmuyor. Oyuncu da beni arıyor, menajer de beni arıyor. Alacaklı olan da beni arıyor, dışarıdan bir şey alınması gerektiğinde de ben aranıyorum. Her günümüzü aynı yaşıyoruz.

“DÜN 1 MİLYON 230 BİN LİRA ÖDEDİK”

Dün bütün gün para toplamaya uğraştık. Oyuncuların lisanslarını çıkarabilmek için Türkiye Futbol Federasyonu’na 1 milyon 230 bin Lira yatırdık. Lisans işlemleri 80 bin Lira civarında tutuyor ama lisans çıkarabilmek için eski oyuncularınızın Uyuşmazlık Çözüm Kurulu’nda sonuçlanan alacaklarını da ödemek zorundasınız.

DÖRT OYUNCUNUN ALACAKLARI ÖDENDİ

Biz de eski oyuncularımız Abdülhamit Yıldız, Yiğitcan Erdoğan, İlhan Depe ve Uğur Akdemir’in alacaklarının tamamını ödedik ve oyuncularımızın lisanslarını çıkardık.

Bu tabloda nasıl kurumsallaşacağız? Hep kurumsallaşalım diyoruz ama biz de günü kurtarmaktan öteye geçemiyoruz. Para bulunması lazım, lisansların çıkarılması lazım ama kurumsallaşmamız da lazım.

Kurumsallaşma niyetiyle profesyonellerle çalışalım istiyoruz ama kalifiye eleman bulmakta zorlanıyoruz. Çok hevesli görüp görev verdiğimiz kişilerde yanıldığımızı gördük. Bu defa zaten var olan sorunların üzerine farklı sorunlar da ekleniyor. O zaman da bizim şevkimiz kırılıyor.

Kısaca kulübün mali yapısı tam anlamıyla düzene girmeden kurumsallaşmaktan söz etmemiz mümkün görünmüyor. Mali yapınızı sağlamlaştırırsanız, kurumsallaşmak da kolay, profesyonellerle çalışmak da kolay olur.

İrfan Duroğlu: Balıkesirspor Tesisleri’nin durumu nedir?

Feyyaz Çiftçi: Sezon arasında yine ciddi bir tadilat yaptık. Oyuncuların kaldığı odaları yeniledik. Antrenman sahamızın zeminindeki sorunları çözerek kullanışlı hale getirdik. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından ihalesi yapılarak çalışmalara başlanan yeni antrenman sahamızın yapımı sürüyor. Kasım ayı itibariyle kullanıma hazır olması planlanan yeni saha, antrenman kolaylığı sağlayacak.

İrfan Duroğlu: Altyapı takımları ile ilgili çalışmalarınız nasıl devam ediyor?

Feyyaz Çiftçi: Altyapı için ayrı bir yönetim kurulu oluşturduk. Altyapının kendi gelir kaynakları olsun, kendi bütçesi olsun istedik. Daha önce altyapının gelirleri de A takıma aktarılıyordu. Bunu ortadan kaldırdık. Altyapı tesislerini, antrenman malzemelerine kadar yeniledik.

ALİ HİKMET PAŞA SPOR TESİSLERİ REKLAM İHALESİNİ BALIKESİRSPOR ALDI

2016-2017 Sezonu için Atatürk Stadı’nın yanında Ali Hikmet Paşa Spor Tesisleri’nin reklam ihalesini de aldık. Altyapı yönetim kurulu, ilgili alanlara reklam alıp kendisine gelir kaynağı yaratacak. Uzun vadede bunu faydasını hep beraber göreceğiz.

Kaldı ki altyapı çalışmalarının tamamı uzun soluklu işler. Üç günde altyapıdan oyuncu çıkaramazsınız. Bugün 14-15 yaşında olan çocuklardan oyuncu çıkarabilirsek çıkaracağız. Oyuncuyu alıp profesyonel sözleşme imzalamakla iş bitmiyor.

Altyapıda malzeme, oyunculara sağlanan imkanlar anlamında güzel işler oluyor. Geçtiğimiz sezon, daha önce yapılmamış bir şey yaptık ve Türkiye finallerine katılan U-16 Takımı’mıza prim verdik. A Takımın deplasman maçlarına altyapıdan bir oyuncu götürüyoruz. Onların, yukarıdaki havayı görmesini, motive olmasını sağlamaya çalışıyoruz.

Oyuncuların aileleriyle sürekli temas halindeyiz. Yönetici arkadaşlarımız oyuncuların okul durumlarını takip ediyor. Her karşılaşmada takımın başında mutlaka yönetici bulunduruyoruz. Oyuncuların kalabileceği alanın kapasitesini arttırmaya çalışıyoruz.

“GANA’DAN 3 OYUNCU GETİRİYORUZ”

İlk defa size söyleyeyim, Gana’dan 3 tane genç oyuncu getiriyoruz. Teknik heyetten arkadaşlarımız giderek bu oyuncuları izledi. Bizimle birlikte çalışmalara katılacaklar, performansları bizi tatmin ederse devre arasında sözleşme imzalayacağız.

Belki uzun vadede olacak ama mutlaka oyuncu yetiştirip, oyuncu satmalıyız. Gelir kaynaklarımızın arasına bu kalemi de dahil etmemiz gerekiyor. Aksi halde mevcut gelirlerle ligin giderlerini karşılamamız mümkün değil.

İrfan Duroğlu: Sportif başarı kovalarken aynı zamanda kurumsallaşmak, tesisleşmek, altyapıyı geliştirmek ve mali tabloyu iyileştirmek mümkün mü?

Feyyaz Çiftçi: Elbette mümkün değil. Balıkesirspor gibi şehrin beklentilerinin yüksek olduğu bir kulüpte sportif başarıyı göz ardı edemiyorsunuz. Diğer taraftan da önünüze bakmanız gerekiyor. Her şeyimiz, sahadaki takıma endeksli. Gelirleriniz başarınızla doğru orantılı olarak artıyor veya düşüyor. Daha mütevazi kadrolu bir takım yapayım diğer konularda gelişim sağlayayım dediğiniz anda her şey sizin istediğinizin dışında gelişebiliyor.

Bu nedenle biz de diğer kulüpler de hepsini biraz yapmaya çalışıyoruz. Bunu yaparken de ister istemez önceliğimiz sportif başarı ve mali tablo oluyor.

İrfan Duroğlu: Henüz sponsoru ve yayıncı kuruluşu olmayan TFF 1. Lig’de 2016-2017 sezonu nasıl geçecek?

Feyyaz Çiftçi: Türk futbolunda genel olarak maddi sorunların olduğu herkesçe biliniyor. Bilinen sorunlara 15 Temmuz’da bu tarafa yaşananların, piyasalara ve insanlarımızın alışkanlıklarına olan yansıması da eklendi. Ligimizde maddi sorunu olmayan kulüp sayısı yok denecek kadar az. İçerisinde bulunduğumuz şartların yeni sezonda bu sıkıntıları daha da arttıracağını düşünüyorum.

“SPONSOR GÖRÜŞMELERİ OLUMSUZ SONUÇLANDI”

Ülke olarak bir an önce normalleşmemiz lazım. Mesela yaptığımız sponsor görüşmeleri vardı ama bu tabloda gerçekleşmedi. Şu anda lisans çıkaramayacak kulüpler olacağını düşünüyorum. Sezona büyük ümitlerle giren bazı kulüpler sezon sonunda mali açıdan bir çıkmazın içine girebilir.

Bizler yöneticiyiz, görev süremiz belli, taraftar futbolun olmazsa olmazı ama futbol kulüpleri, futbolcuların, teknik adamların, menajerlerin ekmek kapısı. Futbol kulüplerinin ayakta kalması için herkesin fedakarlık yapması lazım. Ligimizin giderleri, istenen ücretler, gelirlerimize oranla anormal yüksek.

“KULÜPLER, YÖNETİCİ VE PROFESYONELLERE KARŞI KORUNMALI”

Elbette sorumsuz davranışların da durumda payı var. Yasa ve talimatlar profesyonellerin haklarını kulüplere karşı koruyor. Ama kulüpleri koruyan bir şey yok. Futbol kulüplerinin mutlaka korunması ve ayakta kalması gerekiyor. Kulüpler, yöneticilere karşı da profesyonellere karşı da korunmalı.

Bundan dolayı futbolun tüm unsurlarının bir araya gelip çözüm üretmesi, ücretlerin normalleşmesi gerekiyor. Ülkemizin ekonomik şartları, sponsorların bakış açıları, kulüplerimizin gelirleri belli, yeni bir düzen kurulması gerekiyor.

İrfan Duroğlu: 2016-2017 Sezonu öncesinde Balıkesirspor, şu ana kadar nasıl bir transfer politikası izledi?

Feyyaz Çiftçi: Balıkesirspor, transfer çalışmalarının tamamını Spor Toto Süper Lig’e yükselecek, karakterli ve yetenekli oyunculardan oluşan iyi bir takım oluşturmak üzerine yaptı. Teknik heyetimizin verdiği rapor doğrultusunda yola devam etmek istediğimiz oyuncuları kadromuzda tuttuk. Kadroda düşünmediğimiz oyuncularla yolarımızı ayırdık.

Zaten iyi olan takım iskeletimizi koruyup, sahada Balıkesirspor formasını layıkıyla taşıyacağına inandığımız oyuncularla takımımızı takviye ederek, bizi hedefimize ulaştıracağına inandığımız oyuncu kadrosunu oluşturduk.

“ESKİ OYUNCULAR FEDAKARLIK YAPTI”

Transfer çalışması yaparken takıma katkı sağlayacağınız oyuncunun kulübün mali durumuna da uyması gerekiyor. Bu doğrultuda öncelikle kadromuzdaki bazı oyuncuların sözleşmelerinde kulübümüz menfaatleri doğrultusunda iyileştirme sağladık. Onlar da sağ olsunlar fedakarlık yaptılar. Yeni transferlerimizde de kulübümüzün bütçesini sıkıntıya sokmayacak hamleler yaptık.

Yeni sezon kadromuzda olmasını istediğimiz oyuncuların tamamı şu an bizimle birlikte çalışıyor. Sadece Valdet Rama transferinden, oyuncunun kendisinden kaynaklanan sebeplerle sonuç alamadık. Valdet Rama, bizi fazlasıyla oyaladı. Onun dışında görüştüğümüz oyuncuların tamamıyla sözleşme imzaladık.

499 KOMBİNE BİLET SATILDI

İrfan Duroğlu: 2016-2017 Sezonu kombine bilet satışları nasıl gidiyor?

Feyyaz Çiftçi: Şu an itibariyle toplam 499 kombine bilet sattık. Bu rakam, şu an itibariyle önceki yıllarla kıyasladığımız zaman iyi görünüyor. Ancak kombine bilet satışlarının maç gününe kadar giderek artmasını bekliyoruz.  Eskişehirspor karşılaşmasıyla lige iyi bir başlangıç yaptığımızda satışlar daha da artacaktır.

BİLET FİYATLARI DÜŞMEYECEK

Pazartesi günü oynanacak olan Eskişehirspor karşılaşmasının biletleri satışa çıktı. Bilet fiyatları sezon boyunca daha aşağıya düşmeyecek. Bu nedenle taraftarımızın ekonomik olarak daha cazip olan kombine biletlerden satın alması kendilerine avantaj sağlarken, kulübümüz için de önemli bir maddi destek olacaktır.

İrfan Duroğlu: Taraftar ürünlerinin satışında durum nedir?

Feyyaz Çiftçi: Taraftar ürünü satışlarımız beklediğimiz düzeyde devam ediyor. Taraftarımızın taleplerine uygun ve kaliteli yeni sezon ürünleri hem mağazamızda hem de mobil olarak satılıyor. Ancak ürün satışlarının gelir kalemlerimizdeki payı çok fazla değil. Ülkemizde bu işten büyük gelir sağlayan birkaç kulüp var.

Sonunda zarar da olsa kulüpler taraftar ürünü satmak zorunda. Balıkesirspor taraftarının ürün talebini karşılamak zorundayız. Biz yapmazsak o zaman bu işi başkası yapar.

İrfan Duroğlu: Balıkesirspor’un 2016-2017 sezonu için belirlediği hedef nedir?

Feyyaz Çiftçi: Balıkesirspor Futbol Takımı’nın 2016-2017 sezon sonu hedefi kesin olarak Spor Toto Süper Lig’e yükselmektir. Buna başaracağına inandığımız karakterli ve yetenekli oyunculardan oluşan kadromuz, kendisine sonuna kadar inandığımız teknik heyetimiz yönetiminde bu hedef doğrultusunda çalışıyor.

Hedefimizi iki nedenle gerçekleştirmek zorundayız;

1- Balıkesir şehri ve Balıkesirspor taraftarı Spor Toto Süper Lig’i sonuna kadar hak ediyor.

2- Mali tablomuzu iyileştirebilmek için Spor Toto Süper Lig’in gelirlerine sahip olmamız lazım.

İrfan Duroğlu: Feyyaz Bey, Balıkesirspor taraftarından beklentiniz nedir?

Feyyaz Çiftçi: Maddi anlamda ve sportif açıdan hem zor hem de çekişmeli bir sezon olacak. Bu nedenle taraftarımızın kayıtsız, şartsız her anlamda takıma destek olmasını istiyoruz. Taraftarımızın ürün alarak, kombine bilet alarak, maçlara gelerek takıma sahip çıkmasını istiyoruz.

İyi futbol oynayacak, her şart altında sahada terinin son damlasına kadar mücadele edecek ve asla pes etmeyecek Balıkesirspor Takımı’na inanıp, güvensinler.

İrfan Duroğlu: Teşekkür ederim. İnşallah, her şey gönlümüzce olur.

Feyyaz Çiftçi: Rica ederim. İnşallah, hep birlikte hedefimize ulaşırız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Üyelik İşlemleri
Üye Girişi
Şifre Hatırlatma
Yeni Üyelik

Lütfen email adresinizi veya kullanıcı adınızı yazınız.

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.

Captcha